آخرین وضعیت ۸۵ استاندارد خودرو


تاکنون خودروهای پراید، تیبا، ساینا، پژو ۴۰۵ glx و slx و سمند به دلیل عدم رعایت…

آخرین وضعیت استاندارد 85 گنه خودروآخرین وضعیت استاندارد 85 گنه خودرو

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه برخی از ۸۵ استاندارد خودرو در سال های گذشته تعلیق شده بود، تاکید کرد: این تعلیق ها اکنون پس گرفته شده و هر پلت فرم جدیدی که بخواهد وارد تولید شود باید تمام استانداردها را پاس کند.

به گزارش ایسنا، مهدی اسلام پناه گفت: سیاست سازمان ملی استاندارد این است که تمامی پلتفرم های تولیدکننده خودرو در حال حاضر باید ۸۵ استاندارد را پاس کنند. این قانون است و قانون در شرایطی تغییر می کند که قانونگذار چیز دیگری را به سازمان دیکته کند.

وی با اشاره به اینکه چندین مورد از این استانداردها در سال های گذشته به حالت تعلیق درآمده است، تاکید کرد: اکنون این موارد لغو شده است و هر پلت فرم جدیدی که به دنبال ورود به تولید است باید از تمام استانداردها عبور کند.

در اسفند ۱۳۹۴ سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش استانداردهای خودرو از ۵۵ مورد به ۸۵ مورد خبر داد و مقرر شد تا دی ماه ۱۳۹۶ تعداد استانداردهای اجباری خودروهای سواری به ۸۵ مورد افزایش یابد. اما فروردین ۱۴۰۰ شریعتی رئیس وقت سازمان ملی استاندارد از تعلیق ۹ مورد از ۸۵ استاندارد به دلیل مشکلات ناشی از تحریم خبر داد.

لازم به ذکر است پس از تصادف ۵۰ خودرو در محور بهبهان، اسلام پناه آذرماه سال گذشته گفته بود که استاندارد کف کیفیت است و کیفیت کامل نیست، اما به همان اندازه رعایت نمی شود و خودروسازان بهانه می گیرند. و در مقاطع مختلف مثلاً به بهانه تحریم. آنها از تحقق آنها خودداری می کنند.

تاکنون تولید خودروهای پراید، تیبا، ساینا، پژو ۴۰۵ glx و slx و سمند به دلیل عدم رعایت استانداردهای ۸۵ گانه متوقف شده و همچنین راهی برای ارتقای کیفیت آنها وجود ندارد.

البته هنوز باید منتظر ماند و دید آیا خودروسازان به طور کامل این استانداردها را رعایت می کنند یا به دلایل مختلف آن را رد می کنند.