آیا نرخ بین بانکی کاهش می یابد؟


در هفته های اخیر نرخ سود در بازار بین بانکی رکوردهای قابل توجهی را به ثبت رساند و بر اساس آخرین گزارش…

کریک سود بین بانکی کے می ہے کے ۔کریک سود بین بانکی کے می ہے کے ۔

اگر روند افزایشی نرخ سود بین بانکی مخالفت فعالان بازار سرمایه را برانگیخت و کنترل این سود در نشست بورس با بانک ها نیز مورد تاکید قرار گرفت، اکنون روند کاهشی این نرخ آغاز شده و به ۲۱.۱۳ درصد رسیده است. . .

به گزارش ایسنا، نرخ سود در بازار بین بانکی در هفته های اخیر رکوردهای قابل توجهی را تجربه کرده و بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی در ۹ تیرماه سال جاری به ۲۱.۳۱ درصد رسیده است.

این رقم که بزرگترین رکورد از فوریه ۲۰۱۹ تاکنون است، با واکنش فعالان بازار سرمایه مواجه شد زیرا کارشناسان اعلام کردند افزایش نرخ بین بانکی هزینه کمبود منابع بانک ها را افزایش می دهد. و بانک ها مایل به پرداخت نرخ سود بالاتر هستند. برای پوشش کسری به سپرده گذاران سود پرداخت کنید.

این امر جذابیت بانک ها را برای سرمایه گذاری افزایش می دهد و تأثیر بسزایی در جریان نقدینگی از بازار سرمایه به بانک ها دارد.

در واکنش به افزایش سود بین بانکی جلسه ای با حضور رئیس کل بانک مرکزی و سازمان بورس برگزار شد که در آن بر کنترل سود بین بانکی تاکید شد.

همچنین عباس حسینی معاون بانکی وزیر کشور گفت: سیاستی برای افزایش نرخ سود بین بانکی وجود ندارد و این نرخ سود به سرعت تعدیل و منطقی می شود.

بنابراین سیاستگذار تصمیم گرفت طی روزهای آینده نرخ سود بین بانکی را کاهش دهد و در همین راستا رئیس سازمان بورس به ایسنا از توقف روند صعودی نرخ سود بین بانکی و رسیدن نرخ سود آن به زیر ۲۰.۵ درصد خبر داد. .

این در حالی است که بررسی آخرین تغییرات نرخ سود در بازار بین بانکی نشان می دهد که روند کاهشی نرخ سود در این بازار آغاز شده و نرخ بین بانکی به ۲۱.۱۳ درصد رسیده است.

پیش از این نرخ سود بین بانکی ۲۱.۳۱ درصد بود.

بر اساس این گزارش، نرخ بین بانکی که به عنوان یکی از انواع سود در بازار پول، سود یا نرخ سودی را به بازارهای دیگر ارسال می کند، در واقع قیمت ذخایر بانک ها و در صورت زیان دهی در پایان کوتاه مدت است. دوره مالی ثابت، چه روزانه و چه هفتگی کسری به ذخیره تبدیل می شود، در بازار بین بانکی از بانک های دیگر و یا از بانک مرکزی وام می گیرند.