اثرات احتمالی سمیت مکمل ویتامین چیست؟

کمتر از نیمی از مردم ایالات متحده به طور روزانه مکمل های ویتامین مصرف می کنند. با کمال تعجب، بیش از نیمی از آنها معتقدند مصرف ویتامین ها بی خطر است، که می تواند مکمل های ویتامین را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

مکمل‌های حاوی آهن سمی‌ترین مکمل‌ها هستند، مخصوصاً وقتی صحبت از کودکان و ویتامین‌های محلول در چربی باشد.

ویتامین های محلول در چربی می توانند در بدن رسوب کرده و سمی شوند. بر اساس مراکز کنترل مسمومیت ایالات متحده، در سال ۲۰۰۷، ۵۸۶۲۲ گزارش از مصرف بیش از حد مکمل های ویتامینی گزارش شد که منجر به ۱۷ عارضه جانبی و یک مورد مرگ شد. از کل موارد گزارش شده، ۴۵۴۹۸ مورد کودکان زیر ۶ سال بودند. ۷۶۹۳ تماس با افراد ۶ تا ۱۹ ساله گزارش شده است.

علائم مسمومیت با مکمل ویتامین:

ویتامین A:

ویتامین A را می توان از سبزیجات، جگر، زرده تخم مرغ، روغن ماهی و مارگارین به دست آورد. شایع ترین علائم گزارش شده در مورد مصرف بیش از حد ویتامین A عبارتند از:

سردرد، اختلالات بینایی، بی اشتهایی، حالت تهوع / استفراغ، ناراحتی شکمی، سستی، تشنج

ویتامین دی:

ویتامین D در ماهی، تخم مرغ، شیر غنی شده و روغن کبد ماهی وجود دارد. شما فقط به ده دقیقه آفتاب نیاز دارید تا نیاز روزانه توصیه شده را برآورده کنید. بنابراین در مصرف مکمل های ویتامین D باید احتیاط کرد. علائم مصرف بیش از حد می تواند شامل موارد زیر باشد:

– افزایش سطح کلسیم سرم

– ضعف در عضلات

– علاقه از دست رفته

– سردرد.

– بی اشتهایی

– تهوع / استفراغ به راحتی تحریک پذیر.

– درد استخوان

– یبوست.

– افزایش تشنگی و فشار خون بالا هنگام ادرار کردن.

– تپش قلب

ویتامین E:

در حالی که این ویتامین مزایای خود را دارد، اگر بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود، خطر مسمومیت وجود دارد. علائم بالاتر از مقادیر طبیعی عبارتند از:

حالت تهوع، مشکلات معده، گرفتگی شکم، مدفوع شل مکرر، سردرد، بی حالی، کبودی آسان، خونریزی مداوم.

ویتامین K:

این ویتامین نقش مهمی در لخته شدن خون دارد. نوزادانی که شیر خشک دریافت می کنند، اغلب مشکلاتی را تجربه می کنند، مانند آنهایی که برای کمبود ویتامین K تزریق می شوند.

نوزادان همچنین ممکن است زردی، کم خونی همولیتیک و سطح بیلی روبین بالا داشته باشند. به دلیل این خطر، درمان با ویتامین K-3 متوقف شد.

اگرچه مکمل های رژیمی به طور کلی می توانند سلامت شما را بهبود بخشند، ایده خوبی است که ابتدا به دنبال مشاوره پزشکی باشید. یک رژیم غذایی سالم و خوب کمک زیادی به رفع نیاز به این مکمل ها می کند و آزمایش خون می تواند آنچه را که در رژیم غذایی شما از دست داده است را تأیید کند.

تمام علائم مصرف بیش از حد باید بلافاصله با یک پزشک پیگیری شود تا از عوارض جدی جلوگیری شود.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر