ارائه تسهیلات اسکان با برگزارکنندگان نمایشگاه بین المللی گردشگری – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر علی اصغر شالبافیان وی در خصوص اهمیت شرکت در مراسم فعالان صنعت گردشگری که در سالن موزه دفاع مقدس و نمایشگاه های بین المللی فرانسه، ژاپن و اسپانیا برگزار می شود، گفت: برگزاری نمایشگاه های گردشگری یکی از فرصت های بزرگی است که به دست می آوریم. تا ظرفیت های گردشگری کشورمان را معرفی کنیم. باید اعتراف کنم که ظرفیت ایران برای معرفی آن چیزی نیست که باید باشد.

معاون گردشگری کشور افزود: هر گونه فعالیتی که برای معرفی بهتر ایران و ارتباط تجارت گردشگری کشورمان با سایر کشورها انجام شود ضروری است. یکی از مصادیق آن برگزاری نمایشگاه های ویژه گردشگری است که امروز فعالان گردشگری برای آن گرد هم آمده بودند.

شالبافیان وی تصریح کرد: اگر از من بپرسید که وظایف دولت در حوزه گردشگری چیست، قطعاً می گویم بازاریابی در رأس همه وظایف دولت قرار دارد. البته دولت در این زمینه کم کاری کرده و این وظایف را به اندازه کافی انجام نداده است.

معاون گردشگری کشور گفت: بسیاری از مناطقی که توسط دولت ها اداره می شود قابل واگذاری است اما کمتر انجام شده است. دولت باید هزینه بازاریابی را بپردازد.

وی ادامه داد: همه ما از شرایط کشور و محدودیت هایی که دولت با آن روبه رو است واقف هستیم. این مشکل را حل نمی کند. وضعیت فعلی دولت به گونه ای است که قطعا مشارکت بخش خصوصی ضروری است، یعنی باید از دانش و تجربه بخش خصوصی برای حضور در نمایشگاه ها استفاده کرد.

شالبافیان وی گفت: تقویم برگزاری نمایشگاه های دائمی باید به گونه ای برنامه ریزی شود که بتوانیم حداقل وظایفی را که داریم انجام دهیم. البته هدف ما برپایی نمایشگاه های خاص گردشگری به معنای معمول نیست. هدف ما نمایشگاه های ویژه ای است که ایران می تواند در برخی کشورها به شکل ویژه برگزار کند زیرا در آن کشورها پایگاه داریم. باید از فرصتی که در هماهنگی و هم افزایی ستادی و فضاهای فیزیکی جمهوری اسلامی برای برپایی نمایشگاه در سایر کشورها به طور ویژه برای ایران وجود دارد، استفاده کنیم، تا چند ماه دیگر فهرست این کشورها اعلام می شود.

معاون گردشگری تاکید کرد: با رایزنی انجام شده با دوستان بخش خصوصی در نظر داریم از ظرفیت بهینه برای آزادسازی فضاهای نمایشگاهی در داخل کشور به همراه برخی از کشورهای دیگر از جمله کشورهای منطقه بهره ببریم. سال گذشته برخی از فعالان صنعت گردشگری از فضای نمایشگاهی در اختیار ایران در آنکارا استفاده کرده و حضور پیدا کردند.

وی ادامه داد: قول داده‌ایم در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران فضایی را در اختیار یک شرکت مهمان‌پذیر ترکیه قرار دهیم و در مقابل، فضای نمایشگاهی در آنکارا پیشاپیش در اختیار بخش خصوصی و شرکای جامعه قرار گیرد. راهنمای سفر ما به دنبال مکانیزمی برای نظام‌بندی این مشکل هستیم.

شالبافیان وی تصریح کرد: با پیگیری و دستور وزیری مهندس ضرغام سکوت ما توانستیم به مدت پنج سال از فضاهای نمایشگاهی تهران استفاده کنیم تا فرصتی برای تبادل نظر با برگزارکنندگان نمایشگاه های گردشگری به ویژه در کشورهای منطقه فراهم شود.

معاون گردشگری کشور گفت: هر ساله بیش از چهار نمایشگاه مهم گردشگری در ترکیه برپا می شود و در کشورهای منطقه نیز همین گونه است.

وی افزود: یکی از خواسته های بخش خصوصی از ما این است که هر چقدر بتوانیم تعداد دفاتر خدماتی فعال در حوزه گردشگری را که وارد کشور می شوند افزایش دهیم، امکان مذاکره و ظرفیت سازی در کشور وجود داشته باشد. امیدواریم این مراسم مقدمه ای برای مشارکت بیشتر دفاتر خدمات مسافرتی باشد. سیاست وزارتخانه و معاونت گردشگری در برگزاری نمایشگاه ها این است که بخش خصوصی منتفع شود و این موضوع در دستور کار ما قرار دارد.