ارزش دلار به بالاترین سطح خود در ۲۰ سال گذشته رسید


پس از آن که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو اعلام کرد که نرخ بهره برای مدت طولانی برای مهار تورم فزاینده بالاتر نگه داشته خواهد شد.

঵ের্ত্র দ্ললর বায়্তে हড ۲۰ স্ল্ল কোড঵ের্ত্র দ্ললর বায়্তে हড ۲۰ স্ল্ল কোড

دلار آمریکا امروز (دوشنبه، ۲۹ اوت) پس از اینکه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت، نرخ های بهره برای مهار تورم برای مدت طولانی تری بالاتر نگه داشته می شود، به بالاترین حد خود در ۲۰ سال گذشته رسید.

شاخص دلار در معاملات اولیه آسیا به بالاترین رقم دو دهه اخیر یعنی ۱۰۹.۴ رسید، زیرا تقویت دلار آمریکا سایر ارزهای اصلی را به پایین ترین سطح سوق داد و رقبای بازارهای نوظهور را تحت فشار قرار داد.

دلار در برابر ین ژاپن در معاملات اولیه آسیا به ۱۳۸.۵۹ رسید که بالاترین میزان از ۲۱ جولای بود. آخرین بار در ۱۳۸۴۸۵ قرار گرفت که ۰.۵۹٪ افزایش داشت. یوان فراساحلی به طور مشابه به ۶.۹۳۲۱ دلار به پایین ترین حد دو سال اخیر سقوط کرد.

پوند به پایین ترین سطح ۱.۱۶۵۶ دلار سقوط کرد و آخرین بار با ۰.۵ درصد کاهش به ۱.۱۶۷۱۵ دلار رسید، در حالی که یورو با ۰.۳۶ درصد کاهش به ۰.۹۹۲۹ دلار رسید.

این حرکت باعث افزایش سودآوری شد زیرا پاول روز جمعه هشدار داد که خانوارها و مشاغل با افزایش نرخ بهره دردسرهایی را تجربه خواهند کرد زیرا فدرال رزرو برای کنترل تورم زمان می برد.

کارول کنگ، پژوهشگر ارشد استراتژی ارز و اقتصاد بین‌الملل در بانک مشترک المنافع استرالیا، گفت که پاول روشن کرد که نقطه عطفی وجود ندارد، همانطور که برخی از فعالان بازار انتظار داشتند. من فکر می‌کنم که شاخص دلار آمریکا در این هفته حتی به بالای ۱۱۰ صعود خواهد کرد زیرا فعالان بازار همچنان به قیمت‌گذاری در بانک‌های مرکزی بزرگ در چرخه‌های فشرده‌تر ادامه می‌دهند.

اکنون بازارها با احتمال ۶۴.۵ درصدی برای افزایش ۷۵ واحدی نرخ بهره در نشست بعدی فدرال رزرو در ماه سپتامبر روبرو هستند. با وجود پتانسیل صعودی، یورو پیش از نشست سیاست بانک مرکزی اروپا در ماه سپتامبر، جایی که سرمایه گذاران بیشتر بر بحران انرژی بلوک تمرکز کردند، با مشکل مواجه شده است.

غول انرژی دولتی روسیه گازپروم (GAZP.MM) عرضه گاز طبیعی به اروپا از طریق خط لوله اصلی خود را از ۳۱ اوت تا ۲ سپتامبر برای تعمیر و نگهداری متوقف خواهد کرد.

کنگ گفت: ترس از قطع کامل گاز روسیه، یورو را در برابر دلار قوی و پایین تر از قیمت آن می کند.

دلارهای استرالیا و نیوزلند حساس به ریسک نیز تحت تاثیر این نگرانی قرار گرفتند که افزایش شدید نرخ بهره در سراسر جهان باعث ایجاد ترمزی بر رشد اقتصادی شود.

دلار استرالیا ۰.۵۵ درصد کاهش یافت و به ۰.۶۸۵۳ دلار رسید و دلار نیوزیلند به پایین ترین سطح یک ماهه ۰.۶۱۰۵ دلار رسید و آخرین بار با ۰.۳۳ کاهش به ۰.۶۱۱۳ دلار معامله شد.