استاد شهیدی دقیق ترین سخنان را در مباحث قرآن بیان کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، تقریباً همه اساتید قرآن کشور و عام قاریان و حافظان مرحوم استاد محمدرضا شهید را دیده است. است و او را می شناسند و یاد می کنند و بسیار کم پیش می آید که تعداد زیادی از جامعه قرآنی در پوشش چنین استاد جامعی باشد.

مرتضی نجفی قدسی در پی درگذشت استاد محمدرضا شهید از اساتید برجسته قرآنی کشور در یادداشت خود نوشت:

از طرف الله الرحمن الرحیم

آره آیه کسانی که یک منو ترس خدا و نگاه کن همان چیزی که دادی فردا و ترس خدا که خدا یک خبره باما شما انجام می دهید (سوره حشر آیه ۱۵)

آه تو مردم را باور کنید! از خدا بپرهیزید و هر کس در آنچه پیشاپیش فرستاده برای آینده بیندیشید، تقوا پیشه کنید (و بدانید که) خداوند به آنچه انجام می دهید آگاه است.

فوت کرد متأسفانه آقای حجت الاسلام محمدرضا شهیدی از اساتید می باشد واضح قرآن کشور ما ضرری برای جامعه قرآنی محسوب می شود.

مرحوم استاد شهیدی نزدیک به پنجاه سال از عمر خود را در خدمت قرآن و تسلط بر علوم و فنون قرائت و قرائت قرآن کریم و تجوید و وقف و آغاز و شناختن او نیز خواندن قره هفت و راویان آنها از فضایل علمی او بودند، شاید کمتر از ده نفر در کشور دارای چنین جامعیت علمی در این موضوعات بودند.

مطالعات گسترده استاد شهید در علوم و معارف قرآن به گونه ای بود که هرگاه موضوعی از قرآن مطرح می شد، اهل علم بود. همه چیز او حرف هایی برای گفتن داشت و در واقع همیشه جایی آنجا بود در خانه صدها جلد کتاب بود!

همه از رفتار جذاب و شیرین او مجذوب شدند و او هیچ گاه از پاسخگویی به سؤالات دانش آموزان تردید نکرد. شرکت کنندگان حوصله اش را نداشت و از من او سعی می کرد با پاسخ دادن به آنها چیزهای جدیدی بیاموزد.

تلاش چندین دهه استاد شهید در ضبط و حفظ تلاوت قاریان مصری که شامل بیش از ۲۰ هزار نوار قرآن بود، نشان از علاقه فراوان و محبت آمیز ایشان به تلاوت قاریان بزرگ مصری داشت و البته نه تنها گوش فرا می داد. ، بلکه تجزیه و تحلیل و تفسیری بر تلاوت آنها ارائه کرد.

علاقه افسردگی رهبر معظم انقلاب در حال استماع تلاوت قاریان مصری

این علاقه به مشاهده تلاوت قرآن توسط علمای مصر در زندگی رهبر معظم انقلاب، به ویژه ایوان جوانانی را می بینیم که مجبور به گوش دادن به تلاوت استادان مشهور مصری می شدند که معمولاً در مسجد راس الحسین قاهره تلاوت می شد و به طور زنده از رادیو مصر پخش می شد.

مرحوم استاد کاظم محمدزاده از قاریان معروف خراسان به من گفت که در دوران ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه ای آه تو (پزشکی عالی) یک روز نوار تلاوت سوره افزونه و معراج استاد گدا محمد انور را که تازه خوانده بود، گرفتم و نوار را روی ضبط گذاشتند و گوش دادند و تلاوت حزن انگیز که آیات مربوط به قیامت را هم می خواند، چنین تأثیری در آنها داشت. که مدام اشک می ریختند تا مردند نوار تمام شد و آن را به اول برگرداندند و دوباره شروع به شنیدن این رسیتال کردند و دوباره همان را تکرار کردند یعنی مرده را خواندند. افزونه و معراج مرحوم استاد گدا چندین بار پیاپی محمد انور را شنیدند و اشک ریختند! و واقعا مرده گدا انور هم با اندوه عجیبی این ابیات را می خواند، البته این غم در بیشتر قرائت هایش مشهود است و یادم هست که در یک جلسه خصوصی استاد گدا انور برای دیدار رهبر معظم انقلاب آمده بود، پس از تقریظی که ایشان در حضور ایشان قرائت کردند از جانب ایشان خطاب به برخی از اساتید قرآنی حاضر در آن جلسه فرمودند که چیزی در درون ایشان وجود دارد که خواندن آیات قرآن را به درد می آورد.

انس در خواندن و تلاوت قرآن بسیار ارزشمند است و روح و جان انسان را جلا می دهد و شاید یکی از دلایلی که در روایات آمده است آیات قرآن را با حزن و اندوه تلاوت می کنند این باشد که دل را خاشع و خشوع می کند. منجر به تزکیه نفس می شود.

مرحوم استاد شهیدی حافظ کل قرآن بود، اما به دلیل تسلط بر علوم و فنون ذکر شده در روخوانی و روخوانی، کمتر به عنوان مدرس حفظ قرآن مورد استفاده قرار گرفت. فوق العاده و شاگردان غالباً ترجیح می دادند در آن وادی از او استفاده کنند. یکی از افرادی که در طول بیست سال گذشته با استاد فقید محمدرضا شهید بیشتر آشنا بود، استاد شهریار پرهیزگار است که امیدوارم این جسارت را داشته باشد و خاطرات خود را از این استاد برجسته قرآن بیان کند.

علاقه استاد شهید به آقای پرهیزگار به حدی بود که هر وقت ایشان را برای داوری مسابقه یا مسابقه ای دعوت می کردم بلافاصله می پرسید که آیا شما هم آقای پرهیزگار هستید!؟ و سپس اضافه کردند که اگر آنها، پس من هم هستم می توان من میامبه خصوص در این یکی سال بالاخره به ندرت جایی می رفتند، اما اگر استاد وارسته دعوت به داوری را می پذیرفت حتما می آمد، علاقه اش به آقای شهریار پرهی زاگر خاص بود و شاید قدر زرگر را می داند!

تقریباً همه اساتید قرآن و قاریان و حافظان کل قرآن کشور مرحوم استاد شهید را دیده اند. است و ایشان را می شناسند و یاد می کنند و بسیار کم پیش می آید که تعداد زیادی از افراد جامعه قرآنی در پوشش چنین استاد گسترده ای باشند، البته اساتید برجسته ای در مشهد، تهران، اصفهان و برخی شهرها هستند. . آه تو بود م که موثر بود است اما بیشتر آنها در منطقه خود شناخته شده بودند که لازم است می توان میدانم از استاد فقید مهدی شکوهنده از اساتید پیشکسوت اصفهان که شاگردان زیادی تربیت کرد و همچنین استاد ابراهیم مولایی در تهران که بنیانگذار نسلی از قاریان و قاریان قرآن در کشور بودند اشاره می کنم.

استاد فقید به علاقه خود به حضرت سامان افتخار می کند استدلال ها علی فرزند پسر حضرت موسی رضایت (ع) در طول سال چندین ماه در مشهد می ماندند، مثلاً در ماه رمضان به مشهد می آمدند و اساتید قرآن و اساتید مشهد یا مرحوم استاد مولایی، کتاب بسیار ارزشمند «تهذیب» نیز از این امر بهره می بردند. خواندن» در دو جلد مورد بحث خواندن قره هفت منتشر شده که برای همه اساتید قرآن بسیار مفید است.

ما باید به یاد داشته باشیم همه چیز اساتید قرآن و خادمان بزرگ قرآن کریم را همواره زنده نگه داریم و قدردان زحمات و تلاش های آنان در شکوفایی استعدادهای جوانان و دانشجویان کشورمان باشیم.

این قطعاً حق معلم شهید عزیز است که بارها این کار را کرده است قرآن علامه طباطبایی (ریز) برای جلسات قرآن و جلسات حفظ میزبان ایشان بودیم و با ایشان سیاحت های قرآنی زیادی انجام دادیم.

متأسفانه در این مورد یک عارضه وجود دارد سال بالاخره به آنها رسیده بود و آنها اغلب تحت درمان بودند، در نهایت به آنها آسیب رساند پسندیدن تمام جامعه قرآنی باید از فیض وجود خود محروم شود.

آنچه همه ما باید به خاطر داشته باشیم این است که ما در دنیا مسافر هستیم و زمان محدودی برای ماندن داریم و در راه آخرت و جاودان هستیم. صالح بهترین پسر و توشه است. آخرین سفر و امیدواریم روزی شما زنگ نزنید قهقرایی فراخوانده شده است که برای این سفر آماده باشیم یا حتی مشتاق دیدار با اهل بیت علیهم السلام و اولیای الهی باشیم.

مرحوم استاد شهیدی بسیار مهربان بودند و امیدواریم خداوند متعال به لطف و رحمت بیکران خود ایشان را مورد رحمت و فضل خود قرار دهد و در مقام مقام قرار دهد.مطابق صندلی واقعیت چه زمانی شطرنج «قادر» و ما را هم ببخشد.

«جلال از آن خداوند است الذی با دستانت پادشاهی کل چیز و به خدا تو برخواهی گشت»