استقلال؛ قهرمان بلامنازع و چند کشور / رکوردشکنی شیرین با فرهاد


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم استقلال پس از ۹ سال در لیگ برتر بیست و یکم به قهرمانی خاطره انگیزی دست یافت تا هوادارانش در ورزشگاه مملو از آزاد، ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ را تا آخر عمر فراموش نکنند. شبی که فرهاد مجید با چشمانی اشکبار روی سکو رفت، بسیاری اشک های مجید را به اشک شوق و اینکه تیمش توانسته تمام رکوردهای مثبت لیگ را بشکند تعبیر کردند. با ۴۰ میلیارد تومان دستمزد سرمربی تیم امارات در تیم امارات شوید.

استقلال با ۱۹ برد، ۱۱ تساوی و بدون باخت قهرمان شد. قوی ترین خط دفاعی با ۱۰ گل در اختیار آبی پوشان تهران بود. حتی پس از جدایی ناخواسته محمدحسین مرادمند و سیاوش یزدانی از این تیم، قلعه مستحکم استقلال همچنان دور از دسترس بود چرا که استقلال با مدافعی بلند قامت و با قدرت بازی به میدان آمد. داسیلوای برزیلی به سرعت و به خوبی جای استقلال را به عنوان مدافعان نظامی پر کرد تا فرهاد مجید بدون چشم هم قهرمان شود. مجیدی مردمند و یزدان را چشمان خود در استقلال خواند. هواداران استقلال با پایان دادن به امپراطوری ۵ ساله پرسپولیس در لیگ برتر، بیشتر احساس قهرمانی کردند.

استقلال بعد از قهرمانی و رفتن فرهاد مجید روزهای طلایی نداشت و جو غبارآلود بر سر باشگاه حاکم بود. هواداران استقلال از یک سو از رفتن سرمربی و از سوی دیگر خریدهای گران قیمت رقیب سنتی پرسپولیس عصبانی شدند. علاوه بر این دستمزد چند میلیاردی سپاهان محمد دانشگر یکی از مدافعان خوب استقلال در فصل گذشته را جذب کرد. از سوی دیگر، سعید صادقی، دیگر بازیکن مطرح استقلال به طور غیرمنتظره ای با پرسپولیس قرارداد امضا کرد. این مشکلات خشم هواداران استقلال را برانگیخت و محمد مومنی از اعضای فوتبال هیات مدیره استقلال به طور غیرمستقیم مدعی شد که پرسپولیس در حال جذب بازیکنانی با احتمال دعوت به تیم ملی است. این اظهارات باعث شد که مومن به اداره اخلاق احضار شود. کمیته فدراسیون فوتبال

به هر حال جدایی بازیکنان و بلاتکلیفی باشگاه شرایط را برای مصطفی آجورلو مدیرعامل باشگاه مستر سخت کرد و بلافاصله پیشنهاد این باشگاه به جواد نکونامی سرمربی پرتغالی را به سرمربی تیم فوتبال خوزستان داد. استقلال ساپینتو نام گرفت. مربی ای که در روز معارفه از استقلال خبر داد و به هواداران قول ۴ قهرمانی با استقلال را داد! قولی که برخی کارشناسان آن را غیرحرفه ای می دانستند.

در آخرین بازی فصل مقابل نفت مسجد سلیمان، ۵ بازیکن استقلال برای بازی برای تیم خود به اردوی تیم ملی نرفتند، مشکلی که خشم اسکوچیچ را برانگیخت و سرمربی تیم ملی اعلام کرد که از سایرین دعوت می کند. بازیکنان به جای خود اما با انتشار عذرخواهی استقلالی ها، اسکوچیچ شهروندان تا را به اردو دعوت کرد.

استقلال در فصل گذشته کار بزرگی در مدیریت انجام داد و تبلیغات محیطی را از سازمان لیگ گرفت تا خودش این کار را انجام دهد اما حالا مسئولان سازمان لیگ معتقدند که نماینده باشگاه بیش از ۳۰ میلیارد تومان به سازمان بدهکار است و قول درآمد ۵۰۰ میلیاردی را می دهد. احتمالا محقق نشده است اما این بار آجورلو قول راه اندازی شبکه ماهواره ای استقلال برای درآمد هنگفت را داده است!

استقلال فصل گذشته قهرمان بلامنازع لیگ شد، قهرمانی که به گفته برخی کارشناسان فوتبال را زیبا و برای تماشاگران بازی نمی کند اما در فوتبال هیچ وقت برای فوتبال زیبا و فرهاد مجیدی با این اصل امتیاز نمی دهند. ، طبیعتاً با فلسفه فوتبالی خود تیم استقلال را به میدان فرستاد گابریل پین سرمربی ایتالیایی و بی حاشیه استقلال نقش اساسی در این قهرمانی و استحکام خط دفاعی این تیم داشت. آبی ها در فصل گذشته یک تیم چند ملیتی غیرقابل انکار بودند، با رودی جستد و یاماگا فرانسوی، داسیلوای برزیلی و پین ایتالیایی. در پایان فصل البته این احتمال وجود دارد که یاماگا و داسیلوا در تیم قهرمان بمانند.

آنچه مسلم است تکرار قهرمانی برای استقلال با توجه به تغییرات کادرفنی و بازیکنان کار آسانی نخواهد بود، به خصوص اینکه رقبایی مثل سپاهان و پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات عملکرد بهتر و بهتری داشته اند اما خرید بازیکن. . موفقیت تیم را برای فصل آینده تضمین می کند، اینطور نیست، هرچند گفته می شود آجورلو، مدیرعامل باشگاه استقلال قصد دارد در انتخابات فدراسیون فوتبال شرکت کند و از این طریق، شاید تنها سایه ای از این تیم قهرمان باقی خواهد ماند.

البته استقلالی ها امیدوارند بازی سوپرجام قبل از شروع لیگ برتر فصل آینده برگزار شود تا فصل آینده جام قهرمانی دیگری را آغاز کنند. حریف آنها نساجی مازندران با مدیریت حمید مطهری سرمربی سابق پرسپولیس است. قهرمان لیگ و جام حذفی با دو مربی جدید روبرو خواهند شد. ساپینتو سرمربی پرتغالی استقلال امیدوار است با جام قهرمانی بتواند خود را به استقلالی ها ثابت کند اما شکست دادن نساجی حتی در ورزشگاه آزاد هم آسان نیست. به خصوص که تنها باخت آبی پوشان در فصل گذشته به همین تیم در جام حذفی بود. اگر ساپینتو بتواند تیمش را با قهرمانی در نساجی به قهرمانی برساند، به زودی می تواند به یکی از محبوب ترین هواداران آبی پوش تبدیل شود، هرچند می داند که کار سختی برای قهرمانی دوباره در استقلال پیش رو دارد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول توصیه کنید