اسکوپ داخلی در مورد تغذیه سگ

خواندن برچسب ها به همان اندازه که برای سلامت سگ شما مهم است برای سلامتی سگ شما نیز مهم است. و امروزه، انتخاب تغذیه مناسب برای توله سگ شما مهمتر از این نیست. بسیاری از معروف‌ترین برندها از انواع پرکننده‌ها، مواد شیمیایی و نگهدارنده‌ها استفاده می‌کنند که به هیچ کجای ظرف سگ شما تعلق ندارند. بیایید نگاهی به برخی از این مواد مشکوک بیندازیم تا بتوانیم راحت‌تر تشخیص دهیم که کدام غذاها برای Spot خوب هستند و کدام‌ها نیستند.

مواد نگهدارنده

نگهدارنده ها برای نگهداری غذای حیوانات خانگی (اغلب برای جلوگیری از ترشیدگی در چربی ها) استفاده می شوند و می توانند طبیعی یا مصنوعی باشند. تخمین زده شده است که یک سگ ۲۵ پوندی به طور متوسط ​​سالانه بین ۴ تا ۶ پوند مواد نگهدارنده شیمیایی مصرف می کند! بدیهی است که هرچه یک ماده غذایی حاوی مواد نگهدارنده کمتری باشد (مخصوصاً انواع مواد شیمیایی)، بهتر است. در اینجا برخی از مواد نگهدارنده مضر وجود دارد که باید هنگام انتخاب غذای سگ از آنها اجتناب کنید.

 • هیدروکسی آنیزول بوتیله (BHA) – در مطالعات انجام شده توسط مؤسسه ملی بهداشت، ثابت شده است که این نگهدارنده رایج در غذای حیوانات خانگی با کیفیت پایین به طور مداوم در حیوانات آزمایشگاهی تومور ایجاد می کند. علاوه بر این، BHA در لیست “مواد شیمیایی شناخته شده در ایالت برای ایجاد سرطان یا سمیت باروری” است که توسط دفتر ارزیابی خطرات سلامت محیطی ایالت کالیفرنیا تهیه شده است.
 • هیدروکسی تولوئن بوتیله (BHT) – مانند BHA، BHT برای حفظ چربی در غذای سگ و افزایش عمر مفید محصول استفاده می شود. همچنین می توان آن را در مایع مومیایی کردن برای حفظ اجساد مرده یافت. اشتها آور است؟ خواص شیمیایی مشابه BHA این ماده نگهدارنده را در تشکیل سرطان و تومور نیز دخیل می کند. BHT به عنوان نگهدارنده مواد غذایی در ژاپن، رومانی، سوئد و استرالیا ممنوع شده است. BHA و BHT هر دو با تشنج سگ نیز مرتبط هستند
 • اتوکسی کین – این ماده شیمیایی بحث برانگیز تولید شده توسط مونسانتو به عنوان آفت کش و عامل سخت کننده لاستیک مصنوعی نیز استفاده می شود. این بیماری با تحریکات پوستی، ناباروری، توله های مرده به دنیا آمده، نقایص مادرزادی، آسیب کبدی و سرطان مرتبط است. شناسایی اتوکسی کوین در غذاهای حیوانات خانگی دشوار است، زیرا تولیدکنندگان تنها در صورتی موظفند که آن را به عنوان یک ماده تشکیل دهند که خودشان آن را اضافه کنند. با این حال، اگر توسط تامین کننده آنها به مواد خاصی اضافه شود، آنها از نظر قانونی موظف نیستند آن را روی برچسب ذکر کنند. به احتمال زیاد، اگر نام تجاری خود را مباهات به عاری بودن از اتوکسی‌کین نمی‌داند، این ماده شیمیایی در مرحله‌ای از فرآیند تولید به مواد غذایی راه پیدا کرده است.
 • پروپیلن گلیکول – این ماده شیمیایی برای حفظ رطوبت غذای سگ استفاده می شود، اما در ضد یخ نیز استفاده می شود! علاوه بر این، در سیگار و یخ زدایی هواپیماها استفاده می شود. اگرچه FDA پروپیلن گلیکول را در لیست GRAS خود قرار داده است (به طور کلی به عنوان ایمن شناخته می شود) – اتفاقاً Ethoxyquin نیز در این لیست است – برای استفاده در غذای انسان و سگ، این ماده شیمیایی با تعدادی از اثرات مضر مرتبط است. استفاده طولانی مدت پایدار اینها شامل مشکلات رشد/تولید، کاهش رشد، آریتمی قلبی، آلرژی، سمیت ایمنی، سمیت عصبی، کاهش فشار خون، اختلال غدد درون ریز و حتی مرگ است. پروپیلن گلیکول در غذاهای نرم و جویدنی بیشتر از غذاهای معمولی استفاده می شود
 • پروپیل گالات – این ماده نگهدارنده به عنوان xenoestrogen طبقه بندی شده است، به این معنی که هورمون استروژن را در بدن تقلید می کند و تعادل طبیعی و تعامل هورمون ها را مختل می کند. پروپیل گالات به دلیل خواصی که به عنوان مختل کننده هورمون دارد، می تواند بر سلامت باروری تأثیر منفی بگذارد و با رشد سلول های سرطانی مرتبط است.

مواد افزودنی

از افزودنی ها برای حفظ طعم یا بهبود طعم و ظاهر غذا استفاده می شود. مراقب افزودنی های زیر در غذای توله خود باشید:

مصنوعی/رنگ اضافه شده – سگ‌ها نمی‌توانند طیف رنگ‌های مشابه ما را ببینند، و حتی اگر دیدند، بعید است که بیشتر جذب غذای رنگ‌های روشن شوند. به یاد داشته باشید، حس اصلی سگ ها بوی آنهاست، بنابراین این چیزی است که در نهایت آنها را به سمت غذا جذب می کند. پس چرا رنگ های مصنوعی به طور معمول به غذای سگ اضافه می شود؟ به احتمال زیاد، آن جا برای جلب نظر ماست! رنگ مصنوعی نه تنها ضروری نیست، بلکه در واقع برای سلامت حیوانات خانگی شما مضر است. مراقب رنگ های اضافه شده زیر در غذای سگ خود باشید:

 • آبی شماره ۱ (اف سی اف آبی درخشان) – رنگ مصنوعی مشتق شده از قطران زغال سنگ، می تواند باعث واکنش های آلرژیک در افراد مبتلا به آسم شود.
 • آبی شماره ۲ (نیل، نیل، کارمین) – در نروژ ممنوع شد. مطالعات آزمایشگاهی روی موش ها ارتباط بین آبی شماره ۲ و تومورهای مغزی را نشان داده است. همچنین نشان داده شده است که حساسیت سگ ها به ویروس های کشنده را افزایش می دهد.
 • قرمز شماره ۳ – FDA زمانی پیشنهاد کرد که این رنگ مصنوعی ممنوع شود، اما این رنگ مصنوعی هم در غذای انسان و هم برای حیوانات خانگی استفاده نمی شود و همچنان ادامه دارد. شواهدی وجود دارد که قرمز شماره ۳ باعث ایجاد تومورهای تیروئید در موش ها می شود.
 • قرمز شماره ۴۰ – رایج ترین افزودنی رنگ مصنوعی که اغلب در غذاهای ناسالم استفاده می شود. قرمز شماره ۴۰ واکنش‌های آلرژیک مانند ایجاد می‌کند و یک سرطان‌زا شناخته شده است.
 • زرد شماره ۵ (تارترازین) – در انسان با افسردگی، اضطراب، میگرن، تاری دید، خارش، اختلال خواب، خارش، ضعف، کهیر، تومورهای تیروئید، بیش فعالی و OCD مرتبط است.

سایر مواد افزودنی

 • کاراگینان – این افزودنی متداول به صورت شیمیایی از علف های هرز دریای سرخ استخراج می شود، اما فقط به این دلیل که از منبع طبیعی تهیه می شود لزوماً به معنای بی خطر بودن آن نیست. حدس و گمان های زیادی در مورد اثرات طولانی مدت استفاده از آن وجود دارد، اما مطالعات آزمایشگاهی نتایج بسیار نگران کننده ای را به همراه داشته است. کاراگینان به عنوان عامل ایجاد التهاب روده شناخته شده است، در واقع، برای چندین دهه برای القای التهاب مورد استفاده قرار گرفته است. التهاب روده می تواند به انواع مشکلات سلامتی حیوان خانگی شما منجر شود، از ناراحتی خفیف تا عوارض بسیار جدی، حتی کشنده. هیئت منصفه هنوز در مورد این یکی حاضر نیست، به همین دلیل است که می بینید که معمولاً از آن در غذای سگ استفاده می شود.
 • قندها و شیرین کننده ها (ساکارز، شکر نیشکر، کارامل، شربت ذرت، ملاس نیشکر، سوربیتول و غیره)این افزودنی‌ها هیچ ارتباطی با غذای سگ ندارند، اما اغلب برای جذاب‌تر کردن و اعتیادآور کردن غذا به آن اضافه می‌شوند. دکتر می‌گوید: «سگ‌ها مانند انسان‌ها دندان شیرینی دارند و تولیدکنندگان این را می‌دانند. وارد، که انجمن پیشگیری از چاقی حیوانات خانگی را تأسیس کرد. “اگر سگی به سرعت غذا بخورد، صاحبش احتمال بیشتری دارد که غذای دیگری بدهد و دیگری.” اگر سگ شما اضافه وزن دارد، بسیار مهم است که از مواد غذایی او آگاه باشید و قطع کردن قند برای کاهش وزن کلیدی است. به یاد داشته باشید، فقط به این دلیل که سگ شما سیب زمینی سرخ کرده و دونات نمی خورد، به این معنی نیست که او غذاهای ناسالم نمی خورد. بسیاری از غذاهای حیوانات خانگی، به ویژه خوراکی‌ها، فقط نسخه حیوانی مک دونالد هستند و می‌توانند به مشکلات سلامتی سگ شما کمک کنند. مصرف مداوم می تواند باعث افت قند خون، عصبی بودن، آب مروارید، چاقی، پوسیدگی دندان، آرتریت و آلرژی شود.
 • مشتقات منادیونهمچنین به عنوان ویتامین K3 شناخته می شود، این افزودنی مصنوعی را با نام های مختلفی از جمله منادیون سدیم بی سولفات، منادیون سدیم بی سولفیت، منادیون دی متیل پریمیدینول سولفات، منادیون دی متیل پریمیدینول سولفیت یا منادیون دی متیل پیریمیدینول سولفیت فهرست شده مشاهده خواهید کرد. K یا «فعالیت ویتامین K». توجه داشته باشید که برخی از تولید کنندگان کلمه menadione را از برچسب حذف می کنند (یعنی منادیون سدیم بی سولفات به عنوان بی سولفات سدیم ذکر شده است). منادیون با عوارض جانبی زیادی از جمله تحریک پوست و غشاهای مخاطی، واکنش های آلرژیک، اگزما، اثرات جهش زا، تضعیف سیستم ایمنی، سمیت سلولی در سلول های کبد و اثرات سرطان زا همراه بوده است. بسیاری از کشورهای اروپایی آن را برای استفاده در غذای انسان ممنوع کرده اند.

منابع گوشت

این شاید یکی از مهم‌ترین موادی باشد که باید از آن آگاه بود زیرا سگ‌ها گوشتخوار هستند و برای حفظ سلامتی سگ‌ها باید منابع گوشتی مناسب و پروتئین کافی در رژیم غذایی خود داشته باشند. اخیراً روندی در تهیه غذای گیاهی سگ وجود داشته است تا برای صاحبان سگی که خودشان از خوردن گوشت خودداری می‌کنند، جذاب باشد. قابل درک است که بسیاری از مردم به دلایل اخلاقی از خوردن گوشت اجتناب می کنند، اما سگ ها موجوداتی اخلاقی نیستند و از نظر بیولوژیکی برای زندگی بدون پروتئین حیوانی طراحی نشده اند. با این اوصاف، تمام پروتئین های حیوانی یکسان ایجاد نمی شوند، و همانطور که ما در حال کشف هستیم، منابع پروتئینی عالی برای سگ شما، منابع متوسط ​​و منابع کاملاً وحشتناک پروتئین وجود دارد که در بسیاری از غذاهای رایج سگ یافت می شود.

 • توسط محصولات – می بینید که این ماده بسیار رایج در غذای سگ، چه گوشت و چه مرغ استفاده می شود. فرآورده‌های فرعی عبارت است از تمام قسمت‌هایی از حیوان که برای مصرف انسان نامناسب تشخیص داده شده است، یعنی سایر اجزای حیوان غیر از گوشت. این می تواند شامل اندام ها، خون، استخوان ها، بافت های چربی، سم ها، منقار، پرها، دم، احشاء و غیره باشد. از نظر تغذیه، این قسمت های حیوان کمتر از گوشت ماهیچه ها قابل هضم هستند و پروتئین واقعی سگ شما را ندارند. نیاز دارد. آنها اساسا یک پرکننده ارزان قیمت هستند که به تولیدکنندگان اجازه می دهد از مواد ارزان قیمت استفاده کنند و آنها را به عنوان “گوشت” برچسب گذاری کنند. محصولات جانبی در دسته پروتئین های باکیفیت قرار نمی گیرند و اگر می خواهید تغذیه مطلوبی به سگ خود بدهید باید از مصرف آنها اجتناب کنید.
 • پروتئین حیوانی ژنریک – اگر موادی مانند آرد گوشت، غذای حیوانی یا غذای مرغ را دیدید، غذا را زمین بگذارید و دور شوید. اگر منبع پروتئین خاصی شناسایی نشده باشد (یعنی مرغ، گوشت گاو، گوشت گوزن و غیره)، این غذایی نیست که بخواهید به حیوان خانگی خود بدهید. در صنعت غذای حیوانات خانگی، گوشت می تواند تقریباً از هر نوع پستانداری باشد و پروتئین های حیوانی ژنریک منابع بسیار نامطلوبی دارند. “آب گوشت” را می توان از کشتار جاده، گربه ها و سگ های معدوم شده از پناهگاه های حیوانات، حیوانات مرده باغ وحش، و حیوانات مزرعه در حال مرگ/بیماری/معلول تهیه کرد. این یک عمل منفور است و به سلامت سگ شما کمک نمی کند. به هر قیمتی اجتناب کنید.
 • گونه خاص – از سوی دیگر، اگر غذای حیوانی مخصوص گونه (یعنی گوشت گاو، غذای بره، غذای ماهی قزل آلا) را در بالای فهرست مواد مشاهده کردید، این نشانه خوبی است. پودر گوشت با کیفیت بالا در واقع حاوی پروتئین بیشتری نسبت به گوشت کامل است که حدود ۷۰ درصد آب و ۱۵ درصد پروتئین است. وعده‌های غذایی با پختن چربی و آب تهیه می‌شوند و شکل غلیظی از گوشت کامل باقی می‌ماند که حاوی حدود ۶۵ درصد پروتئین است. غذاهای سگ با کیفیت بالا شامل غذاهای گوشتی مخصوص گونه یا گوشت کامل به عنوان اکثر شش ماده اول روی برچسب هستند.

گندم / ذرت / سویا / گلوتن

وقتی به این فکر می کنیم که یک رژیم غذایی بهینه سگ شامل چه چیزی است، باید تناسب بیولوژیکی رژیم را در نظر بگیریم. سگ ها در طبیعت غلاتی مانند گندم، ذرت، سویا و گلوتن مصرف نمی کنند. آنها به بیولوژی مناسب برای تجزیه موثر دانه ها مجهز نیستند. برای اینکه غلات کاملاً هضم شوند، باید پخته یا جوانه زده شوند و کاملاً جویده شوند، اما احتمالاً متوجه شده اید که سگ شما اصلاً زیاد نمی جود، که نمونه ای از گوشتخواران است. علاوه بر این، سگ ها فاقد آمیلاز بزاق لازم (آنزیمی در بزاق) برای شروع تجزیه دانه ها در دهان هستند که برای هضم و جذب موثر ضروری است. سگ‌ها همچنین فاقد دندان‌ها و عضلات فک مناسب برای جویدن غلات هستند، که نشان می‌دهد غلات از هر نوعی که باشند منبع غذایی طبیعی برای سگ‌های نیش نیستند. در واقع، بسیاری از سگ‌ها (مانند انسان‌ها) به گلوتن حساسیت دارند که می‌تواند باعث مشکلات پوستی/پوششی مانند درمیتیت و اگزما، مشکلات گوارشی، کمبود انرژی، آلرژی‌ها، تشنج‌های صرع و مشکلات ایمنی مزمن شود. بسیاری از صاحبان سگ، زمانی که حیوان خانگی خود را به رژیم غذایی بدون غلات/گلوتن تغییر دادند، مشکلات سلامتی درازمدت را برطرف کردند.

در حال حاضر، شما باید ایده خوبی داشته باشید که هنگام انتخاب یک غذای ایده آل برای سگ خود از چه موادی باید اجتناب کنید. خبر خوب این است که بسیاری از شرکت‌های تولید غذای حیوانات خانگی متوجه شده‌اند که مشتریانشان در انتخاب غذای سگ آگاه‌تر و انتخاب‌کننده‌تر می‌شوند. در نتیجه، پیدا کردن غذای باکیفیت و مغذی برای توله مخصوص خود آسان تر از همیشه است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر