اما خنیا در سیرجان کتاب جامعه ایشما را منتشر می کند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهری، انتشارات زمزم سحر (ناشر فعال در کرمان) کتاب «جماعت اسماعیلی آقاخانی: بررسی موردی شهر سیرجانا» به قلم حسین حسینی نژاد را در ۴۶ صفحه و به قیمت منتشر کرده است. به قیمت ۳۰۰۰۰ تومان.

اما خانیه نام یکی از فرقه های مهم اسماعیلی است که بقایای اسماعیل شاخه نزاری شاخه الموتی را تشکیل می دهد. چون ائمه این فرقه ملقب به آقاخان هستند به آنها آقاخان می گویند. امامش کریم آقاخان بود.

مستنصرالله هشتمین خلیفه در زمان اسماعیل در مصر پسر بزرگ خود نزار را به عنوان مقلد برگزید. پس از مرگ مستنصری در سال ۴۸۷ ه. فرمانده ارتش افضل یمال نزار را برکنار کرد و خلافت برادرش مستعلی را به ارمغان آورد، اما نزار نپذیرفت و به اسکندریه گریخت و در همان سال افضل را کشت. در آن زمان میان اسماعیلان اختلاف شد; گروهی نزاری را خلیفه می دانستند که نزاریه نامیده می شد و سایر فرقه هایی که مستعلی را برگزیدند مستعل نامیده می شدند.

حسن صباح در عهد مستنصر در سال ۴۷۱ هجری قمری به مذهب شمسی گروید و به مصر رفت و از طرفداران خلافت نزار شد. او به دستور مستعلی از مصر اخراج شد و به ایران بازگشت و در سال ۴۹۴ ق الموتی را فتح کرد و دعوت اسماعیلی (دعوه جدید) را بر ضد اسماعیلیه در شرق رهبری کرد. واه در مصر (دعوه باستانی). بعدها پیروان نزاریه به دو دسته تقسیم شدند.

چهل و پنجمین امام نزار اسماعیل شاه خلیل الله در سال ۱۱۵۳ هجری قمری در کرمان متولد شد. وی پس از پدرش در سال ۱۱۹۴ هجری قمری به امامت رسید. وی پس از سفر به یزد به یزد سفر کرد و دو سال را در آنجا گذراند و در سال ۱۲۳۳ هجری قمری بر اثر اختلاف میان پیروانش و شیعیان دوازده گانه کشته شد. فتحعلی شاه قاجار برای اطمینان خاطر پسرش با یکی از دخترانش به نام حسنعلی شاه ازدواج کرد و به او لقب افتخاری «آقاخان» داد. حسنعلی شاه مقر فرماندهی خود را به محلات، زادگاهش منتقل کرد و این شهر مرکز ائمه اعشام بود که اولین خمس و زکاتی آقاخانی از اطراف اکناف برای آنان فرستاده شد.

اما سابقه اقامت اسماعیل اما خانی در کرمان به دوران صفویه بازمی گردد که گروهی از پیروان این فرقه از استان مرکزی و از شهرهای انجدان و محلاتی به ویژه شهرستان های شهر به کرمان مهاجرت کردند. بابک و سیرجان. آقاخان در دوره قاجار نیز شورش های عجیبی به راه انداخت. به همین دلیل حضور فرقه آقاخانی در کرمان به درگیری های مذهبی منجر شده است. عقاید فرقه در باب کلام و نبوت همان عقاید اسماعیل قبلی است، اما معتقدند امام باید حضور داشته باشد و ظهور کند وگرنه به پیروان خود ظلم کرده است.

نویسنده کتاب «اما خنیه از کلیسای اسماعیل» ابتدا تاریخچه مختصر و مفیدی از حکومت فاطمیه در مصر و اسماعیلیان آورده و سپس به معرفی عبادات این فرقه و تاریخچه وجود این فرقه می پردازد. . کرمانی ها فصل مهم این کتاب مهاجرت اسماعیلیان افغان به سیرجان کرمان است.