انتقاد شدید روسیه از استقرار بمب های هسته ای جدید آمریکا در اروپا – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک مقام ارشد روسیه روز شنبه گفت که استقرار تسلیحات هسته ای تاکتیکی مدرن B61 آمریکا در پایگاه های ناتو در اروپا آستانه تحمل هسته ای را پایین می آورد و روسیه این فعالیت را در برنامه خود قرار خواهد داد. . کوچک ارتش او را در نظر می گیرد.

روسیه حدود ۲۰۰۰ سلاح هسته ای تاکتیکی دارد، در حالی که ایالات متحده حدود ۲۰۰ سلاح هسته ای دارد که نیمی از آنها در ایتالیا، آلمان، ترکیه، بلژیک و هلند مستقر هستند.

در بحبوحه بحران اوکراین سیاسی او در ۲۶ اکتبر اعلام کرد که ایالات متحده در نشست پشت درهای بسته ناتو در این ماه اعلام کرد که استقرار نسخه مدرن B61-12 را به محض رسیدن تسلیحات جدید به پایگاه های اروپایی در کشور تسریع خواهد کرد.

“اسکندر گروشکومعاون وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از استقرار سلاح‌های هسته‌ای جدید آمریکا در اروپا به تاس گفت: ما نمی‌توانیم برنامه‌های نوسازی سلاح‌های هسته‌ای در اروپا را نادیده بگیریم.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ توسط فدراسیون دانشمندان آمریکایی منتشر شد، بمب گرانشی B61-12 با طول ۱۲ فوت، سرجنگی کوچک تری نسبت به بسیاری از نسخه های قبلی کلاهک دارد، اما دقت و توانایی بیشتری برای نفوذ به زیر زمین دارد.

گروشکو وی گفت: آمریکا در حال مدرنیزه کردن این سلاح‌های هسته‌ای، افزایش دقت و کاهش قدرت کلاهک هسته‌ای است، یعنی این سلاح‌ها را به سلاح‌های میدان جنگ تبدیل می‌کند و در نتیجه آستانه هسته‌ای را پایین می‌آورد.

پنتاگون گفته است که درباره جزئیات زرادخانه هسته ای آمریکا و فرضیه مقاله بحث نخواهد کرد. سیاسی این نادرست است زیرا ایالات متحده مدتهاست که برای مدرن سازی تسلیحات هسته ای B61 خود برنامه ریزی کرده است کوچک انجام داد.

همچنین «اسکار سیراسخنگوی پنتاگون گفت: «مدرن سازی سلاح هسته ای B61 آمریکا در سال است میزبان که در حال انجام است و قصد دارد به عنوان بخشی از برنامه نوسازی، سلاح های قدیمی را به طور ایمن و مسئولانه با نسخه های پیشرفته B61-12 جایگزین کند. کوچک بوده است

سیرا وی در بیانیه‌ای گفت: «مدرن‌سازی تسلیحات هسته‌ای آمریکا در اروپا هیچ ربطی به رویدادهای کنونی اوکراین ندارد و به هیچ وجه تسریع نشده است».

جنگ روسیه در اوکراین جرقه شدیدترین رویارویی بین مسکو و غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ بوده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بارها گفته است که در صورت حمله، روسیه با تمام ابزارهای موجود از جمله سلاح های هسته ای از خاک خود دفاع خواهد کرد. این اظهارات باعث نگرانی غرب شده و در مقابل پوتین می گوید غرب درگیر باج خواهی هسته ای علیه روسیه است.

زودتر این بایدنرئیس جمهور آمریکا در ۶ اکتبر گفت که پوتین بیش از هر زمان دیگری از زمان بحران موشکی کوبا، جهان را به یک آخرالزمان هسته ای نزدیک کرده است.

بمب هسته ای B61 ایالات متحده برای اولین بار در نوادا مدت کوتاهی پس از بحران موشکی کوبا آزمایش شد و در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷، توسعه نسخه جدیدی از این بمب به نام B61-12 مورد تایید قرار گرفت.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین افزود که ناتو قبلاً تصمیماتی برای تقویت بخش هسته ای برنامه های نظامی این ائتلاف گرفته است که مسکو همه چیز را در نظر خواهد گرفت.

از سوی دیگر، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا گفت: با توجه به تنش های موجود، آمریکا باید تمامی سلاح های هسته ای موجود در خارج را به خاک خود بازگرداند.

آنتونوف گفت: در شرایط پرتنش کنونی و افزایش خطرات، قدرت های هسته ای مسئولیت ویژه ای برای جلوگیری از تشدید تنش ها دارند. علاوه بر این، یک بار دیگر از ناخوانا من از او می خواهم که تمام سلاح های هسته ای مستقر در خارج از کشور را به خاک خود بازگرداند، زیرساخت های دریایی برای ذخیره و نگهداری آنها را نابود کند، و هنرهای رزمی از شبیه سازی استفاده از این تسلیحات با مشارکت نیروهای کشورهای غیرهسته ای به عنوان بخشی از “مانورهای هسته ای مشترک” ناتو صرف نظر کنید. تمرین هایی که با اصول اساسی معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای در تضاد است.

وی افزود: مقامات دولتی معمولاً از این سلاح ها به عنوان سلاح های تاکتیکی یاد می کنند و ادعا می کنند که زرادخانه هسته ای روسیه چندین برابر آمریکا است. اما آنها این واقعیت را فاش نمی کنند که تمام سلاح های هسته ای تاکتیکی ما در تاسیسات مرکزی روسیه ذخیره شده است و هیچ تهدیدی برای آمریکا نیست.

سفیر روسیه در آمریکا افزود: در مورد بمب های هوایی آمریکا نیز باید بگویم که در کشورهای اروپایی که فاصله پروازی کمی تا مرز روسیه دارند قرار می گیرد. به همین دلیل است که بمب های B61-12 با وجود قدرت محدود، از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: علاوه بر این، نیروهای مسلح روسیه به همراه شرکای ناتو معمولا رزمایش هایی را برای استفاده از این سلاح ها برگزار می کنند. این گونه تمرینات اکنون در قالب رزمایش «نیمروز پایدار» انجام می شود. رهبری اتحاد آتلانتیک شمالی مدعی است که این اقدام علیه روسیه نیست. این سوال مطرح می شود که اگر ما کشوری نیستیم که ناتو در تفکر استراتژیک خود آن را “بزرگترین تهدید مستقیم” برای امنیت خود می نامد، پس این ائتلاف استفاده از سلاح هسته ای را علیه کدام کشور آزمایش می کند؟