انتقال آب عمان به سیستان و بلوچستان تصویب شد


هیأت وزیران در اجرای تکلیف مقرر در یک ماده قانون انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و…

اعضای دولت بعد از ظهر یکشنبه در جلسه هیات دولت به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی با طرح پیشنهادی تسهیل در تامین وام های کوچک کار برای زنان سرپرست خانوار با استفاده از ظرفیت خانوار موافقت کردند. صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاونی

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، به نقل از ایلنا، هیات وزیران در انجام تکلیف مقرر در یک ماده از قانون انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان که زمینه را فراهم می کند. سرمایه گذاری داخلی یا خارجی در امر جمع آوری آب، نمک زدایی، انتقال آب و استفاده از نمک و فلزات باقیمانده از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان، آیین نامه اجرایی این ماده را تصویب می کند.

بر اساس آیین نامه فوق، علاوه بر همکاری کلیه دستگاه های اجرایی جهت صدور مجوزهای لازم در چارچوب قوانین و مقررات و تسهیل در اجرای پروژه، وزارت نیرو برای مناطقی از استان که از آن بهره مند خواهند شد. از منابع آب قابل انتقال پروژه، از طریق فرآیند بازتوزیع آب، بخشی از آبهای سطحی و زیرزمینی که به صنایع اختصاص داده شده است، جایگزین منابع آبی قابل انتقال طرح می شود.

همچنین وزارتخانه مذکور مهمترین محل های مصرف آب تامین شده با آب شرب و میزان آب مورد نیاز را تعیین و حداکثر ظرف مدت دو ماه به شرکت آب صنعت و معدن به عنوان سرمایه گذار و شرکت مجری طرح اعلام می کند. پس از ابلاغ این آیین نامه و با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، قرارداد خرید تضمینی آب شرب با شرکت مذکور جهت تهیه آب شرب از محل پروژه منعقد خواهد شد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این آیین‌نامه، میزان آب مورد نیاز صنعت و نقاط مصرف اولویت‌دار در سطح استان را تعیین و به شرکت آبفای و معادن وزارتخانه اعلام کند. انرژی و صنعت.

همچنین وزارتخانه‌های صنعت، معدن، تجارت و نیرو و سایر نهادهای مرتبط با این طرح با پرهیز از تعریف طرح‌های موازی تامین و انتقال آب دریا برای اهداف مشابه این طرح، زمینه پایداری آب دریا را فراهم می‌کنند. طرح.

همچنین وزارت امور اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی اقدامات لازم را به عمل می آورند تا شرکت آبفای صنعت و معدن دارای سرمایه گذاری یا تسهیلات داخلی یا خارجی و استفاده از تسهیلات RAK در اولویت باشد. در چارچوب قوانین و مقررات صندوق.

شرکت تامین آب صنعتی و معدنی نیز موظف است مستقیماً یا از طریق توانمندی های دانش بنیان، بهره وری اقتصادی را افزایش داده و ملاحظات زیست محیطی را برای تولید محصولات جانبی مانند مصرف نمک و معدنی (فلز باقیمانده) دنبال کند. فرآیند نمک زدایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارتخانه های صنعت، معدن، بازرگانی و نیرو در زمینه کسب فناوری، صدور مجوز و توزیع محصول همکاری می کنند.

همچنین وزارت نیرو شرکت سرمایه‌گذار را به‌عنوان مورد نیاز به سازمان امور اراضی کشور، سازمان مناطق آزاد تجاری و سایر سازمان‌های ذیربط برای تملک زمین‌های لازم برای احداث تاسیسات نمک‌زدایی و خطوط انتقال معرفی کرد و تجهیزات مذکور نیز برای یک حداکثر دو ماه در چارچوب قوانین و مقررات مربوط به صدور پروانه کاربری مورد نیاز پروژه اجرا خواهد شد.

همچنین برای تکمیل و بهسازی سامانه اول و دوم انتقال آب چاه نعیمها به زاهدان، وزارت نیرو با سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذار بر اساس قوانین و مقررات مربوطه اقدام می کند تا مبادله و انتقال آب انجام شود. آب بین زاهدان و سیستان امکان پذیر است و باید از برگشت اطمینان حاصل شود تا آب شیرین شده در زمان کم آبی به سیستان منتقل شود.

این شرکت می تواند با هماهنگی وزارت نیرو و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه از سامانه مذکور و سایر آبفای ها (در حین ساخت و بهره برداری) استفاده کند.

در این صورت سرمایه گذاری شرکت در مدل مالی طرح لحاظ می شود.

سازمان حفاظت محیط زیست مجوز ارزیابی اثرات زیست محیطی پروژه را در چارچوب مقررات مربوط حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از بررسی طرح صادر می کند.

هیات وزیران با اختصاص ۲۵۰ میلیارد اعتبار اعتباری به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری یزد و تملک دارایی های ثابت برای بازسازی تاسیسات زیربنایی و مسکن و میراث فرهنگی آسیب دیده سیل، مدیریت اضطراری و جبران خسارت در استان موافقت کرد.

همچنین دولت به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد اجازه داد گزارش عملکرد اعتباری فوق را هر سه ماه یکبار به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال کند.

هیات وزیران با هدف اطمینان از نظر کمیسیون بازنگری و اجرای مصوبات دولت با قانون و رفع مغایرت قانونی در تصویب تخصیص اعتبار برای جبران خسارات سیل، آن را تغییر داد. استان های هرمزگان، فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان.

بر اساس این اصلاحیه، اعتبار مذکور از محل منابع بند م ماده ۲۸ قانون به الحاق برخی مواد به قانون بخش مقررات مالی دولت (۲) اختصاص می یابد. .

بر اساس بند م ماده (۲۸) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) قانون الحاق برخی مواد، به دولت اجازه داده می شود نسبت به تذکر، پیشگیری، تخفیف، ساخت و ساز اقدام نماید. . و نوسازی مناطق متاثر از حوادث غیرمترقبه از جمله سیل، زلزله، یخبندان، تگرگ، طوفان، آتش سوزی، گرد و غبار، نفوذ آب دریا، آفات محصولات کشاورزی و بیماری های همه گیر انسان، حیوانات و حیات وحش و مدیریت خشکسالی. بر اساس قانون تنظیم بخشی از آیین نامه (۱۰)، اعتبارات مالی دولت به ۳ درصد و اعتبارات موضوع ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور به ۲ درصد افزایش می یابد. ٪.