انجام عمل جراحی مغز بر روی بیمار بیدار مبتلا به صرع


به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، جراح مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، محسن کوشا از ایجاد ضایعه مغزی منجر به تشنج در بیمار بیدار مبتلا به صرع مقاوم به دارو خبر داد و گفت: بیمار مردی ۲۹ ساله است که توسط تیم فلوشیپ صرع و پزشکان تحت معاینه قرار گرفت. تیم فوق تخصصی تشنج در بیمارستان امام حسین (ع) کاندید عمل جراحی شدند.

وی در ادامه بیان کرد: در این مورد ضایعه جنینی در قشر پیشانی مغز وجود داشت که بر اثر اختلال در تشکیل قشر مغز ایجاد شد و عامل بروز تشنج و رشد سلول ها بود. خارج از. از یک کانون طبیعی قشر مغز به مخچه (دیسپلازی قشر کانونی، FCD).

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه این فرد در حین بیماری تحت عمل جراحی قرار گرفته است، گفت: به دلیل قرار گرفتن ضایعه نزدیک به دامنه حرکتی صورت و دست، بیمار در بیداری تحت عمل جراحی قرار گرفت. ، و با تیم بیهوشی و جراحی همکاری کامل داشت

کوشا با تاکید بر استفاده از تجهیزات بومی در انجام این عمل خاطرنشان کرد: دستگاه ناوبری خانگی نقش مهمی در این عملیات در تشخیص محل دقیق ضایعه داشت. همچنین در حین جراحی علت تشنج توسط MRI و ICAG (الکتروکورتیکوگرافی) بررسی و با جراحی به طور کامل برداشته شد.

تفاوت بین جراحی مغز طبیعی و بیدار

همچنین سهراب سلیم از فلوشیپ بیهوشی جراحی مغز و اعصاب با اشاره به اهمیت بررسی وضعیت و وضعیت بیمار توسط تیمی متشکل از متخصصان و فوق تخصص ها برای انجام عمل به صورت طبیعی یا بیدار، خاطرنشان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده کانون تشنج نزدیک به عملکرد است. بخش‌های کنترل هنگامی که فرد در مغز است، بیمار در بیداری شانس بیشتری برای جراحی دارد، بنابراین عملکرد این مراکز در حین جراحی قابل کنترل است و مراکز حیاتی دچار اختلال، ضعیف و کمبود نمی‌شوند. حرکت، گفتار و بینایی است. در این نوع جراحی، بیمار پس از عمل به سرعت به وضعیت عملکردی قبلی خود باز می گردد.

وی در خصوص تفاوت این نوع عمل با عمل های معمولی خاطرنشان کرد: در عمل هایی که در حالت بیداری انجام می شود، در حین عمل بیمار نیاز به همکاری با تیم جراحی و تیم بیهوشی با آمادگی هایی که به وی داده می شود، می باشد. او می تواند ببیند، صحبت کند و اندام هایش را حرکت دهد.

وی ادامه داد: در سایر عملیات ها گزینه دیگری وجود دارد. به عبارت دیگر، در صورت تشخیص احتمال بیهوشی محل عمل، در صورت عدم موفقیت این عمل، امکان بیهوشی عمومی در همان لحظه نیز وجود دارد، اما در مورد این عمل، بیهوشی عمومی ممکن است بر روی بیمار تاثیر بگذارد. مرکز گفتار، یعنی بیهوشی عمومی برای این عمل امکان پذیر است. بینایی یا اندام های حرکتی واردات زیاد. بنابراین تیم در این نوع عملیات چاره دیگری ندارد.

به گفته وی، یکی از بزرگترین تفاوت های جراحی مغز بیدار نیز نوار مغزی حین عمل است.

دانشیار دانشگاه تصریح کرد: پس از رسیدن جراح به مرحله ای که باید مداخله انجام شود، همراهی تیم با بیمار بیشتر می شود و بسته به محل ضایعه از او خواسته می شود که صحبت کند یا اندام خود را حرکت دهد. به مرکز گفتار، بینایی و حرکت به دست می آید فرد باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

هیات علمی دانشگاه بر اهمیت همراهی بیمار با تیم عمل و بیهوشی تاکید کرد و افزود: قبل از عمل باید با بیمار صحبت کرد تا آمادگی کامل داشته باشد و موفقیت عمل افزایش یابد.

وی تصریح کرد: انجام جراحی مغز بیماران مبتلا به صرع مقاوم به دارو در بیداری هزینه بالایی در خارج از کشور دارد. بنابراین در صورت ارائه خدمات در کشور باید اطلاع رسانی شود تا بیماران به مراکز ارائه دهنده مراجعه کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول توصیه کنید