اندومتریوز و ویتامین B5

همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم، اندومتریوز که در نقاطی غیر از پوشش داخلی رحم رشد می کند، با ساختن بافت، شکستن و از بین بردن آن در دوران قاعدگی، به سیگنال های هورمونی سیکل ماهانه قاعدگی نیز پاسخ می دهد. همانطور که می دانیم در برخی فرهنگ ها مکمل های غذایی نقش بسیار مهمی در درمان انواع بیماری ها ایفا می کنند. در این مقاله به چگونگی کمک ویتامین B5 به درمان اندومتریوز می پردازیم.

I. تعریف

ویتامین B5 به نام اسید پانتوتنیک نیز شناخته می شود. نقش مهمی در تشکیل کوآنزیم A ایفا می کند و برای متابولیسم و ​​سنتز کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی بسیار مهم است. ویتامین B5 دارای فرمول شیمیایی C9H17NO5 است.

II. چگونه ویتامین B5 به درمان اندومتریوز کمک می کند

اکثر زنان مبتلا به اندومتریوز به دلایلی در طول چرخه قاعدگی دارای سطوح پایین ویتامین B5 هستند. بدون ویتامین B5 کافی در بدن زن، باعث:

۱. سیستم ایمنی ضعیف

از آنجایی که ویتامین B5 در متابولیسم کربوهیدرات ها ضروری است، به تولید انرژی برای سلول های بدن ما کمک می کند. بدون مقادیر کافی ویتامین B5، سیستم ایمنی بدن ما ضعیف شده و برای تشکیل رادیکال های آزاد و ناهنجاری های سلولی خطرناک است.

۲. گردش خون ضعیف

کبد ما اولین خط دفاعی است که صفرا را به دستگاه گوارش ترشح می کند تا کلسترول خوب تولید کند که به مهار کلسترول بد در شریان ها کمک می کند. بدون ویتامین B5 کافی، کلسترول بد کنترل نشده باقی می ماند و باعث مشکلاتی در گردش خون می شود.

۳. افزایش خطر بیش فعالی عضلات رحم

کبد به متابولیسم چربی کمک می کند. بدون ویتامین B5 کافی، باعث عدم تعادل هورمونی در خانواده پروستاگلاندین ها می شود و باعث می شود عضلات رحم بیش از حد واکنش نشان دهند که به نوبه خود باعث درد شکم می شود.

۴. افزایش تنش سیستم عصبی

چربی و پروتئین برای تغذیه سلول های سیستم عصبی مهم هستند. سطح پایین ویتامین B5 عملکرد سلول های مغز را ضعیف می کند. این منجر به علائم آندومتریوز مانند اضطراب، نوسانات خلقی و افسردگی می شود.

۵. افزایش خطر واکنش آلرژیک

کمبود ویتامین B5 در بدن ما باعث کمبود کوآنزیم A می شود که برای واکنش بدن به موادی که ناگهان وارد بدن ما شده و باعث واکنش های آلرژیک شدید می شود، ضروری است.

۶. آکنه

متابولیسم اسیدهای چرب کارآمدتر می شود و فرد بیشتر مستعد آکنه است.

۷. عدم تعادل هورمونی

ویتامین B5 علاوه بر کمک به کاهش آکنه، با افزایش عملکرد غدد فوق کلیوی که برای تعادل هورمونی و رشد طبیعی بدن ضروری است، با سایر اعضای کمپلکس ویتامین B نیز تعامل دارد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر