اندومتریوز و ویتامین K

همانطور که در مقاله‌های قبلی اشاره کردیم، آندومتریوز که در جایی غیر از پوشش داخلی رحم رشد می‌کند، با ساختن بافت، شکستن آن و دفع آن در طول قاعدگی، به سیگنال‌های هورمونی سیکل ماهانه قاعدگی نیز پاسخ می‌دهد. مکمل های غذایی نقش بسیار مهمی در درمان انواع بیماری ها دارند. در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی کمک ویتامین K به درمان اندومتریوز صحبت کنیم.

I. تعریف

ویتامین K اولین بار در سال ۱۹۲۹ توسط دانشمند دانمارکی Herrik Dam کشف شد. این ویتامین محلول در چربی است. بیشتر به دلیل سنتز پروتئین و توانایی لخته شدن خون شناخته شده است. کمبود غذا بسیار نادر است زیرا توسط باکتری های موجود در دستگاه گوارش تولید می شود. از آنجایی که محلول در چربی است، می تواند در بدن ما ذخیره شود و نیازی به مصرف منظم آن نداریم.

II. چگونه ویتامین K بر زنان مبتلا به اندومتریوز تأثیر می گذارد

۱. سیستم عصبی و گردش خون

ویتامین K به تبدیل گلوکز به گلیکوژن کمک می کند، که برای بهبود عملکرد کبد ضروری است، با تجمع کلسترول بدی که در جریان خون انباشته شده است مبارزه می کند و باعث فشار خون بالا می شود و رسیدن اکسیژن به سلول های بدن را دشوار می کند. و کاهش خطر بیماری قلبی باعث افزایش بیماری و افزایش تنش در سیستم عصبی می شود. گلیکوژن را می توان در کبد و ماهیچه ها ذخیره کرد و در صورت کمبود آن استفاده کرد.

۲. خونریزی غیر طبیعی

ویتامین K همچنین به تولید پروترومبین که ماده ای مهم برای لخته شدن خون است کمک می کند. کمبود ویتامین K در زنان مبتلا به اندومتریوز مشاهده شده است که باعث خونریزی بیش از حد طبیعی در دوران قاعدگی می شود.

۳. سیستم ایمنی

از آنجایی که ویتامین K به تقویت عملکرد کبد کمک می کند، به طور غیرمستقیم از بدن ما در برابر سموم محیطی محافظت می کند که باعث ایجاد ایمپلنت های غیرطبیعی آندومتر و چسبندگی هایی می شود که در جایی غیر از آندومتر رشد می کنند، همانطور که در مقالات دیگر ذکر کردیم.

۴. رشد سلولی

همچنین گفته می‌شود که ویتامین K یک ویتامین مهم است که به تنظیم عملکرد سلولی از جمله چسبندگی سلولی، تکثیر سلولی و محافظت در برابر اسکلت سلولی برای شکستن غشاء باز و برآمدگی به بیرون کمک می‌کند و در نتیجه عدم تقارن و چسبندگی غشا را از دست می‌دهد. کمبود ویتامین K می تواند خطر رشد نامنظم سلولی را افزایش دهد، مانند: B. اندومتریوز، افزایش.

۵. کم خونی

زیرا کمبود ویتامین K باعث خونریزی شدید در زنان مبتلا به اندومتریوز متصل به ناحیه شکم می شود که منجر به کم خونی در نتیجه کاهش گلبول های قرمز در بدن یا ناتوانی بدن در تولید گلبول های قرمز بیشتر برای مقابله با از دست دادن می شود. قاعدگی برای پوشاندن سرب.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر