انصراف بوریس جانسون از رقابت برای تصدی پست نخست وزیری بریتانیا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «بوریس جانسون» از رقابت برای ریاست حزب محافظه کار انگلیس و سمت نخست وزیری این کشور انصراف داد.

بر اساس این گزارش، بوریس جانسون هنگام اعلام انصراف از رقابت های ریاست جمهوری حزب محافظه کار گفت: به این نتیجه رسیده ام که نامزدی من کار درستی نیست. اگر حزب واحدی در مجلس نداشته باشید نمی توانید حکومت کنید.

نظرسنجی دیلی میل نشان می دهد که بوریس جانسون اگرچه شانس بیشتری برای نخست وزیر شدن در مقایسه با سایر نامزدهای حزب محافظه کار بریتانیا دارد، اما در نهایت به حزب کارگر شکست خواهد خورد.

دیلی میل نوشت: علیرغم ماه ها رسوایی، دسیسه و درگیری های درونی که در نهایت منجر به پایان نخست وزیری او در تابستان شد، بوریس جانسون هنوز شانس انتخاباتی بسیار بیشتری نسبت به هم حزبی های خود دارد.

این نشریه همچنین خاطرنشان کرد که نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که اگر گمانه‌زنی‌ها در مورد بازگشت جانسون به نخست‌وزیری درست باشد و او بتواند تا انتخابات عمومی در اوایل سال ۲۰۲۵ در سمت خود بماند، حزب کارگر تنها می‌تواند اکثریت ۲۶ کرسی پارلمان بریتانیا را به دست آورد. . این شکاف به طور کامل از بین خواهد رفت و در طول مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۵ معکوس خواهد شد.

گزارش‌هایی درباره برنامه‌های جانسون برای بازگشت به خیابان داونینگ شماره ۱۰ اندکی پس از استعفای تراس منتشر شد. نخست وزیر سابق بریتانیا که در تعطیلات به سر می برد، روز شنبه به لندن بازگشت.

جانسون که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ نخست‌وزیر بود، پس از رسوایی‌های متعدد و موجی از استعفا در کابینه‌اش، در اوایل سپتامبر مجبور به استعفا شد.

در بحبوحه جنگ بین روسیه و اوکراین، جانسون به یکی از صریح ترین حامیان کی یف در غرب تبدیل شد و روابط نزدیکی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین داشت و از راه حل نظامی برای بحران دفاع کرد.