انواع اعتیاد: اعتیادهای ماده و رفتاری


اعتیاد به مواد مخدر و رفتار

دو نوع اساسی اعتیاد وجود دارد: اعتیاد رفتاری و اعتیاد. افراد مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر یا الکل معتاد هستند، در حالی که افراد مبتلا به اعتیاد رفتاری با رفتارهای اجباری مانند اعتیاد به رسانه های اجتماعی یا اعتیاد به ورزش سر و کار دارند. به خواندن ادامه دهید تا در مورد اعتیاد و رفتار مواد مخدر بیشتر بدانید.

اعتیاد به مواد و رفتار

اعتیاد رفتاری

اعتیاد رفتاری آنها اغلب نادیده گرفته می شوند زیرا کمتر آشکار هستند، حتی اگر در بسیاری از محرک ها، علائم و عواقب مشابه اعتیاد به مواد مخدر مشترک باشند. ما تمایل داریم برای بهبودی یک معتاد به مواد مخدر ارزش بیشتری قائل شویم تا هرکسی که از اعتیاد به قمار آنلاین بهبود می یابد.

اما این نوع اعتیاد در صورت عدم کنترل می تواند عواقب جدی داشته باشد، به خصوص اگر با ادامه اعتیاد شروع به تأثیر بر سلامت عاطفی و جسمی فرد کند. می تواند اثرات منفی بر سلامت روان، گوشه گیری، انزوا و موارد دیگر داشته باشد باعث عود اعتیاد شود.

در اینجا برخی از علائم اعتیاد رفتاری وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

 • افکار وسواسی در مورد رفتار
 • مقدار قابل توجهی از زمان صرف شده برای شرکت، برنامه ریزی یا فکر کردن به رفتار
 • امتناع از اجتماعات اجتماعی یا رویدادهای مهم در تعقیب رفتار
 • افزایش فراوانی و شدت رفتار
 • عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه (به عنوان مثال، بدون ضرب الاجل، عدم حضور در کلاس یا جلسات، نمرات پایین)
 • دروغ گفتن به دوستان و خانواده در مورد اعتیاد
 • سعی می کنید جلوی این رفتار را بگیرید، اما بارها شکست می خورید

اعتیاد به خرید

فردی که معتاد به خرید است، صرف نظر از اینکه به اقلام نیاز داشته باشد یا حتی بخواهد، همچنان در فروشگاه یا آنلاین پول خرج می کند. این، مانند بسیاری از اعتیادهای رفتاری و مواد مخدر، معمولاً رفتاری است که به عنوان راهی برای مقابله با احساسات منفی یا بیماری روانی ظاهر می شود. اعتیاد به خرید با اختلال وسواس اجباری (OCD) مقایسه شده است.

ورزش اعتیاد آور

زمانی که از ورزش در حد اعتدال استفاده شود، یک تلاش سالم است. اما برای افرادی که به ورزش معتاد هستند، معمولاً بیش از حد درگیر دستیابی به هدف بعدی خود هستند (بالا بردن وزنه، کاهش وزن، مایل دویدن). آنها ممکن است مسئولیت های شخصی و علائم فیزیکی که بدنشان به استراحت نیاز دارد را نادیده بگیرند. رژیم ورزش معمولاً با شدت بالا و غیر قابل انعطاف است. این اعتیادها همچنین با اختلالات خوردن و سایر اعتیادهای رفتاری مرتبط هستند.

اعتیاد به تلفن

اعتیاد به تلفن همراه بیشتر در نسل‌های جوان‌تر مانند نوجوانان و جوانان و به‌طور خاص در دختران دیده می‌شود. استفاده اجباری از تلفن می‌تواند نتیجه چیزهای زیادی باشد: وسواس در ارسال پیامک، استفاده از رسانه‌های اجتماعی، چک کردن ایمیل‌ها و غیره. مربوط به متغیرهای شخصیتی مانند روان رنجوری، عزت نفس، تکانشگری و خودانگاره. همچنین با بسیاری از مشکلات جدی مانند مشکلات خواب، اضطراب، استرس و افسردگی مرتبط است.

اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت شبیه اعتیاد به تلفن است، اما از نظر عواقب استفاده طولانی مدت، به شدت به علائم افسردگی گرایش دارد. اغلب اوقات، افراد مبتلا به اعتیاد به اینترنت مشکلات روانی دیگری نیز دارند و مشکلاتی در رابطه با روابط بین فردی، عادات غذایی و خوابیدن و موارد دیگر دارند.

اعتیاد به بازی های ویدیویی

بازی‌های ویدیویی می‌توانند چیز مثبتی باشند، اما وقتی به منبع اصلی رضایت عاطفی تبدیل شوند، می‌توانند به یک اعتیاد رفتاری تبدیل شوند. افرادی که به بازی های ویدیویی معتاد هستند اغلب از بازی ها به عنوان فرار از زندگی روزمره استفاده می کنند. شاید از آن برای مقابله با بیماری های روانی، فقدان دوستی در زندگی واقعی یا سایر مسائل دشوار استفاده کنند.

اعتیاد مرتبط با جنسی

اعتیادهای مرتبط با جنسی می تواند شامل اعتیاد به پورنوگرافی، اعتیاد به جنسی، چت آنلاین و غیره باشد. فردی که اعتیاد به رابطه جنسی دارد ممکن است درگیر رابطه جنسی محافظت نشده باشد، رفتارهای پرخطر داشته باشد، روابط را به خطر بیندازد و نتواند میل جنسی خود را کنترل کند. افکار، اعمال و برنامه‌ها همگی حول محور رابطه جنسی، از جمله خیال‌پردازی‌ها و گفتگوها هستند.

اعتیاد به کار

اغلب در مورد «معتادان به کار» می شنوید که نمی توانند لپ تاپ خود را کنار بگذارند یا از پاسخ دادن به ایمیل خودداری کنند. بنابراین، اینها افرادی هستند که تمایل به دریافت ترفیع، پاداش و سایر تقدیرنامه ها دارند، که «اعتیاد به کار» را برای بسیاری از افراد به یک تلاش جذاب تبدیل می کند. اما این یک اعتیاد رفتاری است که می تواند اثرات منفی بر روابط بین فردی و سلامت روان داشته باشد و اغلب به سطوح بالای استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.

اعتیاد به مواد

اعتیاد به مواد، مانند اعتیاد رفتاری، می تواند بدتر شود یا منجر به مشکلات سلامت روان شود. بسیاری از افراد دارای شرایط همزمان هستند که می تواند به معنای سوء مصرف مواد و بیماری روانی یا گاهی اوقات سوء مصرف مواد و اعتیاد رفتاری باشد.

این به این دلیل است که این مسائل دلایل ریشه‌ای مشابهی دارند: شرایط استرس‌زای زندگی، تغییرات اساسی، ناتوانی در مدیریت شرایط، سابقه خانوادگی سوء استفاده، وضعیت مالی و مشکلات دیگر.

در اینجا برخی از رایج ترین اعتیاد به مواد ذکر شده است:

 • الکل
 • ماری جوانا
 • تنباکو / نیکوتین
 • داروهای مصنوعی
 • داروهای تجویزی (از جمله مسکن ها، محرک ها، داروهای اضطراب و غیره)
 • بنزودیازپین ها
 • مت آمفتامین
 • کوکائین
 • هروئین
 • تریاک
 • کتامین
 • توهم زا
 • ال اس دی
 • MDMA
 • مواد استنشاقی
 • PCP

هنگامی که فردی از داروهای تجویزی یا غیرقانونی سوء استفاده می کند، برای احساس پاداش و لذت به این ماده وابسته می شود که به عنوان وابستگی شیمیایی شناخته می شود. در استفاده های متعدد، تغییرات مغزی برای عادت کردن به سطوح دوپامین و سایر انتقال دهنده های عصبی. این باعث هوس و عود می شود، زیرا فرد برای ایجاد اثرات مشابه به سطوح بالاتری از دارو نیاز دارد.

بهبودی از اعتیاد به مواد و رفتار

شما می توانید با اهداف و درمان های مناسب بر اعتیاد و رفتار مواد مخدر غلبه کنید. اول، مهم است که مشکل اساسی اعتیاد خود را کشف کنید تا بفهمید که چه چیزی باعث آن شده است. می توانید این کار را با صحبت با دوستان و خانواده، صحبت با یک درمانگر یا رفتن به یک مرکز توانبخشی انجام دهید. اگر احساس می کنید اعتیاد جدی است، وقت آن رسیده است که از یک متخصص کمک بگیرید. صرف نظر از مورد، کمک در دسترس است و می توانید کنترل زندگی خود را در دوره نقاهت دوباره به دست بگیرید.

اعتیاد به مواد مخدر و رفتار (1)

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر