ایران و روسیه در حال ساخت خودروی مشترک هستند


در سفر صمتی معاون وزیر امور خارجه به روسیه، طرفین مذاکراتی را در خصوص به صفر رساندن تعرفه تجارت گندم و تولید خودروی مشترک به پایان رساندند.

ایران و روسیه خودرو مشترک می‌سازندایران و روسیه خودرو مشترک می‌سازند

علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت با فیزولین وزیر مسکن روسیه، اسلیپنیف وزیر بازرگانی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ماکسیم سوکولوف مدیرعامل اوباس و وزیر اسبق حمل و نقل روسیه دیدار و گفتگو کرد.

در این جلسات برای کاهش تعرفه واردات گندم و روغن مذاکراتی صورت گرفت و با تولید مشترک خودرو در ایران موافقت شد.

طرفین همچنین در مورد ایجاد شهرک های مشترک و مناطق صنعتی و استفاده از شهرک های موجود برای تجارت آزاد و تولید مشترک گفتگو کردند.

وزیر مسکن روسیه در این دیدارها تمایل کشورش را برای خرید مصالح ساختمانی و توربین از ایران اعلام کرد.

به گفته این سازمان، پیمان پاک در نشستی با معاون نخست وزیر روسیه نیز شرکت کرد. اورچوک معاون نخست وزیر روسیه ضمن استقبال از نشست ایران و استقبال از فعال شدن کریدور شمال-جنوب، از برنامه ایران برای حل مشکلات لجستیکی این کریدور و اعلام موافقت رئیس جمهور روسیه برای ساخت راه آهن ایران خبر داد.

وی گفت: روسیه آمادگی ساخت و تامین ۱۶۲ کیلومتر راه آهن ایران آستارا – رشت را دارد.

در ادامه این نشست پیرامون مسائل پولی و تشکیل تیم تولید مشترک، تامین قطعات صنعتی کارخانه های روسیه توسط کارخانجات ایرانی و ایجاد مناطق آزاد مشترک در شمال و جنوب ایران بحث و تبادل نظر شد.

در این پیمان همچنین بر نقش روسیه در نوسازی ناوگان ریلی ایران، نوسازی ناوگان دریای خزر و نوسازی ناوگان جاده ای ایران تاکید شد.

معاون نخست وزیر روسیه همچنین با بیان اینکه روس ها به دور از طمع دشمنان به منابع عظیم دو کشور می دانستند تحریم ها لغو نمی شود، بر لزوم توسعه روش های جدید مبادله پولی و بانکی تاکید کرد. .

وی همچنین از عزم روسیه برای درخواست عضویت در برجام در ایران خبر داد و توصیه کرد ایران به عنوان ناظر به اتحادیه اوراسیا بپیوندد.