ایرباس تمام سفارشات A350 قطر را لغو کرد


اختلاف بین قطر ایرویز و ایرباس منجر به لغو سفارشات ناوگان ایرباس A350 شده است. به دلیل نقص در نمای خارجی قطر ایرویز…

ایرباس تمام دیسیادهای ایروبای A350 از قطر را دملت کردایرباس تمام دیسیادهای ایروبای A350 از قطر را دملت کرد

اختلاف بین قطر ایرویز و ایرباس منجر به لغو سفارشات ناوگان ایرباس A350 شده است. قطر ایرویز به دلیل نقص در نمای خارجی هواپیما از ایرباس درخواست خسارت کرده و قراردادهایی را با بوئینگ منعقد کرده است.

در اختلاف با قطر ایرویز، شرکت هواپیمایی اروپایی ایرباس تمامی سفارشات هواپیمای غول پیکر A350 را لغو کرد.

این خبر را منابع آگاه نزدیک به محافل صنعت هواپیماسازی منتشر کردند. گفته می شود سخنگوی بزرگترین سازنده هواپیما در جهان از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

لیست سفارشات ژوئن ایرباس نشان می دهد که این گروه هنوز باید ۱۹ فروند A350-1000 را به قطر، طولانی ترین هواپیمای جهان، تحویل دهد.

در دسامبر ۲۰۲۱، قطر ایرویز از ایرباس در لندن شکایت کرد و حداقل ۱.۴ میلیارد یورو غرامت طلب کرد. قطر ایرویز اعلام کرده است که ۵۳ هواپیمای A350 دارای نقص در پوشش سطح هواپیما هستند.

در حالی که قطر ایرویز آن را یک موضوع امنیتی می داند، ایرباس و آژانس هواپیمایی اروپا (EASA) دیدگاه متفاوتی دارند. ایرباس پیشنهاد داده است که تمام این نقص ها را با هزینه خود برطرف کند، اما قطر ایرویز این موضوع را رد می کند.

دادگاهی در بریتانیا در ماه می ۲۰۲۲ حکم داد که قطر ایرویز باید تمام سفارشات جت های A350 را بپذیرد و بپردازد.

ایرباس سفارش اصلی دیگری از قطر را در ژانویه ۲۰۲۲ پس از اختلاف لغو کرد. این سفارش شامل ۵۰ فروند جت میان برد A321neo است که در حال حاضر تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد. طبق تصمیم دادگاه در آوریل ۲۰۲۲، ایرباس می تواند این هواپیماها را در این بین به مشتریان دیگر بفروشد.

از سوی دیگر، قطر ایرویز نیز با رقیب آمریکایی بوئینگ کنسرن برای ارسال ۲۵ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس قرارداد اولیه امضا کرده و ۲۵ فروند هواپیمای اضافی را نیز تضمین کرده است.

هواپیماهای دوربرد بوئینگ ۳۷۳ مکس ۱۰ هنوز تایید رسمی دریافت نکرده اند. قطر ایرویز با سفارش این مدل دوربرد به بوئینگ به دنبال جایگزینی جت های ایرباس A321neo خود است.