ایمن هستند؟ » سبک زندگی سالم


دریافت واکسن Tdap در دوران بارداری توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می شود. این واکسن بین هفته های ۲۷ تا ۳۶ بارداری برای محافظت از مادر و جنین توصیه می شود.

واکسیناسیون Tdap برای تمام زنان باردار که در برابر این بیماری واکسینه نشده اند توصیه می شود. این واکسن از کودک در برابر سه بیماری جدی محافظت می کند: کزاز، دیفتری و سیاه سرفه.

واکسن tdap چیست؟

واکسن Tdap ترکیبی از سه بیماری عفونی است. این واکسن حاوی توکسوئید دیفتری، سم کزاز، باکتری سیاه سرفه و سیاه سرفه کشته شده است.

با این حال، فرض کنید شما در حال حاضر هفته ۳۶ بارداری را پشت سر گذاشته اید. در این صورت می توانید قبل از تحویل واکسن tdap از پزشک خود درخواست دریافت کنید.

واکسن tdap برای افراد در هر سنی توصیه می شود. برای زنان باردار بی خطر است اما زنان باردار و افرادی که آلرژی شدید دارند باید از مصرف آن اجتناب کنند.

علاوه بر زنان باردار، اعضای خانواده نیز باید یک دوز از tdap دریافت کنند. برای جلوگیری از عوارض، واکسن tdap را قبل از هر تماسی با کودک خود دریافت کنید.

چرا واکسن tdap در دوران بارداری مهم است؟

دریافت واکسن Tdap برای زنان در دوران بارداری حیاتی است. این به محافظت از کودک در برابر سیاه سرفه و بیماری های حاد تنفسی کمک می کند و بسیار توصیه می شود.

واکسن tdap از کزاز، دیفتری و سیاه سرفه بدون سلول محافظت می کند. برای هر بارداری توصیه می شود زیرا از سیاه سرفه جلوگیری می کند. CDC توصیه می کند که همه زنان باردار قبل از ترک بیمارستان واکسن tdap را دریافت کنند. پس از تزریق واکسن، کودک به مدت دو هفته کاملاً از سیاه سرفه محافظت می شود.

علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که نوزادان مادرانی که واکسن Tdap را در دوران بارداری دریافت می‌کنند، در چند ماه اول زندگی‌شان کمتر دچار سیاه سرفه می‌شوند.

به گفته بریتانیا، مادری که در دوران بارداری واکسن TDAP را دریافت کرده است تا ۹۰ درصد از کودک خود در برابر این بیماری کشنده محافظت می کند.

بهترین زمان برای دریافت واکسن tdap

هر یک از اعضای خانواده که با کودک تماس نزدیک دارند نیز باید واکسن را دریافت کنند. بهترین زمان برای تزریق واکسن tdap در ویزیت قبل از زایمان است.

واکسن tdap را می توان در هر زمانی از بارداری به زن باردار تزریق کرد. اما توصیه می شود واکسن tdap را در سه ماهه سوم بارداری دریافت کنید زیرا دو هفته پس از واکسیناسیون، سیستم ایمنی بدن مادر به اوج خود می رسد. این اجازه می دهد تا آنتی بادی های غیرفعال به نوزاد منتقل شوند و بهترین محافظت را در هنگام تولد فراهم می کند.

چه زمانی باید واکسن Tdap را در دوران بارداری دریافت کنید؟

هم برای مادر و هم برای نوزاد بی خطر است. واکسن tdap باید بین هفته های ۲۸ تا ۳۶ بارداری به زنان باردار تزریق شود. آنتی بادی های محافظ در بدن مادر دو هفته پس از تزریق به اوج خود می رسد و به نوزاد امکان می دهد به محض تولد از محافظت برخوردار شود.

با این حال، به دلیل اینکه آنتی بادی ها یک شبه تولید نمی شوند، نوزاد تا سه ماهه دوم اثر کامل واکسن را دریافت نمی کند. علاوه بر این، زنان شیرده باید واکسن tdap را برای محافظت از نوزادان در برابر ویروس دریافت کنند.

آیا واکسن tdap در دوران بارداری بی خطر است؟

واکسن tdap باید در دوران بارداری انجام شود زیرا از جنین در برابر سیاه سرفه محافظت می کند. علاوه بر این، ایمن سازی آنتی بادی ها را به کودک منتقل می کند تا سالم بماند.

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، واکسن tdap باید قبل از ترک بیمارستان به مادر تزریق شود. هنگام دریافت واکسن tdap، شیر دادن با شیر مادر بی خطر است. با این حال، توصیه می شود قبل از رفتن از بیمارستان به خانه، یک tdap دریافت کنید. این به این دلیل است که چند هفته طول می کشد تا آنتی بادی ها تولید شوند.

واکسن Tdap را از کجا تهیه می کنید؟

اگر نوزادی دارید، احتمالاً می خواهید بدانید که واکسن tdap کودکان را از کجا تهیه کنید.

این واکسن به محافظت از کودکان در برابر چهار بیماری رایج باکتریایی از جمله کزاز، دیفتری، سیاه سرفه و سیاه سرفه کمک می کند.

بهتر است هر سال یک دوز تقویت کننده دریافت کنید، بنابراین برای سال های زیادی محافظت خواهید شد.

در صورت داشتن بیماری خفیف می توانید tdap را به صورت رایگان دریافت کنید. در غیر این صورت، اگر صبر کنید تا قبل از تزریق واکسن بهبودی کامل پیدا کنید، مفید خواهد بود.

با این حال، هر فردی که آلرژی شدید دارد نباید واکسینه شود. چه باردار باشید چه نباشید، باید قبل از مصرف واکسن با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

مزایا و معایب واکسن Tdap در دوران بارداری

واکسن TDAP یک ابزار ضروری برای پیشگیری از بیماری در زنان باردار است. بیماری‌های رایجی که tdap در برابر آن محافظت می‌کند عبارتند از سیاه سرفه، دیفتری، کزاز و سیاه سرفه. این واکسن به ویژه در برابر سیاه سرفه که بسیار مسری است و بر سیستم تنفسی تأثیر می گذارد، مؤثر است.

آکادمی اطفال آمریکا از تجویز واکسن Tdap در دوران بارداری حمایت می کند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، ایمنی مادر ۹۱.۴ درصد در محافظت از شیرخوار در برابر سیاه سرفه در طی دو ماه اول و ۶۹.۵ درصد از سال اول پس از دریافت واکسن tdap مؤثر بود.

در حالی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند که زنان باردار واکسن tdap را در دوران بارداری دریافت کنند، بحث قابل توجهی در مورد اینکه آیا این واکسن برای نوزاد متولد نشده آنها بی خطر است وجود دارد. در یک مطالعه مشاهده‌ای که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ در کالیفرنیا انجام شد، بیش از ۱۲۳۰۰۰ زن مورد ارزیابی قرار گرفتند و واکسینه شدند.

به نظر نمی رسد که واکسیناسیون خطر زایمان زودرس، کوچک برای سن حاملگی، یا کوریوآمنیونیت را افزایش دهد. از سوی دیگر، با افزایش خطر ابتلا به اختلالات فشار خون در دوران بارداری همراه است.

بر اساس مطالعات منتشر شده، واکسن tdap برای زنان باردار بی خطر است. آنتی بادی های سطح بالا در این واکسن از نوزادان در برابر سیاه سرفه محافظت می کند. همچنین نشان داده شده است که از سیاه سرفه در رحم جلوگیری می کند، بنابراین ضروری است که آن را قبل از سه ماهه اول بارداری به جنین خود بدهید.

عوارض جانبی واکسن tdap؟

شایع ترین عارضه جانبی درد خفیف در محل تزریق است. یکی دو روز دیگه میگذره علاوه بر این، فردی که آلرژی شدید دارد نباید واکسن tdap را دریافت کند.

واکسن tdap به طور کلی در طول ۳ ماه آخر بارداری به زنان تزریق می شود. با این حال، فقط باید پس از تولد نوزاد ارائه شود. اگر مادر واکسینه نشود، واکسن می تواند باعث مرگ جنین شود. با این حال، واکسن tdap در دوران بارداری بی خطر است و هیچ واکنش نامطلوبی وجود ندارد.

خطرات مربوط به واکسن Tdap در دوران بارداری

اگرچه خطرات مرتبط با واکسن tdap در دوران بارداری کم است، مطالعه اخیر منتشر شده در مجله اطفال سوالات جدی در مورد این واکسن ایجاد کرده است.

نتایج مطالعه نشان می دهد که واکسن tdap برای استفاده در دوران بارداری بی خطر است. با این حال، این یافته ها به تحقیقات بیشتری نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که واکسن برای محافظت از نوزادان در معرض خطر ایمن و موثر است.

عوارض جانبی زیادی در ارتباط با واکسن tdap در دوران بارداری وجود دارد. اگرچه خطراتی وجود دارد، اما برای نوزاد مضر نیست. واکسن Tdap را می توان با خیال راحت به زنان باردار و فرزندان متولد نشده آنها در هر زمانی تزریق کرد.

این واکسن می تواند در برابر سیاه سرفه، دیفتری و کزاز، دو مورد از شایع ترین بیماری های کودکان، محافظت کند. استفاده از آن در دوران بارداری بی خطر و موثر است.

نتیجه

واکسن tdap یک روش ایمن و موثر برای محافظت از شما و کودکتان در برابر سیاه سرفه در دوران بارداری است. برای خانم هایی که باردار هستند یا از نوزاد مراقبت می کنند توصیه می شود. به دلیل اثربخشی آن، کودکان کمتری نسبت به قبل بر اثر سیاه سرفه جان خود را از دست می دهند.

زمان واکسن Tdap در دوران بارداری امکان انتقال آنتی بادی های منفی به نوزاد و محافظت بهینه در هنگام تولد را فراهم می کند. یک مطالعه در بریتانیا گزارش می دهد که تا ۹۰ درصد از نوزادان این واکسن را در دوران بارداری دریافت می کنند.

بهترین زمان برای تزریق این واکسن بین هفته های ۲۷ تا ۳۶ بارداری است. آنتی بادی های محافظ دو هفته پس از تزریق به بالاترین سطح خود در بدن می رسند. بنابراین، بهتر است واکسن tdap را در این مدت دریافت کنید. اگر فرصت را از دست دادید، می توانید واکسن tdap را پس از تولد نوزادتان دریافت کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر