اینترنت چقدر قطع است؟ / روبیکا مسدود شد – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، برای اطلاع از آخرین اخبار قطعی اینترنت در ایران این خبر را بخوانید.

روبیکا دقایقی پیش از دسترس خارج شد.

دسترسی به واتس اپ را از دست داده اید؟

دسترسی به پهنای باند بین المللی که از عصر دیروز در اینترنت ارائه شده توسط اپراتورهای تلفن همراه محدود شده بود، به حالت عادی بازگشت. متاسفانه واتس اپ و تلگرام همچنان مسدود هستند.

وزیر ارتباطات: فعالیت پیام رسان ها ادامه خواهد داشت

وزیر ارتباطات در گفت و گوی تلویزیونی گفت: فعالیت صفحات داخلی و پیام رسان ها مانند گذشته ادامه خواهد داشت و افت و وقفه ای وجود نخواهد داشت.

ساعتی پیش دسترسی به پهنای باند اینترنت بین المللی در شبکه تلفن همراه کشور بدون مشکل شد. از عصر دیروز دسترسی به اینترنت همراه فقط برای شبکه اینترنت سراسری امکان پذیر بود. فارس در گزارشی نوشت که این محدودیت ها در مصوبه شورای عالی امنیت کشور گنجانده شده است و خبرگزاری تسنیم نیز نوشت که این تصمیمات موقتی است.

اگرچه از صبح امروز به گزارش خبرگزاری فارس، دسترسی به پیام رسان واتس اپ و شبکه اجتماعی اینستاگرام همچنان محدود است، اما امکان دسترسی کاربران به اینترنت بین المللی وجود دارد.

قطعی اینترنت همچنان ادامه دارد

به گزارش برنا، پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان نوشت: اینترنت از عصر دیروز قطع شده و این قطع تا کنون ادامه دارد.

اینترنت از شب گذشته با قطعی سراسری مواجه شده و این قطعی همچنان ادامه دارد. گفته می شود این قطعی در اینترنت موبایل رخ داده و در اینترنت خانگی قطعی وجود ندارد.

ظاهرا حوادث و خشونت های دو روز اخیر در کشور باعث قطعی اینترنت در برخی مناطق و سپس سراسری شد و این قطعی همچنان ادامه دارد.

شبکه های اجتماعی فیلتر شدند

ساعتی پیش اینستاگرام با آی پی ایرانی قابل دسترسی نیست و اینستاگرام فقط با فیلترشکن باز می شود. این سوال فیلتر اینستاگرام را مطرح می کند.

همچنین مشاهدات خبرنگار تجارت نیوز حاکی از قطعی اینترنت در اکثر نقاط مرکزی شهر تهران از جمله خیابان جمعه، تقاطع خیابان حافظ و خیابان انقلاب اسلامی، چهارراه ولی عصر (عج) و … است.

این افت سرعت و قطعی اینترنت مربوط به شهر یا اپراتور خاصی نیست. در بسیاری از نقاط کشور و همچنین در شبکه اکثر اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی، اختلالات و مشکلاتی در اینترنت وجود دارد. اختلالات در این شبکه اجتماعی از مدت ها قبل شروع شده و بسیاری از کاربران گاهی مجبور به استفاده از VPN برای اتصال به اینستاگرام می شوند.

وزیر ارتباطات احتمال محدودیت را تایید کرد!

عیسی زارع پور امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در کنار هیئت دولت علت محدودیت های جدید را تشریح کرد و گفت: پهنای باند کاهش نیافته است. ما دائماً این موضوع را رصد می کنیم. به دلیل مسائل امنیتی و بحث‌هایی که این روزها در جریان است، ممکن است برخی مواقع مسئولان امنیتی تصمیم بگیرند و محدودیت‌هایی اعمال کنند، اما عموماً کاهش پهنای باند نداریم و به طور معمول پهنای باند مورد نیاز کشور را تامین می‌کنیم.

هرچند وزیر ارتباطات از محدودیت اینترنت خبر داده است، اما توضیح تکمیلی مبنی بر اینکه محدودیت به معنای قطع اینترنت در قالب روزهای گذشته است، ارائه نکرده است. این بدان معناست که برخی از مناطق ایران برای چند ساعت در روز اینترنت نخواهند داشت یا تجربه آبان ماه ۱۳۹۵ که اینترنت قطع شد و پس از آن تلگرام برای همیشه فیلتر شد، تکرار خواهد شد.

تکذیب ادعای وزیر

پس از انتشار خبر تایید احتمال محدودیت اینترنت توسط وزیر ارتباطات و روابط عمومی، این وزارتخانه اعلام کرد ظهر امروز برخی خبرگزاری ها نقل قولی کذب از سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه وزیر ارتباطات منتشر کردند. و سخنرانی فناوری اطلاعات در جلسه شورای دولت که پس از پیگیری مرکز امور عمومی حذف شد.خطا اصلاح شد.

اختلال در شبکه های اجتماعی

حامد بیدی کارشناس فناوری اطلاعات در گفتگو با تجارت نیوز پیشتر از اختلالات مبهم در شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داده بود. این کارشناس معتقد است اینترنت کاربران در حال هک شدن است. این کارشناس همچنین نسبت به نبود قابلیت فنی پیام رسان های داخلی برای تعداد زیادی از کاربران هشدار داد.

فیلتر اینستاگرام توسط NetBlocks تایید شده است

نت بلاکز نیز در توییتی فیلتر شدن شبکه اجتماعی اینستاگرام برای کاربران ایرانی را تایید کرد.