بازار ارزهای دیجیتال فریب ۱ میلیارد دلاری را خورده است


کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده، آژانس حمایت از مصرف کننده دولت، می گوید که از اوایل سال ۲۰۲۱ تا امروز حدود ۴۶۰۰۰ نفر خواهند بود.

کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده اعلام کرده است که تا اوایل سال ۲۰۲۱، حدود ۴۶۰۰۰ نفر در این کشور یک میلیارد دلار در تقلب در ارزهای دیجیتال از دست داده اند.

این مقدار پول حدود ۶۰ برابر مبلغی است که شهروندان آمریکایی در سال ۲۰۱۸ از طریق کلاهبرداری های مشابه از دست داده اند.

طبق گزارش کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده، هر فرد در دوره گذشته به طور متوسط ​​حدود ۲۶۰۰ دلار از دست داده است که بیت کوین، تترا و ارزهای دیجیتال اتر بیشترین تقلب را به خود اختصاص داده اند.

تقریبا نیمی از افرادی که قربانی چنین کلاهبرداری هایی شده اند، تبلیغات این کلاهبرداری ها را در شبکه های اجتماعی یا به صورت پیام مستقیم در رسانه های اجتماعی یا از طریق پیام رسان ها دیده اند.

این گزارش می گوید که تقلب در ارزهای دیجیتال به ارزش نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار از طریق مشوق هایی برای “فرصت های سرمایه گذاری” ارائه شده است.

بر این اساس، بازار ارزهای دیجیتال به ازای هر ۱۰ دلار کلاهبرداری در رسانه های اجتماعی ۴ دلار دارد که شامل موارد بیشتری نسبت به سایر روش های پرداخت است.

اینستاگرام، فیسبوک و پیام رسان های تلگرام و واتس اپ چهار شبکه اجتماعی فریب خورده ترین بودند.

اوج قیمت ارزهای دیجیتال به نوامبر سال گذشته (۲۰۲۱) برمی گردد. در آن زمان بیت کوین به ۷۰۰۰۰ دلار رسیده بود، اما از آن زمان قیمت این ارزهای دیجیتال کاهش یافته است.

بیت کوین امروز زیر ۳۰۰۰۰ دلار قیمت دارد.

یکی از دلایل کاهش شدید ارزهای دیجیتال بی ثباتی در اقتصاد جهانی و افزایش تورم در بسیاری از کشورها و در نتیجه ترس از افزایش بیشتر نرخ بهره بانکی است.

رویدادهای اخیر در ماه های اخیر، به ویژه پس از حمله روسیه به اوکراین، بحران انرژی و تورم جهانی باعث شده است که بازار رونق سابق خود را از دست بدهد و بسیاری از سرمایه گذاران سرمایه گذاری در بازارهای امن تری مانند طلا را انتخاب کرده اند.

بازار ارزهای دیجیتال در سال های اخیر فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است.

قیمت بیت کوین در ابتدای سال ۲۰۱۷ کمتر از ۱۰۰۰ دلار بود و پس از آن با موفقیت کلی شروع به رشد کرد.

در پایان سال ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین به ۲۰۰۰۰ دلار رسید، اما بعداً به ۳۳۰۰ دلار کاهش یافت.

در سال های اخیر عوامل مختلفی از جمله اظهار نظر افراد تاثیرگذار و اعلام پذیرش آن به تقویت این بازار کمک کرده و یا برعکس آن را به سمت نزول سوق داده است.

به عنوان مثال، در فوریه سال گذشته (۲۰۲۱)، تسلا ۱.۵ میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرد و قیمت آن را به حدود ۴۴۰۰۰ دلار رساند.