بازار حواله خودرو در حال داغ شدن است


نتایج قرعه کشی برگزار شده در سامانه یکپارچه توزیع خودرو چندی پیش اعلام شد. اما به نظر می رسد در این مرحله برخی از خودروها به مصرف کنندگان واقعی فروخته می شود…

داگ شدن بازار خرید و فروش هوالا خودروداگ شدن بازار خرید و فروش هوالا خودرو

نتایج قرعه کشی برگزار شده در سامانه یکپارچه توزیع خودرو چندی پیش اعلام شد. اما به نظر می رسد حتی در این مرحله نیز برخی خودروها واقعاً به دست مصرف کنندگان نرسیده است و برندگان این قرعه کشی اقدام به فروش محموله های پولی کردند. ضمن اینکه خرید و فروش حواله های ایرانی خودرو نسبت به سایر حواله ها بیشتر است. آیا این فروش انتقال وجه قانونی است؟

مرحله دوم قرعه کشی در سامانه یکپارچه توزیع خودرو انجام شد. اول مرداد ماه نتایج این قرعه کشی نیز اعلام شد.

پیش از این وزارت امنیت اعلام کرده بود که هدف از برگزاری قرعه کشی در این سامانه رساندن خودروها به دست مصرف کنندگان واقعی و کوتاه شدن دست دلالان از این قرعه کشی ها است. اما به نظر می رسد این وعده وزارت حریم خصوصی مانند سایر وعده ها محقق نشد.

پس از اعلام قرعه کشی، آگهی های خرید یا فروش حواله ایرانیان خودرو به صورت گسترده در بازار خودرو کشور ظاهر شد. دلال ها کار خود را از سر گرفته اند و به سراغ برندگان قرعه کشی رفته اند. این اقدام دلالان در نهایت باعث نوسانات قیمتی در بازار خودرو کشور می شود.

هزینه انتقال پول ایران خودرو در فضای مجازی متفاوت است. این حواله ها بر اساس نوع و مدل خودرو در بازه قیمتی ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون و ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون برای خودروهای فیدلیتی و دیگنیتی انجام می شود.

آیا خرید و فروش حواله قانونی است؟

اما آیا این خرید و فروش قانونی است و در زمان تحویل خودرو مشکلی پیش نخواهد آمد؟

«تجارت نیوز» ایران خودرو را دنبال کرد. این شرکت اعلام کرده بود که خرید و فروش حواله غیرقانونی است و ایران خودرو معتقد بود مشکلی در آن وجود دارد. این شرکت قبلاً هشدار داده بود که ممکن است در روند خرید مشکلاتی وجود داشته باشد. اما فروشندگان راه حلی برای این وضعیت پیدا خواهند کرد. این افراد ممکن است در تحویل خودرو نیز دچار مشکل شوند و عواقب آن بر عهده فروشنده حواله است.

اما چندی پیش وکیل اصلی قضات در گفتگو با تجارت نیوز گفت: خرید و فروش حواله قانونی است و منعی ندارد. اما در این معاملات طرفین می توانند برای یکدیگر مشکل ایجاد کنند.

محمدعلی ابراهیمی توضیح داد: در این معاملات خریدار حواله خودرو را دریافت نمی کند زیرا نام خریدار روی سند درج نشده است. این احتمال وجود دارد که فروشنده حواله وجه پس از دریافت خودرو، وسیله نقلیه را به خریدار حواله تحویل ندهد. در این صورت طرفین معامله باید به دادگاه مراجعه کنند.