با اجرای قانون جدید چک، تعداد چک های برگشتی ۵ درصد کاهش می یابد.


مهران محرمیان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، درباره قانون جدید چک گفت:

وی در پاسخ به این سوال که آیا انسداد حساب حکم قضایی نیست، پاسخ داد: انسداد مبلغ کسری چک به معنای مسدود شدن کل حساب خصوصی نیست، بلکه به معنای انسداد مابقی مبلغ چک به میزان کسری دیگر است. قانون هم می گوید این مبلغ باید بلوکه شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ادامه داد: در صورت برگشت چک به دلیل عدم موجودی، تمامی حساب های فردی ابتدا حساب های پس انداز کوتاه مدت، سپس حساب های بلند مدت و سپس حساب های قرض الحسنه بررسی می شود. و در نهایت سایر حساب های جاری، کسری بلوکه می شود.

محرمیان گفت: این طرح از ۲۷ خرداد ماه سال جاری اجرایی شد، قبل از آن طرح به صورت آزمایشی انجام می شد اما به بانک ها گفته بودیم الان وجوه را بلوکه نکنید اما از ۷ خرداد ماه کسری چک وجود دارد. . روزهای اول ۵۰۰ فقره چک در روز انجام می شد تا اینکه به هزار فقره رسید و امروز با کسری ۱۰ هزار فقره، منابع در سایر حساب ها مسدود شد. حساب های فردی و ما تخمین می زنیم که تعداد چک های مسدود شده به ۵۰۰۰۰ چک برگردد.

وی افزود: زمانی که فردی چک می کند دو راه دارد، اینکه پول در حساب داشته باشد یا کسری داشته باشد که با میزان کسری سایر حساب ها برای منابع فردی مسدود می شود و اگر در حساب فردی پول بیشتری وجود داشت. ، به ارزهای دیگر، یا .

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در خصوص مزایای انسداد کسری چک برای گیرنده یا ذینفع چک گفت: تعزیرات پس از تسویه وجوه از سوی صادرکننده چک و صادرکننده چک قابل شکایت است. پرداخت شده. چک باید اقداماتی را برای رفع آثار منفی چک انجام دهد اما قبل از آن باید رضایت ذینفع را جلب کند.

محرمیان گفت: قانون به بانک دستور داد تا حساب دارنده چک را فقط به میزان کسری مسدود کند و در این زمینه از مجلس پرسیدیم که آیا این مبالغ به دارنده چک قابل پرداخت است، در حالی که قانون فقط می‌گوید چک باید مسدود شود. به طور جداگانه.

به گفته وی تا ۱۰ روز آینده تعداد چک های مسدود شده آماده خواهد شد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام دلهره آور است؟

محرمیان همچنین گفت: از زمان تصویب قانون جدید چک و مسدود شدن حساب ها، تعداد زندانیان عودت شده کاهش یافته و از برخی کلاهبرداری ها جلوگیری شده و در نتیجه اعتبار اعتبار افزایش یافته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نیازی به انسداد حساب با صدور چک صیادی وجود دارد یا خیر، پاسخ داد: چک صیادی مشکل را حل نکرده است، هرچند از نظر فنی امکان پذیر است. قانون نمی گوید در حال حاضر پول در حساب صادرکننده وجود دارد و بانک را موظف نمی کند که پاسخ دهد آیا حساب صادرکننده پول دارد یا خیر، در حالی که چک یک ابزار اعتباری بلندمدت است. مثلاً شخصی معامله ای انجام می دهد که می خواهد دو ماه بعد آن را پرداخت کند، پس چک صادر می کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کسری چک از حساب صادرکننده بلوکه شده است، چه سودی برای دارنده وجه دارد، گفت: در هر صورت اگر صادرکننده از متن قانون که ما از شرع بررسی کرده‌ایم شکایت کند. شورای مشورتی برای روشن شدن موضوع. البته تفسیر قانون بر عهده هیئت امنا است ولی مجلس باید بپرسد.

محرمیان در خصوص میزان چک های برگشتی نیز گفت: در سال های گذشته بالغ بر ۱۵ درصد چک ها برگشت داده می شد اما این رقم اخیراً به ۱۰ درصد کاهش یافته و اکنون به ۶.۵ درصد برای چک های جدید و ۱۰ درصد برای چک های قدیمی افزایش یافته است. . .

وی افزود: اجرای قانون جدید چک روند برگشت چک را کاهش می دهد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی درباره اینکه آیا دین اخلاقی است، گفت: جمهوری چک در واقع نوعی دین برای صادرکننده است که باید آن را در اولویت قرار دهد و اگر می خواهد قانون را رعایت کند. توصیه هایی در مورد اینکه آیا مردم باید به وعده های خود عمل کنند یا خیر. اگر دین عمل می کند باید به عهد خود عمل کند.البته قانون به اجرای اخلاق نیز کمک می کند.

محرمیان گفت: هنوز قانون را به طور کامل اجرا نکرده ایم و پیش بینی می شود طی ۷ تا ۱۰ روز آینده تعداد چک های برگشتی و مسدود شده افزایش یابد.

وی در خصوص رفع اثر چک های برگشتی گفت: کویر در صورت پرکردن کسری توسط صادرکننده چک، بلافاصله پس از رفع اثر منفی چک، کلیه حساب ها یا مبالغ مسدود شده آزاد می شود. و باز شد.

انتهای پیام/
آن را در صفحه اول توصیه کنید