بیش از یک میلیون واحد صنفی از پرداخت مالیات معاف شدند


رئیس سازمان مالیاتی کشور گفت: مالیات حدود یک دهم و یک دهم میلیون واحد صنفی صفر است و در عمل …

رئیس سازمان مالیاتی کشور گفت: مالیات حدود یک و یک دهم میلیون واحد صنفی صفر است و عملا معاف هستند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، داوود منظور در لینک ویدیویی شبکه یک سیما با بیان اینکه رویکرد خود را در بحث مالیات اصناف یا تبصره ماده ۱۰۰ تغییر دادیم، افزود: از رویکرد سنتی به روش مبتنی بر داده ها رفته ایم. رویکرد.”

وی با اشاره به نارضایتی و گلایه برخی اتحادیه ها افزود: در جلسه امروز که با حضور بیش از ۵۰ نماینده صنفی از تهران و استان ها برگزار شد به توافقات خوبی رسیدیم تا بتوانیم شکایات را مدیریت کنیم.

منظور ادامه داد: در بین تمامی ادارات کل مالیاتی مواردی وجود دارد که اعتراض و شکایت می شود، علاوه بر آن یکی از اصناف به عنوان نماینده و نماینده منتخب فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی، همکاران ما در دولت هستند. ” با ما برخورد خواهد شد و این شکایات را حل خواهیم کرد.

وی افزود: اختیارات خود را به این کمیته ها تقسیم کرده ایم تا نسبت به موضوعاتی که نیاز به تصمیم گیری دارد سریع واکنش نشان دهند.

رئیس سازمان مالیاتی در پاسخ به این سوال که مشاغلی که در استان ها هستند باید به کجا بروند؟ وی گفت: ادارات کل مالیاتی ما در تمامی استان ها و همچنین شعب آنها در شهرستان ها پاسخگوی اصناف هستند.

آقای منظور در پاسخ به این سوال که مالیات اصناف نسبت به سال گذشته چگونه تغییر کرده است و در حال حاضر چه تعداد از اصناف معاف هستند؟ وی گفت: مالیات اصناف شامل تمامی اصناف با فروش زیر ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در سال گذشته تا سقف تعیین شده توسط ستاد اقتصادی دولت می شود.
وی افزود: تخمین می زنیم که حدود دو و چهار دهم میلیون واحد صنفی در بانک اطلاعاتی ما واجد شرایط هستند، همچنین حدود یک دهم میلیون واحد صنفی در مدل و سیستم مالیات مخفی ما مالیات صفر دارند. و در واقع معافیت مالیاتی می گیرند.

آقای منظور افزود: تخمین می زنیم که مالیات حدود ۸۰۰ هزار صنف تا کمتر از پنج میلیون تومان و حدود ۴۰۰ هزار صنف بین پنج میلیون تا ۲۰ میلیون تومان مالیات بگیرند.

رئیس سازمان مالیاتی گفت: البته این ارتباط با اصناف بدون مراجعه به دفاتر ما و ارائه اسناد هزینه، کار آنها را راحت کرده است.

آقای منظور افزود: بر اساس اطلاعات فروش دریافتی از آنها و شرایط سود و سود اصناف مختلف، مالیات سری آنها را کاملاً منصفانه محاسبه و اطلاع رسانی کردیم.

وی افزود: البته اصناف یا قبول می کنند و مالیات محرمانه ما را می پردازند و می پردازند یا تصمیم می گیرند در آنجا بمانند یا در صورت عدم تمایل می توانند برای رسیدگی به اظهارنامه خود اقدام کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: تا امروز حدود یک میلیون فقره اظهارنامه در قالب ماده ۱۰۰ یک فقره قاچاق دریافت کرده ایم که بیش از ۵۰۰ هزار فقره آن مربوط به افراد معاف یا دارای رتبه صفر و حدود ۲۰۰ هزار فقره است. مشتریان ما افراد مشمول مالیات هستند.” کمتر از پنج میلیون تومان داشتند و مابقی به اشکال دیگری است که گفتم.