بیمارانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند – مراقب آنچه می نوشید باشید

بسیاری از بیماران قلبی به طور معمول با داروهای ضد انعقاد درمان می شوند. داروهای ضد انعقاد به رقیق نگه داشتن خون و جریان آزادانه در رگ ها و شریان ها کمک می کنند. کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی. به ویژه، به بیماران قلبی مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (AF) توصیه می شود که داروهای ضد انعقاد مصرف کنند.

فیبریلاسیون دهلیزی شایع ترین نوع ضربان قلب نامنظم و پایدار (آریتمی) است. در فیبریلاسیون دهلیزی، حفره های فوقانی قلب نامنظم می زند و بر جریان خون به عضله قلب و بقیه بدن تأثیر می گذارد. خطر لخته شدن خون در بیمار را افزایش می دهد، که می تواند باعث سکته مغزی و آنچه به عنوان TIA (حمله ایسکمیک گذرا) شناخته می شود، شود. TIA چیزی است که بیشتر مردم از آن به عنوان “سکته کوچک” یاد می کنند، که در آن بیمار اثرات سکته مغزی را تجربه می کند، اما فقط برای مدت کوتاهی.

در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، ضربان قلب ممکن است خود به خود به حالت عادی بازگردد یا پزشک ممکن است برای بازگرداندن قلب به ریتم طبیعی خود، شوک الکتریکی تجویز کند. با این حال، برخی از بیماران به این درمان پاسخ نمی دهند و برای جلوگیری از سکته مغزی و سایر عوارض به داروهای ضد انعقاد نیاز دارند. علاوه بر فیبریلاسیون دهلیزی، سایر مشکلات قلبی ممکن است نیاز به درمان با داروهای ضد انعقاد داشته باشد.

برخی از پزشکان هر روز یک آسپرین را به دلیل اثرات رقیق کنندگی و ضد لخته شدن خون تجویز می کنند، اما برخی از بیماران به چیزی قوی تر از آسپرین ساده نیاز دارند. برای این بیماران، داروهای ضد انعقاد و رقیق‌کننده‌های خون بسیاری وجود دارد که پزشکان می‌توانند از بین آنها انتخاب کنند.

داروهای ضد انعقاد دارای عوارض جانبی هستند. شایع ترین آنها ناتوانی خون شما در لخته شدن مناسب در صورت جراحی یا خونریزی دیگر است. بنابراین بسیار مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنید و قبل از عمل آنها را قطع کنید. علاوه بر این، داروهای ضد انعقاد می توانند با سایر داروها تداخل منفی داشته باشند و عوارض ایجاد کنند.

رایج ترین ضد انعقاد وارفارین است که با نام کومادین نیز شناخته می شود. اگر پزشک شما وارفارین را تجویز می کند، باید تمام توصیه های همراه وارفارین را به دقت دنبال کنید، از جمله درک کامل همه تداخلات. برخی از مهمترین چیزهایی که در مورد وارفارین باید بدانید عبارتند از:

o هنگام مصرف وارفارین نباید باردار شوید. در حین مصرف این دارو مطمئن شوید که از یک روش قابل اعتماد کنترل بارداری استفاده می کنید. اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید. وارفارین می تواند باعث نقص مادرزادی شود.

o در صورت نیاز به هر نوع جراحی، از جمله ضربه زدن به ستون فقرات، باید به طور موقت مصرف وارفارین را قطع کنید.

o وارفارین را همراه با آسپرین یا NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید مشکلی ندارد. NSAID ها شامل ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب و دیکلوفناک هستند. حتی مسکن‌های رایج بدون نسخه ما مانند Motrin و Advil نیز ایبوپروفن هستند و می‌توانند باعث تداخلات جدی وارفارین شوند. ترکیب وارفارین و این داروها می تواند باعث خونریزی شدید در معده و روده شود.

o مراقب آنچه می خورید و می نوشید باشید. این شاید شگفت‌انگیزترین نکته برای بیمارانی است که وارفارین مصرف می‌کنند. بسیاری از بیماران نمی دانند که رژیم غذایی آنها می تواند تأثیر قابل توجهی بر اثرات وارفارین داشته باشد.

نگرانی در مورد رژیم غذایی بیماران وارفارین

وارفارین می تواند به طور جدی تحت تأثیر میزان ویتامین K در رژیم غذایی شما قرار گیرد. و ویتامین K در بسیاری از غذاهایی که ما به مقدار زیاد می خوریم یافت می شود، از جمله موارد زیر:

o کبد

اوه کلم بروکلی

اوه کلم بروکسل

اوه اسفناج

اوه شارد

گشنیز

اوه کلم

اوه کلم

o سایر سبزیجات برگ سبز

حتی چای سبز که اخیراً نظرات مثبتی را برای فواید سلامتی خود به خود جلب کرده است، به دلیل محتوای ویتامین K خود می تواند با وارفارین تعامل منفی داشته باشد. درک این موضوع برای بیماران مهم است، زیرا بسیاری از مردم نوشیدن چای سبز را برای مزایای سلامتی آن، به ویژه برای کسانی که مشکلات قلبی دارند، شروع کرده اند.

دلیل اینکه چای سبز برای بیماران قلبی توصیه می شود این است که نشان داده شده است که در کاهش کلسترول LDL (کلسترول بدی که رگ های ما را مسدود می کند) موثر است. علاوه بر این، چای سبز از تشکیل لخته های خون غیرطبیعی که عامل اصلی حملات قلبی و سکته هستند، جلوگیری می کند. از این رو، ما شروع به در نظر گرفتن چای سبز به عنوان یک نوشیدنی سالم برای افراد مبتلا به بیماری قلبی یا مستعد ژنتیکی به بیماری قلبی کردیم.

با این حال، اکنون می دانیم که بیماران قلبی که وارفارین را به دلیل اثرات ضد انعقادی آن مصرف می کنند، نباید چای سبز بنوشند – یا حداقل نباید بدون اجازه پزشک این کار را بنوشند.

بخشی از اطلاعات قانع کننده توسط دپارتمان داروسازی در دانشگاه فلوریدا کشف شد. یکی از بیمارانی که پس از تعویض دریچه مکانیکی در آئورت، وارفارین دریافت کرد، درمان وارفارین را به خوبی انجام داد. با این حال، جذب دارو در بدن او به طور ناگهانی تغییر کرد.

در عرض یک هفته، جذب بیمار از وارفارین به طور چشمگیری کاهش یافت. با بررسی رژیم غذایی بیمار، مشخص شد که وی اخیراً شروع به نوشیدن حدود ۱.۵-۲.۵ لیتر چای سبز در روز کرده است. به محض اینکه بیمار نوشیدن چای سبز را متوقف کرد، جذب وارفارین او به حالت عادی بازگشت.

بسیاری از مردم نمی دانند که چای سبز منبع مهم ویتامین K است. حتی زمانی که به بیماران توصیه می شود از غذاهای غنی از ویتامین K اجتناب کنند، ممکن است متوجه نباشند که چای سبز در این دسته قرار می گیرد.

بنابراین اگر بیمار قلبی هستید، حتما در مورد چای سبز با پزشک خود صحبت کنید. چای سبز حاوی فواید بسیاری برای سلامتی است و می تواند به ویژه برای بیماران قلبی مفید باشد. با این حال، اگر شما یک بیمار قلبی هستید که برای شما وارفارین تجویز شده است، چای سبز می تواند به میزان قابل توجهی جذب داروی شما را کاهش دهد.

اگر علاقه مند به نوشیدن چای سبز به دلیل فواید سلامتی آن هستید، پزشک ممکن است بتواند مقداری را که همراه با وارفارین شما قابل قبول باشد، توصیه کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر