بیماری کیسه صفرا – برای درد چه کاری می توانید انجام دهید؟

بیماری های کیسه صفرا:

کیسه صفرا یک اندام گلابی شکل کوچک حدود ۸ سانتی متر است. اندازه ای که زیر کبد قرار می گیرد و صفرا را نگه می دارد، آب را از بین می برد و PH را به کمتر از ۷ کاهش می دهد و آن را کمی اسیدی می کند. هدف اصلی آن کمک به هضم چربی ها است.

بیماری کیسه صفرا یک بیماری نسبتاً شایع و اغلب دردناک است که در بسیاری از موارد نیاز به جراحی دارد و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. با این حال، از آنجایی که صفرا در واقع توسط کبد تولید می شود، کیسه صفرا برای بقا ضروری نیست و برداشتن اندام ممکن است تأثیر منفی جدی بر زندگی شما نداشته باشد.

علل بیماری کیسه صفرا:

مشکلات کیسه صفرا معمولاً در اثر سنگ کیسه صفرا (سنگ کیسه صفرا) ایجاد می شود. سنگ کیسه صفرا از رسوبات کلسترول و بیلی روبات کلسیم تشکیل شده است که منجر به التهاب می شود. سنگ‌ها زمانی رخ می‌دهند که کیسه صفرا برای مدتی نسبتاً غیرفعال بوده است، مانند وجود: بارداری، بیماری سلیاک، دیابت، سیروز کبدی، التهاب لوزالمعده، چاقی، به عنوان عارضه جراحی یا از طریق استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی.

سایر شرایط کیسه صفرا عبارتند از: کلدوکلیتیازیس یا سنگ مجرای صفراوی، کلانژیت، عفونت مجرای صفراوی، کوله سیستیت، التهابی که معمولاً در اثر سنگ های صفراوی نهفته ایجاد می شود و کلسترولوز که به صورت پولیپ یا رسوبات کریستالی ظاهر می شود.

علائم و نشانه های بیماری کیسه صفرا:

علائم همیشه وجود ندارد، اما یک حمله کلاسیک به صورت درد حاد بالای شکم، ثابت یا متناوب، که ممکن است به پشت، شانه ها یا جلوی قفسه سینه تابش کند، ظاهر می شود. حملات اغلب بعد از وعده های غذایی پرچرب یا در شب هنگام خواب رخ می دهند و می توانند به اندازه ای شدید باشند که برای تسکین نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.

علائم دیگر عبارتند از؛ سوء هاضمه، یبوست، آروغ زدن، گاز، حالت تهوع، استفراغ، لرز، بوی بد دهان، مدفوع تغییر رنگ، تب، گاز و یرقان.

تشخیص بیماری کیسه صفرا:

بیماری کیسه صفرا می تواند بیماری های دیگری مانند حملات قلبی، پانکراتیت، آنژین، زخم معده، مری، سرطان یا حتی ذات الریه را تقلید کند، بنابراین تشخیص صحیح ضروری است. اشعه ایکس، سی تی اسکن، سونوگرافی، کوله سیستوگرافی دهان و اکووگرافی برای تشخیص سنگ کیسه صفرا استفاده می شود. سطح بیلی روبین و آلکالین فسفاتاز از تشخیص حمایت می کند. تعداد WBC ممکن است کمی افزایش یابد و سطح آمیلاز سرم برای تشخیص بیماری کیسه صفرا از پانکراتیت استفاده می شود.

درمان بیماری کیسه صفرا:

برداشتن کیسه صفرا با جراحی به شکل کوله سیستکتومی باز یا کوله سیستکتومی لاپاروسکوپیک معمولاً درمان انتخابی است. با این حال، اگر سنگ ها کم باشند، سنگ شکنی موج شوک الکتروهیدرولیک ممکن است همراه با تجویز اسید اورسودوکسی کولیک برای کمک به حل شدن سنگ ها استفاده شود و سعی شود سنگ ها را تکه تکه کند تا بتوانند از آن عبور کنند.

آندوسکوپی با هدایت فلوروسکوپی، که از یک سبد برای گرفتن سنگ و خارج کردن آن از طریق کاتتر استفاده می کند، ممکن است در صورت نیاز نیز انجام شود. در بیماران با ریسک جراحی پایین، چنودوکسی کولیک اسید یک جایگزین برای حل کردن سنگ ها است.

رژیم غذایی متشکل از چندین وعده غذایی کوچک، کم کربوهیدرات، پروتئین بالا، کم چرب و غیر تند در روز توصیه می شود. مصرف مکمل ویتامین K توصیه می شود.

پیش آگهی معمولا خوب است، اما معمولاً برخی از علائم پس از عمل مانند درد، حالت تهوع، اسهال، نفخ و سوزش سر دل را تجربه می کنید. مسکن‌هایی مانند آسپرین، کدئین، محصولات سیگنال‌دهنده سلولی و نوارهای برق ممکن است مورد نیاز باشد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر