تحریم های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، جزئیات نهایی مذاکرات توافق شمال غربی

تحریم های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران

وزارت بازرگانی ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد که سه هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ متعلق به خطوط هوایی ایرانی را که برخلاف قوانین کنترل صادرات ایالات متحده، محموله به روسیه پرواز می کنند، در لیست سیاه قرار داده است.

فرانسه بار دیگر بر تأخیر ایران در دستیابی به توافق وین تاکید کرد

وزیر امور خارجه فرانسه که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود، این اظهارات را درباره تاخیر ایران در دستیابی به توافق وین تکرار کرد.

ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز «کاترین کولونا» در گفتگو با خبرنگاران، بدون اشاره به بی توجهی کشورش به تعهدات برجام و نقش آمریکا در از بین بردن این توافق، گفت: پیشنهاد بهتری برای دستیابی به توافق در وین وجود ندارد. و «به ایران بستگی دارد». بستگی به این دارد که آیا او تصمیمات درستی می گیرد یا خیر.

وی با اشاره به پیش نویس توافقنامه پیشنهادی این مقام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، افزود: ابتکار دیگری برای خروج از بن بست در مذاکرات لغو تحریم ها وجود ندارد.

این مقام فرانسوی افزود: مواضع سه کشور اروپایی عضو برجام همانند مواضع آمریکا در خصوص مسائل امنیتی است.

کنعانی: احتمال برگزاری نشستی در نیویورک با موضوع مذاکره برای رفع تحریم ها

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، فارسی درباره احتمال برگزاری نشستی با موضوع مذاکرات رفع تحریم ها وی در نیویورک اعلام کرد: ایران هرگز از میز مذاکره خارج نشده و به عنوان راهی مناسب، منطقی و معقول برای حل اختلافات مذاکره می کند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از صرف نهار امروز (دوشنبه ۷ شهریور) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات سیاست خارجی پرداخت. .

وی در ابتدا با اشاره به هفته دفاع مقدس افزود: یاد و خاطره همه شهدا را گرامی داشت و از جانبازان دوران دفاع مقدس ادای احترام کرد.

کنعانی در این دیدار همچنین از شهدای دیپلمات وزارت امور خارجه تجلیل کرد.

وی با اشاره به ایام اربعین حسینی ابراز امیدواری کرد که این مراسم باشکوه موجب تقویت همدلی و تقریب ملت های اسلامی و همه آزادگان جهان که به ارزش های انسانی و اسلامی پایبند هستند و زمینه ساز صلح و تقریب بر اساس ارزش های دینی باشد. . و اصول و اسلامی باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحولات منطقه قفقاز جنوبی گفت: موضع صریح جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه قفقاز جنوبی بارها به صورت رسمی در سطوح مختلف اعلام شده و هیچ ابهامی وجود ندارد. متأسفانه از روز سه شنبه هفته گذشته شاهد درگیری های مرزی جدید بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بودیم که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از طرفین شد.

ایران بر اساس سیاست همسایگی و تلاش برای کمک سازنده به حل بحران‌های منطقه‌ای، تلاش‌های سیاسی را در اسرع وقت آغاز کرد. در این راستا نخست وزیر ارمنستان با رئیس جمهور ایران گفت و گو کرد و رئیس جمهور به بیان دیدگاه ها و مواضع ایران و ارائه توصیه های سیاسی خود به طرف ارمنی پرداخت. وزیر امور خارجه ایران سپس با همتای آذربایجانی خود تلفنی گفتگو کرد.

چرا شانگهای جایگزین برجام نمی شود؟

ابراهیم رئیسی صبح امروز (دوشنبه) پیش از خروج از تهران برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد: ملت ایران ایستاده و مقاومت کرده است و حضور من در این سفر صدای و نماینده آن ملت است.

به گزارش دنیای اکوستان، وی افزود: اگر ملت ایران با تحریم و تهدید متوقف می شد، حضور ما در سازمان ملل افتخارآمیز نبود، اما حضور من در این سفر افتخارآفرین و افتخارآفرین است.

رئیس جمهور ادامه داد: به دلیل قدرتی که ملت را به وجود آورد، حضور من افتخارآمیز و افتخارآفرین است. قدرت مسئولان ناشی از قدرت مردم است و این قدرت مردم به ما این جسارت را می دهد که بدون لکنت حرف مردم را بزنیم و از حقوق ملت دفاع کنیم.

رئیسی با اشاره به اینکه سفر به نیویورک به دعوت رهبر سازمان ملل صورت گرفته است، گفت: این سفر فرصتی برای بیان دیدگاه ها و تبیین دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران است.

همچنین فرصتی است برای بیان جنایاتی که بر مردم ایران و مردم مظلوم جهان انجام شده است. این سفر مکانی برای توضیح قساوت و بی عدالتی است. در واقع این سفر شاید یکی از مظاهر جهاد تبیینی باشد.

وی افزود: در کنار این سفر دیدارهای دوجانبه با مقامات عالی رتبه کشورهای مختلف نیز انجام خواهد شد. تا زمانی که فرصت وجود داشته باشد، کشورهای درخواست کننده برآورده خواهند شد. ما هیچ برنامه ای برای مذاکره یا دیدار با آمریکایی ها نداریم.

رئیسی با اعلام اینکه در این سفر نظرات جمهوری اسلامی ایران بیان خواهد شد، تصریح کرد: در صورت فرصت با ایرانیان مقیم آمریکا و برخی دیگر از چهره ها دیدار خواهم کرد. اصل حضور در این اجلاس در راستای سیاست خارجی ایران به معنای عزت، حکمت و مصلحت است.

چرا شانگهای جایگزین برجام نمی شود؟

به گزارش خبرفور، سازمان همکاری شانگهای نمی تواند جایگزین مناسبی باشد توافق برای دولت جمهوری اسلامی ایران باید ضمن نزدیک بودن به اعضای سازمان همکاری شانگهای به مذاکرات هسته ای ادامه داده و از پاره شدن تارهای آخر خودداری کند. توافق بودن

عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای به عنوان یک دستاورد مهم اقتصادی برای دولت تلقی می شود. این خبر بسیاری از شهروندان، تحلیلگران اقتصادی و دولتمردان را به وجد آورد.

در این میان، یک گروه شادتر از همیشه شدند. این افراد معتقد بودند و هستند که عضویت ایران در شانگهای و همجواری با چین، روسیه و کشورهای آسیای میانه می تواند جایگزین برجام و نزدیکی آن به غرب و جبران بی اعتباری آن شود.

این گروه که بیش از آن مخالف برجام است، معتقد است که پیوستن رسمی به پیمان شانگهای، گلوگاه های اقتصادی ایران را که پس از اعمال تحریم های آمریکا به وجود آمد، برطرف می کند و نوعی گشایش اقتصادی برای این کشور ایجاد می کند.

بازار محدود نفت کشورهای عضو شانگهای

مهمترین قسمت تحریم های آمریکا پس از خروج توافق جلوگیری از فروش نفت ایران

اگرچه عضویت شانگهای خرید نفت ایران را برای چین و هند آسان می کند، اما دو نکته را نباید نادیده گرفت. نخست، همانطور که گفته شد، کشورهای عضو شانگهای همچنان از نظر امنیتی و سیاسی تابع سازمان ملل هستند و در صورت وجود قطعنامه علیه این کشور و بازگشت تحریم های بین المللی، خرید نفت از ایران را متوقف خواهند کرد.

دوم، روسیه که خود دارای ذخایر فراوان نفتی است و اکنون در معرض تهدید تحریم های مختلف قرار دارد، تلاش می کند نفت خود را به کشورهای عضو شانگهای (چین و هند) بفروشد.

حضور همزمان ایران و روسیه در سازمان شانگهای بازار انرژی را اشباع کرده و اجازه نمی دهد هر دو کشور نفت خود را بفروشند و درآمدهای نفتی کسب کنند.