تصمیم جدید اتحادیه اروپا در مورد ارزهای دیجیتال


در حالی که اتحادیه اروپا نگران تبدیل شدن بازار غیرقانونی ارز دیجیتال به بهشتی برای فعالیت های مجرمانه و عواقب ناشی از…

در صلاه با رمزارزهادر صلاه با رمزارزها

اتحادیه اروپا در بحبوحه نگرانی های فزاینده مبنی بر اینکه بازار غیرقانونی ارزهای دیجیتال به بهشتی برای فعالیت های مجرمانه و تأثیر آن بر ثبات اقتصادی تبدیل خواهد شد، در تلاش است قوانین جدیدی را برای کنترل ارزهای دیجیتال تصویب و اجرا کند.

اتحادیه اروپا هدف از این کار را حفظ ثبات مالی و حمایت از مصرف کنندگان اعلام کرده است. بنابراین، اتحادیه اروپا می‌خواهد همان قوانین ضد پولشویی را برای نقل و انتقالات ارز دیجیتال مانند نقل و انتقالات بانکی سنتی معرفی کند.

انتظار می رود مقررات جامع بازار دارایی های رمزنگاری شده (MiCA) همانند سیاست حفظ حریم خصوصی اتحادیه به یک استاندارد جهانی برای ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تبدیل شود.

صرافی‌ها، کارگزاران و سایر شرکت‌هایی که در بازار ارزهای دیجیتال فعال هستند، با قوانین سخت‌تر با هدف حمایت از مصرف‌کنندگان تحت مقررات جدید بازار کریپتو اتحادیه اروپا مواجه هستند.

شرکت‌هایی که دارایی‌های مالی مبتنی بر ارزهای دیجیتال، مانند سکه‌های با قیمت ثابت را عرضه می‌کنند یا معامله می‌کنند، با الزامات شفافیت سخت‌گیرانه‌ای مواجه هستند که نیازمند ارائه اطلاعات دقیق است. به این ترتیب، این قوانین برای ارائه دهندگان خدمات مرتبط با بیت کوین اعمال می شود، نه خود بیت کوین.

یکی دیگر از اهداف اتحادیه اروپا در تصویب قوانین جدید برای کنترل ارزهای رمزنگاری شده، اجرای قوانین در همه کشورهای عضو اتحادیه است، به طوری که یک شرکت رمزنگاری واقع در یک کشور بتواند در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز خدمات ارائه دهد. برخی از کشورهای اروپایی، مانند آلمان، قبلاً قوانین ارزهای دیجیتال خود را دارند.

این تصمیم که هنوز نیاز به تایید نهایی دارد و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۴ اجرایی شود، همچنین شامل اقداماتی برای جلوگیری از پولشویی، تامین مالی تروریسم و ​​سایر فعالیت های مجرمانه است.

مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا روز چهارشنبه یک توافق موقت را در مورد اولین قوانین اتحادیه اروپا برای نظارت بر انتقال ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین امضا کردند که هدف آن محدود کردن نقل و انتقالات غیرقانونی و مسدود کردن تراکنش های مالی مشکوک است.

بر اساس قوانین جدید، شرکت‌های ارزهای دیجیتال باید اطلاعات مربوط به تراکنش‌های خود را در اختیار مقاماتی قرار دهند که جرائمی مانند پولشویی یا تامین مالی تروریسم را بررسی می‌کنند.

بنابراین، پیش‌بینی می‌شود که سوءاستفاده از دارایی‌های دیجیتال در حال حاضر بسیار دشوارتر خواهد بود و مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران بهتر محافظت می‌شوند.

البته تصمیم اتحادیه برای تنظیم بازار غیرقانونی ارزهای دیجیتال با کاهش شدید قیمت‌ها، از دست رفتن ثروت و افزایش تقاضا برای کنترل بیشتر بازار صورت می‌گیرد.