جف بزوس به هندی ها عنوان دومین مرد ثروتمند جهان را داد


بنیانگذار و رئیس آمازون، میلیاردر هندی را در رتبه دوم ثروتمندترین افراد جهان قرار داد.

بنیانگذار و رئیس آمازون، میلیاردر هندی را در رتبه دوم ثروتمندترین افراد جهان قرار داد.

بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، جف بزوس امروز جمعه ۱۶ سپتامبر به سومین مکان ثروتمند جهان سقوط کرد. ثروت بزوس به ۱۴۵.۸ میلیارد دلار رسید در حالی که گوتام آدانی ۱۴۶.۹ میلیارد دلار بود و تا پایان روز، آدانی با ثروت ۱۴۷ میلیارد دلاری دومین فرد ثروتمند جهان شد. بزوس سال گذشته عنوان ثروتمندترین مرد جهان را به ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروهای الکتریکی تسلا سپرد.

بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، بزوس و گوتام آدانی، میلیاردر هندی و رئیس گروه صنعتی آدانی، تنها یک میلیارد دلار از هم فاصله دارند. در این رتبه بندی، ثروت بزوس ۱۵۰ میلیارد دلار و ثروت آدان ۱۴۹ میلیارد دلار برآورد شده است.

با توجه به اینکه اکثریت ثروت این دو مرد در سهام شرکت‌هایی است که آنها دارند، انتظار می‌رفت که آدانی تا پایان روز جمعه از بزوس پیشی بگیرد.

نوسانات فعلی بازار، ناشی از نگرانی ها در مورد سلامت اقتصاد در بحبوحه افزایش سریع نرخ های ضد تورمی توسط فدرال رزرو، بر سهام گروه های فناوری مانند آمازون تأثیر گذاشته است. سهام آمازون از ژانویه حدود ۲۶ درصد کاهش یافته است که باعث کاهش ۴۵.۵ میلیارد دلاری ثروت بزوس در سال جاری شده است.

در مقابل، ثروت آدانی منفجر شده و از ژانویه ۷۰.۳ میلیارد دلار افزایش یافته است.

یکی دیگر از میلیاردرهای هندی، موکش آمبانی، با ثروت ۸۸.۷ میلیارد دلاری دهمین ثروتمندترین افراد است و دارایی او در سال جاری تا ۱۵ سپتامبر ۱.۰۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. با این حال، در روز جمعه، ثروت آمبانی رئیس و مدیر عامل شرکت Reliance Industries 1.3 میلیارد دلار کاهش یافت.

در اوایل سال ۲۰۲۲، آدانی با ایستادن بالاتر از آمبانی به ثروتمندترین مرد آسیا تبدیل شد.

ثروت سایر افراد در فهرست ثروتمندترین افراد جهان نیز کاهش یافته است.

ثروت ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان با ۶.۴۴ میلیارد دلار کاهش به ۲۶۴ میلیارد دلار رسید.

برنارد آرنو، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل LVMH، حدود ۴۰.۲ میلیارد دلار ضرر کرد و ثروت او به ۱۳۸ میلیارد دلار رسید.

ثروت بیل گیتس با ۲۶.۶ میلیارد دلار کاهش به ۱۱۲ میلیارد دلار رسیده است.

ثروت وارن بافت ۱۲.۷ میلیارد دلار کاهش یافت و به ۹۶.۲ میلیارد دلار رسید.

ثروت لری پیج، یکی از بنیانگذاران آلفابت، با کاهش ۳۳.۷ میلیارد دلاری به ۹۴.۷ میلیارد دلار، و سرمایه بنیانگذار آلفابت، سرگئی برلین، با کاهش ۳۲.۹ میلیارد دلاری به ۹۰.۶ میلیارد دلار رسید.

ثروت لری الیسون با کاهش ۱۸.۱ میلیارد دلاری به ۸۹ میلیارد دلار رسید.

ثروت آدانی از ماه آگوست، زمانی که او سومین فرد ثروتمند جهان شد، ۱۲ میلیارد دلار افزایش یافته است، در حالی که ثروت بزوس ۳ میلیارد دلار کاهش یافته است.

درخشش اقبال آدم در طول همه گیری کووید-۱۹ آغاز شد. دارایی خالص او در مارس ۲۰۲۰ بیش از شش میلیارد دلار بود، اما از آن زمان تاکنون ۲۵ برابر شده است. به لطف این افزایش، این احتمال وجود دارد که آدانی تا پایان سال جاری میلادی از ماسک به عنوان ثروتمندترین مرد جهان پیشی بگیرد.

عدنی ۶۰ ساله در غرب چندان شناخته شده نیست. او در سال ۱۹۶۲ در احمدآباد، در غرب هند، در خانواده ای متوسط ​​متشکل از هفت فرزند متولد شد و پدرش یک فروشنده نساجی بود. آدانی یک مدیر خودساخته است که در سن ۱۶ سالگی در شرکت تجارت الماس برادران ماهیندرا شروع به کار کرد و در سال ۱۹۸۸ یک شرکت بازرگانی کالا را راه اندازی کرد که در نهایت به سازمان عظیم آدانی تبدیل شد.

به گزارش وب سایت استریت، گروه آدانی اخیراً با خرید دارایی های سیمان شرکت هولسیم مستقر در هند وارد بخش سیمان شده و در حال برنامه ریزی برای راه اندازی کارخانه آلومینیوم است.