حوضه زاینده رود دیگر توان تحمل بارهای جدید را ندارد


به گزارش خبرگزاری فارس، احسان الله امینی به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به آخرین وضعیت ذخیره سازی ۶ سد بزرگ استان اصفهان تا پایان خرداد ماه سال جاری گفت: مخزن زاینده رود که در آن مخزن عادی وجود دارد. . ظرفیت یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب امروز به ۳۶۶ میلیون مترمکعب رسید.

وی با بیان اینکه آب سد زاینده رود نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد کاهش داشته است، افزود: در مقایسه با مدت زمان طولانی تر (۵۰ ساله) آب این سد ۶۲ درصد کاهش داشته است.

امینی با اشاره به وضعیت سد گلپایگان گفت: این سد در حال حاضر ۳۳ میلیون مترمکعب مخزن دارد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۳ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۹ درصد بزرگتر است.

مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: ذخایر سد قره آقاچ سمیرم به ۲۳ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به ۱۵ میلیون مترمکعب در سال گذشته ۳۶ درصد و ۴۷ درصد کاهش داشته است. کاهش منابع آب نسبت به بلندمدت

وی ادامه داد: سد خمیران در تیرانا و کرون هم اکنون ۵.۶ میلیون متر مکعب آب دارد و نسبت به سال گذشته ۴ درصد رشد داشته است.

امینی افزود: سد باغکل در حوالی شهرستان خوانسار هم اکنون ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب دارد که نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد افزایش حجم سد باغکل را نشان می دهد.

مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اشغال ۳۳ درصدی سدهای استان گفت: بررسی سدهای استان حاکی از کاهش ۵۶ درصدی اشغال سدها است. نسبت به میانگین بلند مدت

وی با تاکید بر اینکه حوضه زاینده رود دیگر قابلیت بارگذاری جدید را ندارد، افزود: با توجه به شرایط آبی موجود در استان، نیاز به صرفه جویی و استفاده بهینه از آب در تمامی بخش ها اعم از آب شرب، صنعت و کشاورزی است.

انتهای پیام/۶۳۱۰۱/ج/
آن را در صفحه اول توصیه کنید