خاتمی درباره گذار از یک دولت ابرانقلابی به یک دولت فوق غربی/اصلاح طلب در کیهان چه نوشت؟


فارس پلاس; مورد ابر انقلابیون: حجت الاسلام والمسلمین ۳۰ تیرماه ۱۳۹۴ اولین طرح مبین را قرائت کرد و با بیان نکات مهم دینداری گفت: دین وارد زندگی مردم شده اما به وجود نیامده ما به معنای واقعی کلمه هستیم. ما در دین داغ هستیم، اما پخته نیستیم. هر حرارت سرد می شود، اما غذای خام پخته نمی شود.»

سخنان آقای قرات را می توان به مواضع سیاسی و عشق به افراد نیز تعمیم داد. از جمله لحن موضع گیری اعضای جریان سیاسی در مورد خاص آمریکاست. بنابراین با پیشروی، مواضع قوی ما در برابر ایالات متحده نرمتر شد.

مقاله کیهان آمریکایی بودن به چه معناست؟ (۱۹۸۱)

سید محمد خاتمی در ۱۸ مهر ۱۳۶۰ در کتاب خاطرات کیهان “آمریکایی کیست؟” او علیه بازرگان و امیرانتظام نوشت:آمریکایی بودن به معنای داشتن چشم اندازی است که به راحتی می تواند به ابزاری برای سیاست توسعه آمریکا تبدیل شود. و به دلیل همین دیدگاه جریانی که در رأس شماست (منظور بازرگان است) همواره از موضع ضدآمریکایی جمهوری اسلامی ابراز نارضایتی کرده و حتی به صورت لفظی و عملی با آن مخالفت کرده است. کار شما چه مشکلی دارد؟ جاسوس رهبری ثروتمند آره مزدور آمریکایی به سطح معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت می رسد…؟

عباس امیرانتظام، دیپلمات دولت موقت بازرگان، اندکی پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان پیرو خط امام در ۲۸ آذر ۱۳۵۸ به اتهام ارتباط مخفیانه با آمریکا بازداشت شد.


مقاله “آمریکایی کیست؟» در روزنامه کیهان

امیرانتظام در ۱۲ تیر ۱۳۷۶ درگذشت. سید محمد خاتمی با ارسال نامه ای تسلیت به همسرش نوشت: و اجر خیر خواهم داد. ارادتمند سید محمد خاتمی »

تأسیس مجمع روحانیون مبارز آمریکای آدمخوار (۱۹۸۸)

جمعی از مقامات سیاسی کشور در نامه ای به امام در ۲۴ فروردین ۱۳۶۷ خواستار این شدندمجموعه ای از روحانیون مبارز«و تشکیل مجمعی با عنوان»مجموعه ای از روحانیون مبارز»شد. این مجمع یکی از دو قطب اصلی سیاسی جمهوری اسلامی است.

مجموعه روحانیون مبارز زمینه ساز شکل گیری جنبش موسوم به اصلاحات در دهه ۸۰ شد. یکی از اولین اعضای این مجلس سید محمد خاتمی است.


اینجانب امضاء کننده زیر نامه تشکیل گروهی از روحانیون مبارز را که برای امام فرستاده اند را امضاء می کنم

بحث تشکیل این مجمع نیست، بلکه نامه ای در این نامه خطاب به آمریکا با امضای محمد خاتمی است. در پایان پیروزی نهایی رزمندگان اسلام و شکست قاطع دشمن بعثی صهیونیستی و نابودی صدام و دیگر دشمنان اسلام به ویژه آمریکای آدمخوار و از خداوند متعال طول عمر و سلامتی این امام گرانقدر و بزرگوار را خواستاریم.

اولین حمله ائتلاف ایالات متحده به عراق برای شکست دادن منافع ایالات متحده آماده شود (۱۹۹۰)

ارتش بعث عراق در اوت ۱۹۹۰ به کویت حمله کرد و آن را به استانی عراق تبدیل کرد. صدام نام استان جدید را «کاظمه» گذاشت.

ایالات متحده که رقیب شرقی خود را در جنگ سرد شکست داد، بزرگترین ائتلاف نظامی از زمان جنگ جهانی دوم را با ۷۵۰۰۰۰ سرباز آموزش دیده در عراق تشکیل داد.

در ۱۷ دسامبر ۱۹۹۰ عملیات آزادسازی کویت به نام “طوفان صحرا” آغاز شد. ایالات متحده از ایران خواسته است که از شرق به بغداد حرکت کند. اما ایران تصمیم گرفت جنگ ۲ را به عنوان دشمن اصلی خود ببیند (بیشتر بخوانید). چه بسا کمتر از ۲ سال از پایان جنگ تحمیلی در مرداد ۶۷ می گذرد. شورای عالی امنیت ملی سه روز پس از تهاجم به رهبری آمریکا تشکیل جلسه داد. مفاد تصمیم نهایی سامانه به شرح زیر بود:بی طرفی در جنگ», «بازگشت طرفین به مرزهای بین المللی“آره”ائتلاف در حال خروج از منطقه است».

عملیات طوفان صحرا با عقب نشینی کامل نیروهای بعثی در ۲۹ مارس ۱۹۹۰ به پایان رسید و جرج بوش در آن روز از آزادی کویت خبر داد. در ۹ اسفند ۹۰ کیهان بیانیه ای در جامعه روحانیت منتشر کرد که خاتمی از اعضای آن بود.

در این بیانیه آمده است:

  • ما از هسته‌های انقلابی جهان اسلام و به‌ویژه منطقه خلیج‌فارس می‌خواهیم که صفوف خود را افزایش داده و برای شکست منافع آمریکا در آن منطقه و جهان آماده شوند. در این لحظات حساس از شورای عالی امنیت ملی می‌خواهیم: با الهام از منویات امام خمینی (ره) و عمری پر برکت. .. در مقابل آمریکا پاسخی همه جانبه به قدرت انقلابی کشور بزرگ ایران و اعتماد آن به اراده ملت مسلمان برای مقابله با تهدیدات و نقشه شوم آمریکا و حفظ منافع کشور. جمهوری اسلامی ایران برای «استفاده از فرصت‌ها و اتخاذ تصمیم‌های درست» قاطعانه استفاده کند.

موارد فوق بخشی از دیدگاه خاتمی است.

او در سال ۱۹۹۷ رئیس جمهور شد. برندگان سفارت آمریکا در سال ۱۹۷۹ توانستند تحت عنوان اصلاحات قوای مجریه و اجرایی را به دست بگیرند. اما از این مواضع پرشور خبری نبود.

از سال ۱۹۵۸ که دیدگاه های جنبش اصلاحات به شدت تغییر کرد، دقیقاً مشخص نیست که کدام مؤلفه ایالات متحده از دیدگاه اشغالگران سفارتخانه ها تغییر کرده است.

خاتمی به عنوان رئیس جمهور ایران در سال ۱۹۹۸ مقابل خبرنگار سی ان ان نشست و از کلیدواژه های خاصی مانند شهید «آبراهام لینکلن» استفاده کرد. مقامات و رسانه های غربی گفتند که دولت خاتمی پس از ۱۱ سپتامبر در افغانستان همکاری می کند. (ادامه مطلب)

در دستور کار روابط تهران و واشنگتن که توسط شورای روابط خارجی ایالات متحده در سال ۲۰۰۱ منتشر شد، آمده است: رئیس جمهور جورج دبلیو بوش [پسر] پس از حملات ۱۱ سپتامبر، او یک کانال مخفی با ایران برای کمک به هماهنگی دشمن مشترک در افغانستان ایجاد کرد. ایالات متحده و ایران همچنین برای ایجاد دولت و بازگرداندن پناهجویان افغان بر اساس توافقنامه بن تلاش کردند.


جدول زمانی مناسبات تهران و واشنگتن ‌منبع: شورای روابط خارجی

اندیشکده انجمن آسیایی نوشت: ایران یکی از اولین کشورهای جهان بود که پس از یازده سپتامبر نامه تسلیت خود را به آمریکا ارسال کرد. خاتمی این حمله را محکوم کرد و دوران پس از ۱۱ سپتامبر را فرصتی برای قرار دادن سیاست خارجی ایران در مسیر آشتی‌جویانه‌تر با آمریکا دانست.

اما رئیس جمهور آمریکا در ۹ بهمن ۱۳۸۲ در کنگره نتایج راهبرد ۶ ساله کاهش تنش خاتمی را اعلام کرد.

موضوع سخنرانی بوشمبارزه علیه تروریسمتروریسم به افغانستان محدود نمی‌شود، بلکه به آنچه که آن را «رژیم‌های شورشی» می‌نامد، مانند بمب‌های ساعتی در سراسر جهان محدود می‌شود!» محور شرارت به دنیا دعوت شد.

انتهای پیام/