خبر خوب برای سهامداران


قیمت سهام امسال به طور متوسط ​​بین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است و طی یکی دو سال آینده بسیار بهتر خواهد شد.

امروزه تمرکز سهامداران بر روی سهام عدالت و مسائل مربوط به آن است. از جمله اعدادی که در هفته های اخیر به دست آمده است، پرداخت سود به بازماندگانی است که شماره شبایی صحیح را در سامانه سجام آپلود نکرده اند یا پرداخت سهام عدالت به بازماندگان.

* دو برابر شدن سود سهام در سال جاری

محمد خزاعی دبیرکل اتحادیه شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت گفت: پیش بینی می شود سود سهام در پایان سال جاری نسبت به سال گذشته دو برابر شود.

وی در خصوص اینکه امسال چه تغییری در پرتفوی و ترکیب سبد سهام ایجاد شده است، گفت: شرکت در هنگام پرداخت سود، بخشی از سود به دست آمده را به سهامداران می دهد و بخشی دیگر به سمت افزایش سرمایه در شرکت می رود. در نتیجه قیمت سهام آن در بازار افزایش می یابد، یعنی علاوه بر دو برابر شدن سود سهام عدالت در سال جاری، قیمت سهام عدالت نیز به طور متوسط ​​بین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد. بنابراین ما از مردم می خواهیم که سهام خود را نگه دارند و طی یکی دو سال آینده وضعیت بسیار بهتر خواهد شد.

* سود سهام دو یا سه بار در سال پرداخت می شود

حیدری سخنگوی مرکز سرمایه گذاری سهام عدالت درباره زمان افزایش دوبرابری سود سهام عدالت گفت: روند برگزاری وصول ها برای شرکت های بورسی بسته به وضعیت مالی از پایان سال تا اواسط سال ادامه دارد. در سال در این راستا در سال‌های اخیر شاهد واریز سود سهام عدالت در اسفند ماه بوده‌ایم، اما تلاش می‌کنیم بازه زمانی تقسیم سود را دو تا سه بار در سال افزایش دهیم تا از حجم مراجعات و مراجعات کاسته شود. وقتی مردم نیازهای مالی فوری دارند، می توانند از آن استفاده کنند.

حیدری در خصوص آزادسازی سود گفت: آزادسازی سهام عدالت پس از ابلاغ رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۸ محقق و انجام شده است. اما آنچه که گاه به عنوان آزادسازی تصور می شود در واقع تجاری سازی سهام است که نه در سیاست برنامه ریزان کلان و نه در بین کارشناسان بازار سرمایه به ویژه در شرایط فروپاشی بازار توصیه نمی شود.

* ارزش سهم چقدر است؟

سبد سهام متشکل از تعدادی سهام ارزشمند و مهمترین نمادهای بازار سرمایه است که در هفته های اخیر با نوسانات ارزشی همراه بوده است. ارزش سهام آن در ماه فوریه کاهش یافت و در ماه مارس نیز روندی نوسانی داشت.

ارزش این سهام در هفته اول فروردین بر خلاف رشد شاخص های عملکرد بازار سرمایه کاهش یافت، اما در هفته دوم فروردین و همراه با رشد شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز افزایش یافته است. قابل ملاحظه ای. طبیعتا ارزش این سهام در هفته سوم فروردین کاهش یافت. ارزش سهام آن در هفته چهارم آوریل با رشد قابل توجهی ۴ درصد افزایش یافت.

ارزش سهام در تمام هفته های اردیبهشت افزایش یافت. ارزش سهام عدالت در هفته اول اردیبهشت ۰.۸۵ درصد افزایش یافت. ارزش این سهام در هفته دوم اردیبهشت ۰.۴۲ درصد کاهش یافت. ارزش پرتفوی دارایی آن در هفته سوم اردیبهشت ۰.۶۸ درصد افزایش یافت. ارزش سهام عدالت در هفته پایانی اردیبهشت ۱.۷ درصد افزایش یافت.

ارزش سهام در هفته اول ژوئن ۱.۲۹ درصد کاهش یافت. این روند نزولی در هفته دوم خرداد نیز ادامه یافت و قیمت سهم در هفته گذشته ۲.۱۳ درصد کاهش یافت.

در هفته سوم خردادماه ارزش سهام مجدداً ۱.۵۵ درصد کاهش یافت که به دلیل افت شاخص های عملکردی بورس اتفاق افتاد. پرتفوی سهام عدالت در هفته چهارم خرداد ۲ درصد افزایش یافت. ارزش این سهم نیز در هفته پایانی خرداد ۲.۱۵ درصد کاهش یافت.

البته، پرتفوی سهام به شدت تحت تأثیر شاخص کل بورس است، زیرا از سهام شرکت های بزرگ تشکیل شده است. در هفته اول جولای، سهام ۲.۸۶ درصد سقوط کرده است. این سهم هفته دوم تیرماه را با ۱.۳۹ درصد کاهش ارزش به پایان رساند. در حال حاضر این سهم در هفته سوم تیرماه ۱.۳۷ درصد کاهش یافته است. سهام آنها در هفته چهارم و آخر جولای ۲ درصد سقوط کرد.

در هفته‌های اخیر بازار سهام در وضعیت پرنوسانی قرار داشته که تاثیر زیادی بر ارزش سهام داشته است. در هفته اول آگوست، سهام ۲.۶۵% کاهش یافته است. این در حالی است که در هفته دوم مردادماه ارزش سهام ۴۶ درصد کاهش یافت. این در حالی است که در هفته سوم مردادماه ارزش سهام بر خلاف شاخص های بورس ۷.۶۲ درصد کاهش یافت. این موضوع زمانی رخ داده است که شاخص کل بورس با رشد ۰.۸ درصدی و شاخص کل هم وزن بورس نیز ۱.۴۹ درصد رشد کرد.

سهام به قیمت اسمی ۴۰۹ هزار تومان، ۴۹۲ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومان و یک میلیون تومان در هفته اول مردادماه نسبت به کاهش ۵۰۴ هزار تومانی، ۶۰۶ هزار تومانی، ۶۵۶ هزار تومانی و یک میلیون و ۲۳۳ هزار تومانی. به هفته ای که قبلا با آن مواجه شده بود.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که نمادهای موجود در سبد سهام جزو با ارزش ترین سهام در بازار سرمایه هستند. اما ارزش سهام در صفحات مختلف معادل ۶ میلیون و ۱۱۸ هزار تومان، ۷ میلیون و ۳۵۹ هزار تومان، ۷ میلیون و ۹۵۸ هزار تومان و ۱۴ میلیون و ۹۵۸ هزار تومان است.

ارزش فعلی سهام نسبت به اوج بازار در آگوست ۱۹۹۹، ۶۱ درصد کاهش یافته است. یکی از مهم ترین دلایل کاهش قیمت سهام، ضعف مدیریتی شرکت های سرمایه گذاری و عدم تشکیل مجامع این شرکت ها و نبود مدیران حرفه ای بازار برای این شرکت ها است.

بنابراین گزارش، ارزش سهام نسبت به اول مرداد ماه سال گذشته برای سه نوع سهم به ترتیب ۹ میلیون و ۴۶۱ هزار تومان، ۱۱ میلیون و ۳۸۱ هزار تومان، ۱۲ میلیون و ۳۰۶ هزار تومان با کاهش قیمت است. . تومان و ۲۳ میلیون و ۱۳۳ هزار تومان مواجه شده است