خدمت امام حسین(ع) افتخار ماست/جوانان معتدل اصفهان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان ها: یا حسین، یا حسین صدایی است که امروز از هر گوشه ای به گوش می رسد. برای شروع از هر تکای و حسینیه، از هر خانه و مسجد، از مدرسه و موکب گرفته تا خیمه و امامزاده می شنویم. اگر حسینی رنگ شهر شود حال و هوای دیگری خواهیم داشت. محرم شهر بزرگتری است.

محرم در راه است سلام علی تسلی می گوییم و لباس مشکی می پوشیم تا هیأت و خیمه شتابان ببرند علم و برای ثبت نام و بار دیگر در سوگ سرور و سالار شهیدان بنشینیم و سالی دیگر در کنار شهدای بهشتی جان خود را تامین کنیم.

چند روزی از آغاز عزاداری می گذرد ابوالاحرار می گذرد، شهر سیاه است و چادرها سر. صبح و ظهر و شب تکایا و حسینیه ها میزبان عزاداران هستند. خطوط تنگ، دست ها روی سینه و شک ها جاری هستند. از این تاریکی نوری در دل می بینیم که به برکت نام اباعبدالله الحسین علیه السلام به ما می رسد.

جوانی پای ثابت حسینیه و عزاداری است. شور و شوق آنهاست که هیأت ها را به خروش می کشد و انگیزه و انرژی جوان آنها روضه را برای عزاداران عزیز می کند. آنها از پدر و مادر خود آموخته اند و یاد گرفته اند که چگونه تشییع جنازه سیدالشهدا را ترتیب دهند و چگونه به جهانیان بگویند که ما اهل امام حسین هستیم.

خدمت امام حسین افتخار ماست/جوانان اصفهانی معتدل هستند

هر روز و هر شب می توانیم به یکی از این چادرها برویم که در شهر اصفهان کم نیستند. هر کوچه و محله ای جایی برای عزاداری دارد. هیچ شهری بالا و پایین نیست و هرکس به سبک خود یاد و خاطره شهدای دشت کربلا را زنده نگه می دارد. هرکس به قدر توان و دارایی خود اراده خود را به اباعبدالله الحسین علیه السلام نشان می دهد. برخی از تابلوها کوچک و برخی بزرگ هستند، برخی قدیمی و مستقر هستند، برخی جدید و در حال ظهور هستند. اما همه همین را می گویند سلام بر حسین.
از این کلمه به راحتی نمی توان گذشت و هر سال که محرم می شود یک بار دیگر ثابت می شود که این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است. این را امروز جوانان ثابت می کنند که لحظه به لحظه غم را با دوربین عکاسی و ثبت می کنند تا برای آیندگان بماند اما قبل از آن تیری در چشم دشمنان حسین است.

فضای مجازی در اختیار پیام آوران عاشورا

در هیئت مدیره سیلان حسین علیه السلام که یکی از هیئت های قدیمی و ریشه دار اصفهان است در خیابان هشت بهشتی شرقی جوانانی را می بینیم که با انرژی خاصی فضای هیئت را هدایت می کنند. از بنر و منبر گرفته تا صف عزاداران در دسته های منظم، فیلمبرداری درباره مراسم و انتشار آن در فضای مجازی.

با یکی از این جوانان صحبت می کنیم. او می گوید: از آنجایی که در این محله زندگی می کنیم، عضو دائمی این کمیته بودم. دلیل انتخابم دوستان خوبی بود که داشتم. بچه های کارکنان اینجا با اشتیاق فراوان در ایام محرم اتاق را برای مراسم آماده می کنند. برای خوردن نام امام حسین (علیه السلام) را می گذاریم.

خدمت امام حسین افتخار ماست/جوانان اصفهانی معتدل هستند

وی که فیلمبرداری این مراسم را بر عهده دارد، ادامه می دهد: امروز دنیای ارتباطات دنیای عجیبی است. ما هر چه را که بخواهیم می توانیم در یک لحظه برای همه دنیا پخش کنیم، ما که عشق و ارادت به امام حسین (علیه السلام) را از پدرانمان به ارث برده ایم، چرا از این فرصت استفاده نکنیم و این هویت را به نسل های آینده برسانیم؟

او می گوید: امروز همه یک موبایل در دست و در فضای مجازی با انواع محتوا دارند سوزن صورت. وظیفه ما توضیح دادن است. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند. به همین دلیل است که سعی می کنیم حرم سیدالشهدا را از طریق تلفن همراه و آن هم با هشتگ حسین (ع) به دورترین نقاط جهان برسانیم و معتقدیم که در محرم امسال و در همه جا دشمنانمان را غافلگیر خواهد کرد. سالهای قبل. .

“پیراهن تو ما را به گریه انداخت”

خانه فرماندار (تیپ فرهنگی سلمان) یکی دیگر از خیمه های عزاداری حسینی است که در بعد از ظهر دهه اول محرم در خیابان سروش اصفهان برپاست. با فرا رسیدن ساعت ۱۴:۰۰ تعداد افراد حاضر در این مراسم بیشتر و بیشتر می شود. برخی به صورت انفرادی و برخی با خانواده می آیند. خادمین خیمه خانم ها را به طبقه بالا هدایت می کنند و جایی برای شرکت در مراسم عزاداری وجود دارد.

در اینجا پیر و جوان سعی می کنند بهترین مراسم را ترتیب دهند. صحنه روضه به شکلی خاص طراحی شده است که شامل ابتکار و خلاقیت دست اندرکاران است. یکی از برگزارکنندگان می گوید: از خادمان، هیئت ها، مداحان و همه کسانی که در حرم اباعبدالله الحسین علیه السلام بودند خواستیم پیراهن های عزاداری سال گذشته خود را به ما بدهند تا صحنه را تزئین کنیم. با آنها در حرم

خدمت امام حسین افتخار ماست/جوانان اصفهانی معتدل هستند

وی افزود: هدف ما ایجاد فرصتی برای تجمع و ذکر حادثه امام حسین (علیه السلام) است. در تمام این سال ها کودکان و نوجوانان زیادی در این جمع بزرگ شدند که خودشان به جمع برگزارکنندگان مراسم پیوستند و حالا صدایشان یا حسین روی موج ارتباطی از این نقطه به تمام دنیا و پیام عاشورا می رسد. برای همیشه زندگی می کند

در اینجا گردشگران بیشتر از عاشورا خواهند شنید

همه ساله در دهه اول محرم، میدان امام خمینی محل تجمع رزمندگان اسلام است. یکی از بزرگترین و قدیمی ترین هیئت های شهر، پاتوق جوانان مذهبی و انقلابی. میدان امام یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری اصفهان است و میزبان بازدیدکنندگان زیادی از داخل و خارج از کشور است. به این ترتیب موسسان این کمیته بخشی از انرژی خود را به سمت جذب گردشگران به ویژه خارجی ها معطوف می کنند.

صاحب یکی از غرفه های فرهنگی در میدان امام روبروی مسجد امام محل برگزاری مراسم عزاداری می گوید: اینجا هستیم تا به سوالات گردشگرانی که درباره عاشورا و محرم می پرسند پاسخ دهیم. طبیعی است که در کشورهای غیر مسلمان کمتر از قیام امام حسین (علیه السلام) شنیده باشند، اما سفر به ایران و اصفهان این فرصت را به آنها داد تا با نگاهی تازه به اسلام به کشور خود بروند.
وی ادامه داد: کارشناسان ما به زبان های مختلف مسلط هستند و علاوه بر تسلط بر مباحث دینی، با فرهنگ کشورهای مختلف نیز آشنا هستند و به راحتی با جویندگان خارجی ارتباط برقرار می کنند. البته در سال‌های گذشته و قبل از شیوع کرونا، مسافران خارجی بیشتر بودند، اما همین وضعیت امروز نیز مزیتی برای معرفی هدف قیام عاشورا است.

خدمت امام حسین افتخار ماست/جوانان اصفهانی معتدل هستند

تلواژگان، کمیته ای ۳۰۰ ساله با جوانان انقلابی

یکی دیگر از هیئت های قدیمی اصفهان در خیابان گلزار قرار دارد. با یه اسم قدیمی واژگان. این لوح ۳۰۰ ساله محل عزاداری سالار شهیدان در دهه اول محرم است. بنا به خواست بیننده در آنجا شمع دعا روشن می شود و این تفاوت پلاک است واژگان با سایر هیئت های اصفهان است.

جوانان واسطه این هیئت هستند و در برپایی مجالس عزاداری مشارکت دارند. یکی از این جوانان می گوید: مثل ۳۰۰ سال گذشته پدران و پدربزرگ های ما در این لباس سیاه هستند. گلدان به نام سرور شهیدان بر سر و سینه می زدند. ما نیز ارادت خود را به شهدای دشت کربلا اعلام می کنیم.

وی ادامه داد: این هیئت در دوران جنگ سرکوب شده محل اعزام تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان بود. امروز نیز بسیاری از نوجوانان و جوانان در این هیئت در این محله قدیمی اصفهان گرد هم می آیند تا پرچم عزاداری امام حسین علیه السلام را برپا کنند و در زنده نگه داشتن قیام عاشورا سهیم باشند.

هویت ما با نام حسین علیه السلام گره خورده است و این جامه عزا از گذشته به دست ما رسیده است. ما وارثان این هویت دینی و تاریخی هستیم و موظفیم آن را به نسل های آینده منتقل کنیم. هر هشتگ یا حسین ما در دنیای مجازی تیری به دل دشمنانی است که با حسین بودن ما مشکل دارند. این هیئتی است که ما را عاشورا و حسین جهان و نور آن کردبه روز رستاخیزدر دل نوشته شده است.