خرید و فروش وام ازدواج با قیمت های عجیب!


اخیرا فروش وام ازدواج در کانال ها و سایت ها به سرعت در میان برخی از جوانان آغاز شده است. وام ۳۰ …

بانک ها وام های مختلفی ارائه می دهند، اما سود و اقساط بالای این وام ها باعث شده تا بازار سیاه وام های کم بهره با شرایط بهتر به وجود بیاید. یکی از وام هایی که با افزایش خرید و فروش مواجه شده است، وام زوجیت است. برخی از وام گیرندگان ازدواج آن را ۳۰-۶۰ میلیون تومان می فروشند.

به گزارش تجارت نیوز، اخیرا فروش وام ازدواج در کانال ها و سایت ها در بین برخی از جوانان رونق گرفته است. وامی که ۳۰-۶۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود. یک معامله برد-برد هم برای خریدار و هم برای فروشنده. اما آیا طرح های تشویقی ازدواج و فرزندآوری منجر به افزایش ازدواج کودکان می شود؟

وقتی به بانک ها می روید، لیستی از وام های مختلف را مشاهده می کنید. برخی از مردم می گویند که بار بدهی آنها بیشتر است. از جمله گلایه های این متقاضیان وام، نرخ سود چند ده درصدی به دلیل وجود ضامن های متعدد و اقساط کلان است.

پرداخت اقساط وام دغدغه بسیاری از وام گیرندگان است، در حالی که اقساط دیرکرد جریمه دیگری نیز به همراه دارد. روندی نفس گیر در شرایط اقتصادی کنونی که شاید تنها راه بازکردن گره های اقتصادی زندگی برخی افراد باشد.

در سال ۱۴۰۱ وام ازدواج به ۱۲۰ میلیون تومان رسید. سود این وام چهار درصد و مدت بازپرداخت آن ۱۰ سال است. همچنین یک میلیون تومان اقساط وام ازدواج نیز برای مشمولان در نظر گرفته شده است.

بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانان، مبلغ وام ازدواج برای مردان زیر ۲۵ سال و زنان زیر ۲۳ سال ۳۰ میلیون افزایش می یابد. یعنی ۱۵۰ میلیون تومان.
همه این شرایط دست به دست هم می دهد تا بازار سیاه خرید و فروش وام های کم بهره مانند وام زوجیت ایجاد شود. اما شرایط خرید وام ازدواج چیست؟

فروش وام ازدواج از ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان

یکی از فروشندگان وام ازدواج می گوید: وام ازدواج ۱۲۰ میلیون تومان است و آن را ۴۴ میلیون تومان می فروشم. برای اطمینان از پرداخت اقساط نیز سفته دریافت خواهم کرد. وی می گوید: به دفتر اسناد رسمی مراجعه می کنیم و سندی تنظیم می کنیم که وام را فروخته ایم و اقساط آن را خریدار پرداخت می کند.

فروشنده دیگری این وام را ۳۳ میلیون تومان فروخته است. فروشنده دیگری نیز می گوید دو وام ازدواج به مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان دارد که ۶۰ میلیون تومان می فروشد.

۱۰ میلیون؛ حقوق کارگزار وام

برخی وام های ازدواج خود را بدون واسطه برای فروش گذاشته اند و برخی نیز در کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی شروع به کار کرده اند. البته یافتن خریدار و فروشنده در این کانال ها راحت تر است، اما خریدار باید هزینه این معامله را از طریق فروش بپردازد.

هزینه مدیریت خرید و فروش وام زوجیت برای تمامی این کانال ها و صفحات متفاوت است. یکی از این واسطه ها می گوید: برای معرفی خریدار و فروشنده وام ازدواج فقط از خریدار ۱۰ میلیون تومان می خواهم.

یکی دیگر از این دلالان نیز می گوید: هزینه معرفی فروشنده وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی ۲ میلیون تومان است.
دلال دیگری می گوید: من فقط اجازه دسترسی به اطلاعات خریدار و فروشنده را می دهم که برای این کار اشتراک ۲ ماهه کانال و دسترسی به اطلاعات تماس و اطلاعات وام ۵۹ هزار تومان است.
فروشندگان و متقاضیان این وام محدود به یک شهر نیستند. از شیراز و تهران گرفته تا زاهدان، تبریز، مشهد و سایر شهرها این وام خرید و فروش می شود.

آیا تعداد فرزندان متاهل در راه افزایش می یابد؟

قانون حمایت از خانواده و جوانان برنامه های تشویقی زیادی برای افزایش ازدواج و فرزندآوری دارد. از دادن ماشین به مادران به قیمت کارخانه تا وام بچه دار شدن. در طرح های تفصیلی بلیت سینما برای خانواده های سه فرزند نیم بها بود!

اما یکی از نگرانی‌های اصلی چنین طرح‌هایی، از جمله افزایش وام ازدواج، افزایش ازدواج زودهنگام دختران و پسران است.

محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، در رابطه با وضعیت ازدواج گفت: نرخ ازدواج در ایران در ۱۷ سال گذشته رو به کاهش بوده و در سال گذشته (۲۰۱۹) پنج درصد افزایش داشته است. ). وی گفت: نشان دهنده همکاری دستگاه ها و برآمده از ترویج بحث فرهنگ سازی و ساده سازی ازدواج بود.
اما مرکز آمار ایران درباره وضعیت ازدواج در سال ۱۳۹۸ چه می گوید؟ بر اساس گزارش وضعیت اجتماعی و فرهنگی ایران در سال ۱۴۰۰ منتشر شده توسط مرکز آمار، در سال ۱۳۹۸، ۲۰ پسر زیر ۱۵ سال و یک دختر زیر ۱۰ سال ازدواج کردند.

همچنین در بهار همان سال هفت هزار و ۳۷۶ دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله ازدواج کردند. اما در زمستان همان سال این تعداد به ۷۶۱۰ نفر رسید. این به معنای افزایش ۳.۱۷ درصدی ازدواج کودکان در میان دختران است.

ازدواج پسران ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز ۷.۸۶ درصد افزایش یافته است. در بهار ۹۹ تعداد ۴۹۰۰ پسر ۱۰ تا ۱۹ ساله ازدواج کردند اما در زمستان همان سال این تعداد به ۵۲۸۵ نفر رسید.

این افزایش تعداد فرزندان متاهل در زمانی بود که طرح های مختلف ازدواج و فرزندآوری وجود نداشت و به طور کلی قانونی برای حمایت از خانواده و جوانان جمعیت وجود نداشت. حال باید دید علاوه بر وام ازدواج و بچه دار شدن و خرید و فروش این وام ها، تعداد ازدواج های کودکان چقدر افزایش می یابد.