خطر آتش سوزی جنگل ها و مراتع جهرم را تهدید می کند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانمحسن عشایری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: گیاهان خودرو که در باغ‌ها، مراتع و جنگل‌ها رشد کرده اند در صورت خشک شدن و تبدیل به پوشال مستعد آتش‌سوزی هستند که با کوچک‌ترین شعله و جرقه‌ای دچار حریق گسترده و غیر قابل مهار می‌شوند.

وی با اشاره به قرارگرفتن برخی از این مراتع در زمین‌های تحت مالکیت سازمان‌ها و نهادهای مختلف ابراز کرد: افراد، ارگان‌ها یا سازمان‌هایی که زمین‌هایی را در اختیار دارند طبق قانون باید مسئولیت پذیر باشند و صرفاً با نصب چند نرده و فنس از خود سلب مسئولیت نکنند، لازم است ایمنی این محل‌ها را تأمین کنند و نظارت لازم را بر این محل‌ها داشته باشند.

عشایری ادامه داد: همچنین مانع از تردد افراد غیر مرتبط به داخل این زمین‌ها شوند تا از وقوع آتش‌سوزی‌های ناخواسته یا عمدی جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه برخی از این آتش‌سوزی‌ها عمدی و برخی غیر عمدی است، بیان کرد: مواردی در اطراف شهر مشاهده می‌شود که کشاورزان به جای کندن علف‌های خودرو اقدام به آتش‌زدن زمین‌ها می‌کنند، اما بعد نمی‌توانند گسترش آتش را کنترل کنند و همین اقدام موجب به وجود آمدن آتش‌سوزی وسیع می‌شود.

رئیس سازمان آتش نشانی جهرم اضافه کرد: گاهی برخی از افراد نیز به دلایل و انگیزه‌های مختلف اقدام به روشن کردن آتش می‌کنند و زمین‌ها را آتش می‌زنند.

عشایری ضمن تاکید بر اهمیت آگاه سازی عمومی عنوان کرد: لازم است مردم هنگام تفریح در مراتع، باغ‌ها و جنگل‌ها، در صورت ایجاد آتش برای پخت و پز، آن را رها نکنند و از به صفر رسیدن سوختن زغال‌ها مطمئن شوند چراکه با یک نسیم ملایم آتش‌سوزی گسترده می‌شود و مهار آن غیرممکن است.

به گفته وی در مواردی شهروندان تصور می‌کنند پس از ریختن کمی آب بر روی آتش، به طور کامل خاموش شده است، در حالی که هنوز تکه‌های چوب روشنی باقی مانده و پس از اینکه محل را ترک می‌کنند دوباره شعله‌ور و باعث آتش سوزی می‌شود. همچنین می‌توان با ریختن مقداری خاک بر روی زغال‌های باقی مانده از عدم شعله وری دوباره‌ی آن‌ها اطمینان حاصل کرد.

رئیس سازمان آتش نشانی جهرم از علت‌های دیگر وقوع حریق در علفزارها را انداختن بطری و شیشه در طبیعت دانست و گفت: این اجسام با متمرکز کردن نور خورشید مثل عدسی عمل می‌کنند و موجب آتش‌سوزی می‌شود که البته این نوع آتش‌سوزی ها محدود به طبیعت نیست؛ بلکه مواردی وجود داشته که بطری‌های آب باقی مانده در خودرو نور خورشید را متمرکز کرده و باعث حریق در خودرو شده است، بنابراین شهروندان باید از رها کردن این اجسام در طبیعت خودداری کنند.

رژیم لاغری سریع