خلبان خائن ایرانی که می خواست F-14 را به عراق تحویل دهد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانابوالفضل گلفام کارگردان مستند «چکمه های جیرجیرک» که همزمان با پخش آنلاین این مستند در گفتگو با خبرنگار مهر بود، در این باره توضیح داد: این مستند درباره امیر سرلشکر یدالله واعظ خلبان جانباز است. ، که در زمان جنگ خلبان بود بالگرد کبری بود. از سال ۵۸ در جنگ و در منطقه کردستان شرکت کرد و با شهید زمینی در عملیات گارد پل کرکه شرکت کرد. در سال ۱۹۶۱ طی عملیات مسلم بن عقیل در منطقه غرب، بالگرد وی مورد اصابت موشک عراقی قرار گرفت.

وی ادامه داد: سرلشکر واعظی نیز زمانی که عراقی ها به نزدیک پل کرخه رسیده بودند در عملیات امداد و نجات دزفول شرکت کرد. در اسلام آباد غرب و آزادزازی بستان و عملیات شکستن حصر نیز نقش داشتند. سومار حدود ۱۳ تانک عراقی را هم زدند. او در بسیاری از عملیات های دیگر شرکت کرده است.

این مستندساز افزود: اگر بالگرد خلبانان آنها مورد اصابت موشک قرار گیرد تانک های عراقی نمی توانند خودش قیچی، جلوی پیشروی عراق را بگیرید سومار بودن. در یک روز حدود ۸ ساعت برای عملیات پرواز کردند و بسیاری از تانک های عراقی را هدف قرار دادند که منجر به شکست عراق در منطقه شد.

وی درباره رشادت های سرلشکر واعظ نیز گفت: وقتی موشک به هلی کوپتر کبری اصابت می کند به زمین می افتند و آنها را از آتش بیرون می کشند. شهید شمشادیان که همراه ایشان بود به شهادت رسید و سرلشکر واعظ هم جانباز شد. پس از این ماجرا سرلشکر واعظی حدود دو سال تحت درمان بود.

خلبانی که در یک روز ۱۳ تانک عراقی را هدف قرار داد

گلفام افزود: در مستند خاطرات زیادی از صحبت های سرلشکر واعظ نقل کرده ایم. یکی از آنها مربوط به این عملیات است سومار آنها موفق شدند در یک روز ۱۳ تانک عراقی را هدف قرار دهند. بیشتر کارشون شکار تانک بود در منطقه کرخه حدود ۴۰-۵۰ تانک را هدف قرار دادند و از پیشروی آنها به سمت اندیمشک جلوگیری کردند. البته درگیری مستقیم هوایی با بالگردهای عراقی نداشتند.

این مستندساز درباره فعالیت های اخیر سرلشکر واعظ نیز توضیح داد: وی پس از جانباز شدن، چندین سال در رشته پزشکی تحصیل کرد و پس از آن به دلیل شرایط جسمانی و عدم حضور در دانشگاه به تحصیل پرداخت. پول کردند و رفتند سراغ قانون. وی امروز قاضی شورای حل اختلاف است و در چند نوبت برنده تندیس صلح شده است. آنها همیشه سعی می کنند در قضاوت با آرامش کار کنند اصلاح علاوه بر این فعالیت در اداره توانبخشی معلولان و جانبازان زنجانی باشد. فعالیت ها است.

گلفام که اشاره به عصر دارد رفتار سرلشکر واعظی پس از اصابت موشک هلیکوپتر او وی همچنین گفت: روند درمان وی در آلمان نزدیک به دو سال به طول انجامید. آنجا هم با منافقین درگیری داشت. وقتی در آلمان روی ویلچر در خیابان بود، یک منافق به سمتش می رود و شعار می دهد. اگر قرار باشد این منافق به او حمله فیزیکی کند، مردم حساسیت نشان می دهند و جلوی این منافق را می گیرند چون به فکر افراد دارای معلولیت هستند. این بیمارستان همچنین یک پزشک آفریقایی تبار را در خود جای داده بود که تحت تأثیر این جانبازان مسلمان شده بود. سرلشکر واعظی فعالیت های مشابهی در آلمان داشته است.

داستانی درباره بحران روحی همسر یک خلبان جنگنده

این مستند درباره دیگران کار خود وی درباره نام «کروها می ایستند و می میرند» نیز توضیح داد: این فیلم درباره یک خلبان زنجانی به نام شهید است. علی محمد سلیمانی که هواپیمایش در سال ۵۹ به اشتباه مورد اصابت پدافند هوایی قرار گرفت خودش قرار می گیرد و لزوماً مشتق می شود رد کردن در آن زمان شوهرش دچار یک بحران روانی شدید شد و از طریق بیمارستان نظامی به اسپانیا منتقل شد. اونجا هم درمانی نداره خانواده همسر این خلبان در آمریکا زندگی می کردند و خانواده ای ثروتمند بودند. به همین دلیل همسرش را نیز به آمریکا می برند. شهید سلیمانی هم اجازه می گیرد و برای مدتی عازم آمریکا می شود.

وی ادامه داد: همه می گفتند اگر به آمریکا برود دیگر برنمی گردم اما با وجود برخی مخالفت های خانواده، دوباره به ایران برمی گردد. این فیلم یک اثر داستانی است بر اساس یک داستان کاملا واقعی ساخته شده است. داستان فیلم به یک معنا کاملا مستند است اما در قالب فیلم است داستان نقل کرده‌ایم این خلبان در سال ۵۹ به آمریکا رفت و در سال ۱۹۶۰ دوباره به ایران بازگشت. اگر برگشت، ابتدا با پرواز انجام دادن مخالفت کردند و گفتند این احتمال وجود دارد که توسط نیروهای دشمن جذب شده باشد و مشکل ساز شود. در نهایت به او مجوز پرواز داده شد و در عملیات های زیادی شرکت کرد. در سال ۶۱ در حوالی جزیره خارک مورد اصابت موشک قرار گرفت و به شهادت رسید. جسد او هنوز پیدا نشده است.

گلفام درباره مستند «بر فراز پاوه» نیز توضیح داد: این مستند درباره شهید سید عبدالله بشیر موسوی است که از خلبانانی بود که در سال ۵۹ در نبرد پاوه شرکت کرد. او همان خلبانی است که با او پرواز کرد هواپیما اف چهار در فیلم «چ» هم تصور می شود. هواپیمای او مورد اصابت گلوله های ضد هوایی قرار خواهد گرفت. کابین اول او در آن پرواز شهید محمد نه او یکی از معروف ترین شهداست. برای شهید در مستند «آن سوی پاوه». نه ما هم پرداخت کرده ایم.

در آخر گفت: در زمان جنگ خیلی کم زیاد است خلبانان به خلبانی به نام احمد مرادی هم خیانت کردند تالامی او در نیروی هوایی بود که در سکانسی از فیلم «منصور» هم به آن اشاره شده است، خلبانی بود که اتفاقاً رفتار مشکوکی داشت، مثلاً در هر عملیاتی شرکت نمی کرد. او یک روز پرواز می کند و می خواست جنگنده شود اف ۱۴ به عراق تحویل دهد، اما با توجه به آن زودتر از تاریخ توافق با عراق، پرواز به خاک عراق، نمی تواند در فرودگاه عراق بنشیند. او ادامه داد سوئیس او می رود اما ۶ ماه بعد کشته می شود. اگرچه فضایی برای ساخت اثری با موضوعاتی از این دست به صورت مستقل وجود ندارد، اما در جریان ساخت مستند می توان به این مشکل پرداخت.