درخواست کمک های بین المللی پاکستان پس از سیل هولناک – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزیر امور خارجه پاکستان با بیان اینکه این کشور برای مقابله با خسارات ناشی از سیل اخیر به کمک مالی نیاز دارد، گفت: این کشور به نهادهای مالی مانند صندوق بین المللی متکی است. بین المللی عواقب اقتصادی این سیل ها را در نظر بگیرید.

باران های موسمی غیرمعمول در پاکستان باعث سیل های ویرانگر در شمال و جنوب این کشور شده است که بیش از ۳۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده و بیش از ۱۰۰۰ کشته بر جای گذاشته است.

بلال پوتو زرداریوزیر امور خارجه پاکستان در مصاحبه ای اعلام کرد: من تخریبی در این مقیاس ندیده ام، بیان آن بسیار سخت است، معیشت مردم از بین رفته است، بدیهی است که بر وضعیت کلی اقتصادی تأثیر می گذارد.

حتی قبل از سیل، پاکستان در یک بحران اقتصادی بود و با تورم بالا، کاهش ارزش پول و کسری حساب جاری دست و پنجه نرم می کرد.

در عین حال هیئت مدیره صندوق بین المللی این صندوق در این هفته تصمیم خواهد گرفت که آیا ۱.۲ میلیارد دلار را به عنوان هفتمین و هشتمین بخش کمک مالی پاکستان آزاد کند یا خیر.

پوتو زرداری وی گفت که بر اساس توافق بین مقامات پاکستانی و کارکنان این صندوق انتظار می رود بین المللی پول جمع آوری شد، هیئت مدیره آزادسازی را تایید کرد و او انتظار دارد که این صندوق در ماه های آینده آزاد شود بین المللی پول برای پاسخگویی به تأثیر سیل.

وزیر خارجه پاکستان نیز گفت: من فقط از صندوق نیستم بین المللی پول، اما جامعه گاهی بین المللی و بین سازمانی بین المللی من فرض می‌کنم که آنها سطح تخریب را درک می‌کنند.”

پوتو زردارییه پسر بی نظیر پوتونخست وزیر کشته شده سابق پاکستان گفت که اثرات اقتصادی سیل هنوز در حال ارزیابی است، اما برخی برآوردها آن را ۴ میلیارد دلار می دانند. است. او گفت که انتظار دارد با توجه به تأثیر بر زیرساخت ها و معیشت مردم، کل خسارت بسیار بیشتر باشد.

بانک مرکزی پاکستان پیشتر از تاثیر منفی باران های موسمی بر وضعیت کشاورزی و اقتصادی این کشور خبر داده بود.

پوتو زرداری او گفت که پاکستان این هفته درخواستی را آغاز خواهد کرد و از کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهد که در واکنش اضطراری مشارکت کنند و ببینند چگونه این کشور می‌تواند با اثرات بلندمدت تغییرات آب و هوایی مقابله کند.

پوتو زرداری وی گفت: در فاز بعدی بازسازی را در نظر داریم نه تنها با کمک صندوق باین بین المللی پول، اما ما همچنین در حال شروع بحث با بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی هستیم.