درس دزدی از بانک


در یادداشتی با اشاره به سرقت اخیر از بانک ملی شعبه دانشگاه تهران، موضوع بیش از سرقت اموال انسانی، سرقت امانت …

درسی از دزدی اعتماد به بانکدرسی از دزدی اعتماد به بانک

یادداشتی با اشاره به سرقت اخیر از بانک مرکزی تهران، این حادثه را بیش از آنکه سرقت اموال انسانی باشد، سرقت امانت بانک های انسانی دانست.

به گزارش ایسنا، در یادداشت علی متقیان آمده است: مسلم است که همه این دارایی ها که در صندوق ها قفل شده و از چرخه اقتصاد کشور خارج شده اند متعلق به ایرانیان است که به پیشرفت کشور وابسته هستند و برای نجات اقتصادی کشور ارزش قائل هستند. به دلیل نوسانات شدید پول ملی و کاهش ارزش پول ملی، بخشی از دارایی های خود را به ارز و طلا تبدیل کرده و صندوقی را بر اساس اعتمادی که به بانک ملی (شعارش اعتماد است) به بانک اجاره کرده اند. .

عبرت این است که بانک مرکزی و دست اندرکاران اقتصاد ایران به این دزدی اعتماد دارند! (من معتقدم دزد در جریان این سرقت اموال مردم را نبرده، امانت بانک را ربوده است) باید بدانند که تعداد وجوه دزدیده شده نمونه کوتاهی از دارایی های مردم ایران است که به جای ورود به اقتصاد، به دام افتاده است. در جعبه ای که متأسفانه به دست افراد نادرستی افتاد، اگرچه خوشبختانه پلیس در اسرع وقت کنترل کامل دزدان را در اختیار دارد! وی اقدام به دستگیری و ضبط اموال و نمایش طلا و ارز در مقابل خبرنگاران در رسانه های مختلف کرد.

سوال اینجاست که اگر می دانیم مردم ایران به دلیل کاهش ارزش پول ملی، نقدینگی و پس اندازهای خود را به ارز و سکه تبدیل می کنند، چرا بانک مرکزی برای جلب اعتماد مردم اقدامی نکند و از آنها بخواهد. به جای مصادره اموال؟ اشیای قیمتی خود اعم از ارز و سکه را که جنبه عمومی دارد و مختص سلیقه خاصی نیست و تزیینی محسوب نمی شود را واریز کنید و بانک متعهد می شود از حساب ریالی که در دسترس همه ایرانیان و سراسر جهان است استفاده کند. سالهاست استفاده می شود.حساب های ریالی ایزی مدل های مختلفی دارد و هیچکس شکایتی ندارد و هر وقت بخواهد به بانک مراجعه می کند با توجه به مبلغ سپرده ریالی می گیرد و زخمی می شود.

در صورتی که بانک مرکزی طرح ملی و معتبری با پشتوانه قوی و مقررات قوی ارائه کند که پس از تغییر استاندار و دولت تغییری نکند و یا در صورت لزوم به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، شرایط افتتاح حساب ارزی فراهم می شود. و حساب های سپرده سکه ای نزد بانک ها گزارش دهید و به صاحب حساب اجازه دهید هر زمان که لازم باشد از حساب ارزی و سکه ای خود برداشت کند، در این صورت افراد به جای نگهداری سپرده، تمام دارایی های خود را در بانک قرار می دهند. صندوق و دولت می توانند از بانک حمایت کنند و به مردم اعتماد کنند تا از این سرمایه عظیم برای توسعه اقتصادی، پیشرفت و راه اندازی چرخ اقتصاد ملی استفاده کنند.

با این تفکر می توان به این راهکارهای عملی نیز دست یافت.

مردم ایران نشان داده اند که هرگاه مورد اعتماد بوده اند، با اعتماد، ثروت و اعتماد پاسخ داده اند و برای حفظ اعتماد خود از گذشت و ایثار دریغ نکرده اند. اگر ایرانی ها اعتماد کنند به تمام وجودشان اعتماد خواهند کرد.

آنچه مسلم است دست اندرکاران اعتمادسازی باید اعتماد از دست رفته را به هر نحو ممکن بازگردانند چرا که دزدانی که به سرعت ایران را ترک کردند و اموال خود را ترک کردند عمداً به اعتماد مردم حمله کردند و می دانستند که بازگرداندن اعتماد هزینه دارد. برای مردم بسیار دشوارتر از جبران خسارت مالی است، زیرا آنها عمداً اعتماد مردم را با دارایی های در دسترس تر تضعیف کردند و برخی از آنها به سرعت به خارج از کشور گریختند. ، نشان می دهد که دزدان امانت مردم دلشان به دست بیگانگان است