درمان رژیم غذایی واریس: ۱۰ غذایی که باید از آن اجتناب کنید

وریدهای واریسی یا وریدهای عنکبوتی (به دلیل شکل سیاهرگ‌های اطراف ناحیه آسیب‌دیده – سیاهرگ‌های اطراف ناحیه آسیب‌دیده به‌صورت خوشه‌ای ظاهر می‌شوند) معمولاً نزدیک لایه بیرونی پوست هستند و شما در واقع می‌توانید آنها را ببینید. رگهای واریسی از نظر اندازه متفاوت هستند – آنها می توانند بسیار کوچک یا بسیار بزرگ باشند.

علت دقیق واریس مشخص نیست – حتی توسط پزشکان! با این حال، مشخص است که دریچه‌هایی که اجازه می‌دهند خون از طریق وریدهای عنکبوتی به گردش درآید، به درستی کار نمی‌کنند و باعث لخته شدن خون در مناطقی از سیاهرگ‌ها می‌شوند.

برخی از مطالعات نشان می دهد که رگ های عنکبوتی ممکن است رگ هایی باشند که به طور طبیعی ضعیف هستند و به راحتی قابل ارث هستند. برخی دیگر از علل واریس عبارتند از: ایستادن برای مدت طولانی، چاقی، مرتبط با افزایش سن (با افزایش سن بیشتر قابل مشاهده هستند) و در دوران بارداری. در موارد نادر، سیاهرگ‌های عنکبوتی می‌توانند نشانه‌ای از تومورهای لگنی باشند. بنابراین، اگر متوجه شدید، بهتر است برای تشخیص و درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

رگ های واریسی را نمی توان به طور کامل درمان کرد، اما می توان آنها را با موفقیت درمان کرد. درمان وریدهای واریسی بر تسکین درد ناشی از آن و مدیریت بسیاری از عوارض تمرکز دارد. برای درمان واریس می توان از اسکلروتراپی استفاده کرد. اسکلروتراپی یک روش پزشکی است که در آن محلول نمکی به داخل ورید تزریق می شود. این روش باعث فروپاشی ورید می شود و اجازه می دهد خون به داخل سیاهرگ های غیرواریس جریان یابد. یکی دیگر از روش های درمانی استفاده از جوراب های فشرده سبک برای تسکین درد است. همچنین می توانید از نشستن با پای ضربدری و ایستادن در یک وضعیت برای مدت طولانی اجتناب کنید. موارد شدیدی وجود دارد که برای درمان واریس به جراحی نیاز است. علاوه بر این، ورزش منظم و کاهش وزن می تواند به درمان واریس کمک کند.

بسیار مهم است که نوع غذاهایی که می خورید را با دقت انتخاب کنید تا رگ های عنکبوتی را بدتر نکنید یا در معرض خطر ابتلا به آنها قرار نگیرید. رژیم غذایی نقش مهمی در این امر ایفا می کند، بنابراین در زیر ده غذایی را فهرست کرده ام که اگر از رگ های واریسی رنج می برید از آنها اجتناب کنید.

آرد و غلات تصفیه شده

فیبر غذایی برای تشکیل دیواره سیاهرگ بسیار مهم است و برای گردش خون مناسب در بدن حیاتی است. این فقط به این دلیل است که فیبر از یبوست و تشکیل لخته های خون جلوگیری می کند. غلات (تصفیه نشده) معمولاً برای واریس مفید هستند. با این حال، دانه های تصفیه شده بیشتر محتوای فیبر خود را حذف می کنند. از غذاهایی مانند ماکارونی تصفیه شده، برنج سفید و سایر غذاهایی که با سفید تهیه می شوند باید خودداری شود.

قند

غلات فرآوری شده درست مانند قند موجود در جریان خون رفتار می کنند. بنابراین جای تعجب نیست که چرا شکر تصفیه شده به عنوان یکی از غذاهایی که باید از آن اجتناب کنید ذکر شده است. مصرف زیاد شکر تصفیه شده نه تنها منجر به چاقی می شود (که عامل ایجاد واریس است)، بلکه می تواند منجر به سایر عوارض سلامتی نیز شود. قند تصفیه شده همچنین فیبر کمی دارد که می تواند منجر به یبوست شود.

غذاهای با سدیم بالا

مصرف بیش از حد سدیم می تواند منجر به احتباس بیشتر آب در بدن شود. این به این دلیل است که بدن آب بیشتری را برای کاهش سطح سدیم در سلول‌ها نگه می‌دارد، که در نهایت باعث افزایش جریان خون در رگ‌ها می‌شود. این امر به وریدها و دریچه‌ها فشار وارد می‌کند، دیواره‌های سیاهرگ را ضعیف می‌کند و به تشکیل رگ‌های واریسی کمک می‌کند.

الکل

مصرف بیش از حد الکل می تواند منجر به سطوح بالای انسولین شود، همچنین غذاهای پر کربوهیدرات و قند بالا. مصرف بیش از حد الکل نیز می تواند منجر به مشکلات رگ شود. هنگامی که سطح انسولین در بدن بالا باشد، بدن نمی تواند سدیم را دفع کند که منجر به افزایش آب در بدن می شود. الکل همچنین می تواند بر نحوه گردش خون در بدن تأثیر بگذارد زیرا در توانایی کبد برای حذف صحیح سموم و مواد زائد در خون اختلال ایجاد می کند. این باعث می شود که خون غلیظ تر از حد معمول و چسبناک تر شود و رگ های پا را بیشتر ضعیف کند.

غذاهای شور

غذاهای شور یا بیش از حد شور می توانند رگ های واریسی را بدتر کنند.

سبزیجات سبز

ویتامین K به لخته شدن خون کمک می کند. با این حال، زمانی که ویتامین K بیش از حد در بدن وجود داشته باشد، خون را غلیظ می کند و جریان خون به پاها و سایر قسمت های بدن را دشوار می کند. برخی از این سبزیجات سبز که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از: کلم پیچ، اسفناج، کلم و گل کلم.

از آنجایی که چاقی یکی از دلایل اصلی واریس است، اگر می‌خواهید وزن کم کنید و از واریس پیشگیری کنید، باید از مصرف غذاهای زیر اجتناب کنید:

من بید هستم

بالا نگه داشتن سطح پتاسیم و پایین نگه داشتن سطح سدیم برای تضمین سلامت سیستم عروقی بسیار مهم است. بنابراین، برای جلوگیری از سطوح بالای سدیم، باید مصرف سس سویا را محدود کنید یا آن را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید.

شیر کامل

افزایش وزن همچنین می تواند منجر به افزایش فشار روی وریدهای ساق پا شود و در نتیجه خطر ابتلا به واریس را افزایش دهد. شما باید از اضافه کردن پوند اجتناب کنید، بشقاب خود را با غذاهای مغذی و رنگارنگ پر کنید و کالری روزانه معقول خود را حفظ کنید. برای جلوگیری یا جلوگیری از افزایش وزن، باید از غذاهای شیر کامل خودداری کنید.

دیگران عبارتند از:

میوه های گرمسیری

آب میوه

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر