در بازار مسکن چطور؟ تقاضای نمایندگان برای شفافیت در کار مشاوران املاک


به گزارش خبرگزاری اصفهان از اصفهان، مسکن یکی از مهم ترین نیازهای اساسی در سبد خانوار است که همواره با چالش های جدی مواجه بوده است. برخی عدم تمرکز بر مسکن در سال های اخیر و تعادل بین عرضه و تقاضا، افزایش قیمت زمین و مصالح، عدم نظارت بر معاملات مسکن و عدم شفافیت در این بخش را مشکلاتی برای بخش مسکن می دانند.

با فرا رسیدن فصل تابستان و جابجایی مستاجران، بازار مسکن داغ شده و افزایش بی رویه اجاره بها و قیمت مسکن مشکلات جدی را برای کسانی که قصد خرید یا اجاره مسکن دارند، ایجاد کرده است.

شورای عالی نیروهای مسلح نیز بسته سیاستی حمایت از مستاجران را تصویب کرد که در ماده یک این بسته آمده است: تعمیم به توافقات موجود. شهر تهران و سایر کلانشهرها ۲۵ درصد و سایر مناطق شهری ۲۰ درصد هستند که در تبصره این ماده نیز توافق موجر و مستاجر برای کاهش قیمت بلامانع است.

طرحی برای ساماندهی و کنترل اجاره املاک مسکونی روی میز نمایندگان

از سوی دیگر مجلس در حال بررسی طرحی تکراری برای ساماندهی و کنترل اجاره مسکن است. رحمت الله فیروزی پور نماینده مردم نطنز، بادرودی و قمصر در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار فارس، گفت: تصویب و به دادگاه کشیده شد اما تصمیم جدی گرفته نمی شود. ساخته شده است. اجاره ها هنوز مشخص نشده است.

فیروزی پور با اشاره به اینکه تصمیم جدی وجود دارد که همه ملزم به ورود به سامانه و نظارت بر خود باشند، گفت: خیر، خود را به آنجا برسانید.

کار مشاوران املاک باید شفاف باشد

اصغر سلیمی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار فارس، مسکن کشور را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: تمامی مسائل روزانه بنگاه های معاملات ملکی اعم از قیمت خرید و فروش، نقل و انتقالات، کارمزد معاملات و سایر موارد نیاز به شفاف سازی و ساماندهی دارد.

سلیمی با بیان اینکه نظارت بر دفاتر مشاوران املاک باید تقویت شود، گفت: دولت و مجلس باید قوانینی را در خصوص بنگاه های معاملات ملکی وضع کنند و از نقض آن جلوگیری کنند. همچنین کارمزد مشاوران املاک بسیار بیشتر از زمان صرف شده برای معامله است.

یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است که هزینه دفتر باید قیمت ثابتی داشته باشد و قیمت ملک به یک مقدار برسد و دیگر عوارض دریافت نشود.

وی همچنین تاکید کرد: دولت باید نظارت خود را برای اعمال فرماندهی فرماندهان در تهران حداکثر تا ۲۵ درصد و در شهرستان ها ۲۰ درصد افزایش دهد.

سلیمی با بیان اینکه مسکن در کشور با مشکل مواجه است و برای رفع آن نیازمند فعالیت های تخصصی هستیم، گفت: شاهدیم که عده ای بدون تخصص و تجربه و آموزش های لازم اجازه راه اندازی دفاتر مشاور املاک را می دهند و گاهی می بینیم که چندین دفتر املاک و مستغلات در همان خیابان وجود دارد.

حداکثر قیمت اجاره ملک را اعلام کردیم

رسول جهانگیری رئیس اتاق اصناف اصفهان و رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره نقش مشاوران املاک در کنترل بازار اجاره می گوید: .

وی در خصوص نظارت مشاوران املاک در خصوص رعایت حداکثر سقف اجاره بها می گوید: اکنون آخرین دستورالعمل اعلام شده این است که کلانشهر تهران ۲۵ درصد و سایر شهرها حداکثر ۲۰ درصد رشد داشته باشند که واقعی را اعلام کرده ایم. مشاوران املاک.” ما انجام دادیم.

انتهای پیام/ ۳۶۴۹ / آ /
آن را در صفحه اول توصیه کنید