دنده ۳ طرفه ماشین! قرعه کشی، بورس یا هیچ؟


وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: گمان می رود در طول سال قرعه کشی خودرو حذف شود که در حال انجام است.

குருக்கு க்கார் செர் 3 ராயை!  کرعه کشی،بورس ایکدام؟குருக்கு க்கார் செர் 3 ராயை!  کرعه کشی،بورس ایکدام؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: گمان می رود در طول سال قرعه کشی خودرو حذف شود که در حال انجام است.

سید رضا فاطمی امین گفت: برای بحث خودرو سه سازوکار وجود دارد که یکی از آنها قرعه کشی است. خارج از قرعه کشی یک سری خودرو به دلیل افزایش تولید عرضه می شود، مکانیزم خودروی دیگر بورس کالا با قیمت پایه و ورود به بازار رقابتی است که در آن قیمت واقعی کاملا مشخص و مشخص است، عده ای تجهیزات می خرند. بدون ثبت سفارش وارد می شود و این کالا در گمرک نیست و در بندر است. از آنجایی که سفارش ثبت نشده است، در بندر می ماند و ربطی به گمرک ندارد.

وی گفت: انباشته ای که در مقابل گمرک می بینیم مربوط به تاجری است که کالای خود را انبار کرده و می تواند آن را بردارد، بنابراین واردات به حساب نمی آید. گفتم در سال ۱۴۰۱ قرعه باطل می شود اما فرض بر این بود که از اول سال قرعه باطل شود و این برداشت درست نیست. گمان می رود در طول سال قرعه کشی خودرو به تدریج حذف شود که در حال انجام است، آیین نامه واردات خودرو رسمیت یافته و به جایگاه خوبی رسیده است، محدودیت های متعددی نیز به این آیین نامه اضافه شده است. یکی اینکه اگر خودرو وارد می شود باید خدمات پس از فروش داشته باشد. همچنین انتقال فناوری باید هنگام واردات خودرو صورت گیرد.

وی می گوید: هرکس این شرایط را ایجاد کند می تواند خودرو وارد کند و این فقط مختص خودروسازان نیست. طبق قانون واردات خودروهای فرسوده نیز ممنوع است، عسرگانان مشخص می کند که خودرو از کدام کشور باید وارد شود و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.