راش آلت تناسلی یا پتشی؟

“اممم… اون چیه؟” کلماتی هستند که مردان معمولاً وقتی لباس هایشان را درآورده اند و به شریک زندگی خود خوب نگاه می کنند نمی خواهند بشنوند. متأسفانه، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که مردی دچار بثورات آلت تناسلی شود که ممکن است از آن آگاه نبوده باشد – و فقط اکنون از آن آگاه شده است. بثورات آلت تناسلی یک مشکل رایج سلامت آلت تناسلی است، اما گاهی اوقات آنچه که به عنوان راش آلت تناسلی تصور می شود در واقع چیز دیگری است. به عنوان مثال، ممکن است معلوم شود که پتشی است.

پتشی ها

پتشی ها که “puh-TEE-kee-ee” تلفظ می شوند، نقاط ریز و گردی هستند که معمولاً به رنگ قرمز به نظر می رسند و به صورت دسته هایی در اطراف بدن ظاهر می شوند – و همچنین می توانند روی آلت تناسلی و/یا نواحی اطراف ظاهر شوند. اگرچه آنها شبیه بثورات آلت تناسلی هستند، اما در واقع اینطور نیستند. درعوض، آنها نتیجه مویرگ های سطحی آسیب دیده هستند که منجر به خونریزی یا کبودی می شود – اما تا حد بسیار کمی.

پتشی بسیار شایع است و تقریباً در هر نقطه از بدن از جمله آلت تناسلی و بیضه ها ظاهر می شود. آنها مسطح هستند، برآمدگی یا ناهموار نیستند و معمولاً بسیار کوچک هستند. هنگامی که باز می شوند، رنگ خود را حفظ می کنند، در حالی که برخی از نقاط دیگر نمی توانند.

چه چیزی باعث پتشی می شود

مویرگ ها اتصالات کوچکی بین شریان ها و سیاهرگ ها هستند. اغلب آنها بسیار نزدیک به پوست هستند. گاهی اوقات یک مویرگ ممکن است بشکند. وقتی این اتفاق می‌افتد، خون داخل آن خارج می‌شود و پتشی ایجاد می‌کند که به سادگی لکه‌های خونی قرمز کوچک یا در برخی موارد کبودی هستند – لکه‌های قرمز خونی که به جای روی پوست ظاهر می‌شوند.

اما چه چیزی باعث شکستن مویرگ ها در وهله اول می شود / معمولاً نوعی استرس یا فشار فیزیکی غیرمعمول. به عنوان مثال، سرفه شدید می تواند قسمت های خاصی از بدن را تحت فشار قرار دهد و باعث پارگی مویرگ ها شود. تلاش برای بلند کردن چیزی بسیار سنگین نیز می تواند دلیلی باشد. در مورد آلت تناسلی، این می تواند مربوط به درگیری جنسی آلت تناسلی در موقعیتی باشد که به طور غیرمعمول استرس زا است، یا فشار بیش از حد به آلت تناسلی (شاید به دلیل گرفتن بسیار سفت هنگام خودارضایی).

دلایل دیگری نیز می تواند وجود داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از داروها می توانند باعث پتشی شوند، از جمله پنی سیلین. علاوه بر این، برخی از عفونت‌ها می‌توانند باعث پتشی شوند، از جمله گلودرد استرپتوکوکی، مونونوکلئوز، مخملک و تب خالدار کوه راکی. علاوه بر این، موقعیت های پزشکی غیر عفونی دیگری نیز وجود دارد که می تواند منجر به شیوع پتشی شود، مانند واسکولیت، لوسمی، کمبود ویتامین K یا اسکوربوت (که ناشی از دریافت ناکافی ویتامین C است).

پتشی ها همچنین به شدت با ITP (پورپورای ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک)، یک اختلال خونی که در آن تعداد پلاکت ها به طور چشمگیری کاهش می یابد و منجر به خونریزی و پتشی می شود، مرتبط است.

رفتار

درمان پتشی به علت آن بستگی دارد. در بسیاری از موارد، خود به خود برطرف می شود. اگر عفونت علت آن باشد، درمان عفونت – اغلب از طریق استفاده از آنتی بیوتیک ها – توصیه می شود. اگر لکه ها به دلیل دارو هستند، قطع دارو و جایگزینی آن با دیگری ممکن است بهترین راه حل باشد. در برخی موارد، یک مسکن بدون نسخه نیز ممکن است توصیه شود.

پتشی نوع بسیار خاصی از راش آلت تناسلی است. برای اشکال رایج تر راش آلت تناسلی، استفاده منظم از کرم سلامت آلت تناسلی با کیفیت بالا (کارشناسان بهداشت توصیه می کنند روغن مرد ۱ مرد که از نظر بالینی ثابت شده است که خفیف و ایمن برای پوست است) رانده می شود. اغلب بثورات آلت تناسلی با خشکی پوست آلت تناسلی همراه است، بنابراین کرمی را پیدا کنید که حاوی ترکیبی از یک نرم کننده با کیفیت (مانند شی باتر) و یک مرطوب کننده طبیعی (مانند ویتامین E) باشد. این یک سپر رطوبت برای آبرسانی بهتر پوست ایجاد می کند. این کرم همچنین باید حاوی ترکیبات دیگری مانند آلفا لیپوئیک اسید برای تقویت پوست آلت تناسلی باشد. این آنتی اکسیدان قوی با رادیکال های آزاد که در غیر این صورت می توانند پوست را به دلیل استرس اکسیداتیو ضعیف کنند، مبارزه می کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر