رد پای دولت در زیان انباشته بانک های دولتی


در زیان تجمعی ۸۱.۶ هزار میلیارد تومانی ۶ بانک دولتی علاوه بر نقش مدیریت، خود دولت نیز …

ردّی دولت در زیان انباشته بانک های دولتیردّی دولت در زیان انباشته بانک های دولتی

علاوه بر نقش مدیریتی، خود دولت نیز از طریق واگذاری بدهی شرکت ها و صندوق های بازنشستگی به زیان انباشته ۸۱.۶ هزار میلیارد تومانی ۶ بانک دولتی کمک کرده است.


آمار جدید وزارت اقتصاد نشان دهنده زیان انباشته بانک های دولتی ۸۱.۶ هزار میلیارد تن است. این مشکل تنها به دلیل کارایی پایین این بانک ها نیست، بلکه به عوامل متعدد دیگری به ویژه بدهی دستگاه های دولتی به این بانک ها نیز بستگی دارد.

به گزارش ایرنا، بررسی صورت های مالی شش بانک دولتی نشان می دهد که این بانک ها به دلیل عملکرد گذشته و کاستی های فراوان در رویکرد مدیریتی و نظارتی متحمل زیان انباشته قابل توجهی شده اند.

ضرری که گاه بیش از سرمایه اصلی این بانک هاست، مشکلات زیادی را برای نظام بانکی کشور به همراه داشته است. به عنوان مثال زیان انباشته بانک تعاون در سال های ۱۳۷۷ و ۱۳۷۸ بیشتر از سرمایه اعلامی آن زمان بانک (۹۱۹ میلیارد تومان) بوده است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان به دلایل متعددی برای زیان دهی بانک‌ها اشاره می‌کنند که عمده‌ترین آن‌ها عبارتند از: مطالبات دولت، دارایی‌های غیرجاری، وجود مازادهای متعدد ملکی، وجود وام‌های مسکن، بازدهی بسیار پایین شرکت‌های بانکی. نتیجه سوء مدیریت شرکت ها و گاهاً مدیریت سیاسی و منطقه ای و مطالبات بلندمدت بخش خصوصی و البته فساد است.

به گزارش خراسان، گزارش های منتشر شده از بانک های دولتی در این زمینه نشان می دهد که به عنوان مثال زیان انباشته بانک مرکزی ۶۷ هزار میلیارد تومان است و در اخباری که موضوع آن خروج بانک ملی از تجارت است. یکی از دلایل این گونه زیان ها، تحمیل بدهی دولت به این بانک از سوی شرکت ها یا تعیین تکلیف دولت و مجلس بوده است.

خبرگزاری مهر نیز دیروز گزارش داد که بانک صنعت و معدن لیست بدهکاران عمده خود را منتشر کرد. این گزارش نشان می دهد صندوق های پس انداز و بازنشستگی رفاهی کارگران صنعت نفت با بیش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مطالبات بزرگترین بدهکار این بانک هستند.

همچنین الزامات دولتی که منجر به تعمیق وضعیت منفی بانک ها می شود، مختص همه بانک های دولتی نیست و بانک های متعلق به شبه دولت ها را نیز شامل می شود. به عنوان مثال از اطلاعات ارائه شده از سوی بانک مرکزی از وضعیت بدهکاران بانک های بزرگ می توان دریافت که عمده مطالبات بانک رفاه از سازمان تامین اجتماعی و نهادهای زیرمجموعه آن مانند صندوق تامین اجتماعی است. کسری بزرگی حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان. آنها در سال آخر با یکدیگر روبرو می شوند.