روایت پیرطاهر وقتی خرس قهوه‌ای را از نزدیک دید/ هیچ حیوانی به من حمله نکرده است


به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، در مقابل خبرهایی که از مرگ حیوانات وحشی توسط انسان‌ به هر دلیلی یا حمله حیوانات وحشی به انسان و یا دام می‌شنویم، خبر همیار محیط زیست مازندرانی که در ویدیویی با فاصله نزدیک با یک خرس قهوه‌ای که متوجه حضور او نشده بود؛ مورد توجه قرار گرفت.

در ابتدا که این خبر را شنیدیم گفته شده فرد محیط‌بان بود اما پس از پیگیری متوجه شدیم که آقای محمدباقر غفاری دوستدار طبیعت است که چندین سال است پابه پای محیط‌بانان شبانه‌روزش را در طبیعت می‌گذراند.

 

محمدباقر غفاری این همیار محیط زیست در گفت‌وگو با فارس، می‌گوید: به نمایندگی از تیم پویش مرال‌ها در شهرستان آمل فعالیت‌ خودم را به‌عنوان سازمان مردم‌نهاد از سال‌های قبل شروع کردم و در مراتع شهرستان آمل کار میدانی انجام می‌دهم و در انجام کارهای حفاظت و دوربین‌گذاری کمک‌کار محیط‌بانان منطقه هستم و  به عنوان فعال در این زمینه دغدغه‌مند دارم.

این دوستدار طبیعت که به پیرطاهر در بین دوستداران طبیعت معروف است، درباره دیدن یک خرس قهوه‌ای از نزدیک و حرف زدن با وی بیان می‌کند: این اتفاق اولین‌بار نیست که  این اتفاق رخ داده است و مطمئنا آخرین‌بار هم نخواهد بود.

وی به روایت ماجرا می‌پردازد و ممی‌گوید؛ چند روز پیش هوا مه‌آلود بود و برای پایش در  منطقه حضور داشتم، دیدم یک خرس به همراه خرس دیگر در مسیری که هستم به طرفم می‌آیند خرس دومی وقتی مرا دید ایستاد، ولی اولی به سمتم می‌آمد و نزدیک و نزدیک‌تر شد تا اینکه به فاصله یک متری رسید.

وقتی دیدم از منطقه امن گذشته و به سمت من می‌آید و با توجه به اینکه رفتار حیات وحش قابل پیش‌بینی نیست (باوجود اینکه در طبیعت هستم) با اینکه دوربین دستم بود؛ گفتم کجا داری می‌آیی با این جمله من به محض اینکه مرا دید برگشت.

غفاری اضافه می‌کند: شاید این اتفاق بارها و بارها در طبیعت برایم رخ داده و در تمام طول این سال‌ها هیچ حیوانی به من حمله نکرده است و باید بدانیم حیوانات درنده‌خو نیستند برخلاف مسائلی که عنوان می‌شود.

سال‌های زندگی خود را در جنگل گذاشتم و در تمام طول این سال‌ها مشاهده کردم که حیوانات تا مشکل خاصی نداشته باشند، تمایلی ندارند به سمت انسان حمله کنند و باید بدانیم رفتار ما انسان‌ها به‌نوعی با طبیعت در تعارض است، نه حیات‌وحش!.

اجداد من دامدار بودند و در طبیعت زندگی می‌کردند و من هم از کودکی در طبیعت بودم به‌طوری‌که از ۴۲ سال عمرم ۳۸ سال در طبیعت بودم و الان حدود ۱۰ سالی که برای همکاری در بحث حفاظت در طبیعت فعالیت می‌کنم.

 با وجود اینکه همیشه شنیده‌ایم خرس به همراه توله‌اش باشد حمله می‌کند بارها و بارها با این صحنه مواجه شدم ولی هیچ وقت حیوان به من حمله نکرده است برخی مواقع باوجود اینکه تنها بودم ولی به محض اینکه مرا دیدند از من فاصله گرفتند؛ باید بگویم حیوانات سال‌های سال است مرا در طبیعت می‌بینند و به این باور رسیدند می‌توانیم در کنار هم مسالمت‌آمیز زندگی کنیم.

غفاری در ادامه به بیان خاطره‌ای در این زمینه می‌پردازد و می‌گوید؛ دو سه سال پیش در مرتعی در فصل بهار یک خرس مادر و توله به محض اینکه مرا دید راهش را کج کرد پشت بند  آنها خرس نر بالغ نیز همراه آنها نبود.

وحید رضاییان رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آمل در این‌باره گفت: آقای غفاری از اعضای تشکل مردم نهاد به عنوان پلیس مرال در بحث حفاظت از مرال در فصل گاوبانگی به صورت مستمر با ما همکاری دارد.

وی با بیان اینکه با حضور جوامع محلی در بحث حفاظت این مرتع از وضعیت خوبی برخوردار است، افزود: اگر قانون و مقررات اداری اجازه دهد افرادی به این صورت به‌عنوان محیط‌بان جذب شوند بسیار اثرگذار خواهد بود؛ چرا که این افراد محیط‌بانی به عنوان  شغل نمی‌بینند بلکه برایشان عشق و علاقه محسوب می‌شود و خستگی برایشان معنا ندارد.

رئیس محیط زیست شهرستان آمل گفت: باتوجه به اینکه محیط‌زیست حال روز خوبی ندارد تجربه ثابت کرده هرجا مردم ورود پیدا کردند وضعیت بهتر شده و توقع داریم مردم محیط زیست را تنها نگذارند.

به گزارش فارس، باید به این نکته مهم برسیم اگر قرار است حال مان خوب باشد باید حال طبیعت و حیات‌وحش خوب باشد؛ همانند آقای غفاری که خیلی خوب این مهم را درک کردند.

 

 

انتهای پیام/۸۶۰۳۴/ج
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

رژیم لاغری سریع