روز جهانی قلب 2021: آیا هنوز آمادگی و فعالیت دارید آیا می توانید به بیماری قلبی مبتلا شوید؟


اغلب به ما گفته می شود که ورزش منظم برای سلامتی ما بسیار مفید است – به ویژه از بیماری های اصلی مانند بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می کند. اما آیا این بدان معناست که اگر تناسب اندام و فعالیت دارید ، لازم نیست نگران بیماری های قلبی باشید؟

نکته پایانی: در حالی که ورزش مطمئناً مفید است ، هیچ کس به طور کامل از این کار دور نیست و می گوید دکتر Sundip Patel ، متخصص قلب در بیمارستان London Bridge (بخشی از HCA UK).

“پاسخ ساده به این س isال این است-و من می ترسم در سال های اخیر بیشتر آن را دیده ام-بیماری قلبی دیگر بیماری میانسالان ، نامناسب و اضافه وزن نیست ، بلکه اکنون بیماری جوانان است. پاتل می گوید ، بسیار مناسب و سالم ، بنابراین ما باید ذهن بسیار باز داشته باشیم.

همیشه علائم هشداردهنده واضح وجود ندارد

پاتل می گوید دیدن بیماران 30 تا 40 ساله آنها که از هر نظر و هدف ، دارای سبک زندگی سالم و فعال هستند – و “تنها بدشان سابقه خانوادگی بود” چندان غیر معمول نیست.

این بیماران با ظاهر سالم ممکن است با “بیماری قلبی خاموش” (به این معنی که علائم واضح وجود نداشت ، یا علائم بسیار جزئی بودند و به راحتی از بین می رفتند) یا حملات قلبی که ظاهراً با کمی هشدار ظاهر می شوند ، مراجعه کنند.

بعلاوه ، برخی از افراد فقط در طول آزمایش معمول متوجه می شوند که دارای کلسترول بالا یا فشار خون هستند – و اینها عوامل اصلی در ایجاد مشکلات آینده مانند سکته مغزی و حمله قلبی هستند.

سابقه خانوادگی مهم است

به گفته بنیاد قلب بریتانیا ، حدود 7.6 میلیون نفر با بیماری قلبی یا گردش خون در انگلستان زندگی می کنند و این به عنوان میانگین هر سه دقیقه یک نفر مرگ و میر اصلی است. این شامل مواردی مانند حملات قلبی ، نارسایی قلبی و سکته مغزی می شود.

عوامل زیادی دخیل هستند و عوامل ژنتیکی و شیوه زندگی هر دو مهم هستند – اما پاتل می گوید آگاهی از سابقه خانوادگی شما بسیار مهم است.

این بدان معناست که می توانید به جای اینکه منتظر بروز مشکلات باشید ، امور را به صورت عادی یا “در هر صورت” بررسی کنید.

“بدیهی است ، اگر علائم دارید – علائم کلاسیک ناراحتی ، سفتی و سنگینی قفسه سینه ، تنگی نفس ، تپش قلب و تپش قلب ، چرخش خنده دار و احساس ضعف و سبکی سر است – همه اینها یک بررسی قلبی را ایجاد می کند.” او می گوید “اما در غیر این صورت ، آیا سابقه خانوادگی وجود دارد؟ این سابقه خانوادگی است که می تواند چیزهای زیادی در مورد اینکه آیا پیامدهای نامطلوبی در پی خواهد داشت به ما بگوید. “

تشخیص زودهنگام مواردی مانند فشار خون بالا و کلسترول به این معنی است که می توان برای درمان و مدیریت آنها اقداماتی انجام داد.

گاهی اوقات مشکلات قلبی و عروقی نیز زودتر برطرف می شوند و از بدتر شدن اوضاع جلوگیری می کنند.

آیا هنوز ارزش انجام ورزش را دارد؟

افرادی که در ورزشگاه روی تردمیل هستند
(Alamy/PA)

پاتل می گوید: “کاملاً بله.” این در مورد این نیست که بگویید هیچ فایده ای برای تناسب اندام و حفظ شیوه زندگی سالم وجود ندارد – شواهد بسیار واضح و قوی وجود دارد که ارزش آن را دارد. فقط به خاطر بسپارید که تنها بخشی از تصویر است.

تناسب اندام دیگر عوامل خطرساز اصلی را جبران نمی کند

آیا ورزش زیاد می تواند سایر عوامل خطر محیطی و شیوه زندگی ، مانند سیگار کشیدن ، رژیم غذایی نامناسب و آلودگی هوا را جبران کند؟ پاتل می گوید: “پاسخ وحشیانه نه است ، شما نمی توانید یکی را در مقابل دیگری جبران کنید.” بدون شک ورزش مزایایی برای سلامت قلب نشان می دهد ، اما جالب است که تأثیر عمده ای بر کلسترول ندارد.

اما به قند خون شما و خطر دیابت کمک می کند. ورزش به عملکرد ریه و ضربان قلب شما کمک می کند. “

و نه ، تمرینات منظم آسیب سیگار را از بین نمی برد: پاتل خاطرنشان می کند: “ما می دانیم که سیگار کشیدن یکی از قوی ترین عوامل بیماری های قلبی است.”

“ظاهر” مناسب و سالم به این معنا نیست که شما هستید

وزن اغلب در بحث در مورد خطر بیماری و سلامت قلب بالا می رود. این می تواند یک شاخص مفید باشد و چاقی به طور کلی با افزایش خطر بیماری مرتبط است.

اما پاتل تأکید می کند که وقتی صحبت از بیماری های قلبی و عروقی می شود ، بیرون همیشه با داخل مطابقت ندارد: “رژیم غذایی سالم مهم است ، اما همه افراد دارای اضافه وزن دارای بیماری قلبی و کلسترول بالا و مشکلات سلامتی نیستند ، و نه همه کسانی که به نظر می رسد باریک و متناسب با سطح قلب سالم و گردش خون دارد. “

دیدگاهتان را بنویسید