روسیه و آمریکا مسئول اجرای توافق هسته ای استارت نو هستند – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «استفان دوجاریکسخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت که روسیه و ایالات متحده مسئول اجرای کامل پیمان شروع جدید کاهش تسلیحات استراتژیک هستند.

دوجاریک وی با اشاره به اهمیت توافقنامه آغاز جدید گفت: توافقنامه آغاز جدید عنصر مهم صلح و امنیت است. بین المللی و یک رژیم خلع سلاح هسته ای و عدم اشاعه. هر دو طرف باید این موضوع مهم را حل کنند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل همچنین افزود: معاهده آغاز نو آخرین معاهده باقی مانده بین دو قدرت هسته ای قدرتمند جهان است و فکر می کنم تضمین اجرای کامل آن بر عهده همه دست اندرکاران این معاهده است.

سخنان سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد پس از آن:سرگئی ریابکوفمعاون وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه گفت، روسیه از ایالات متحده می‌خواهد که به درخواست‌ها برای از سرگیری بازرسی‌ها براساس معاهده استارت جدید ادامه دهد. معاون وزیر خارجه روسیه در آن بار وی افزود که طرف روسی از ایالات متحده می خواهد که به همکاری برای از سرگیری بازرسی ها در اسرع وقت تحت معاهده کاهش تسلیحات تهاجمی استراتژیک جدید ادامه دهد.

سرگئی ریابکوف وی در پاسخ به سوال رسانه ای مبنی بر حذف موقت تاسیسات روسیه از سیستم بازرسی به عنوان بخشی از این توافق، افزود: از آمریکا می خواهیم اقدامات پیشگیرانه ای را انجام دهد که به نفع هدف است. من به منظور اجرای واقعی و مساوی عملیات کنترلی مندرج در موافقتنامه در اسرع وقت، همکاری نزدیک انجام ندهند و ادامه دهند. ادامه یافت بودن

ریابکوف وی گفت: منافع دو طرف این موضوع را می طلبد.

این همزمان به گفته سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه، مسکو هیچ اقدامی از سوی واشنگتن برای تمدید توافق دوجانبه استارت نیو ندیده است.

دیمیتری پسکوفوی ساعاتی پیش با تاکید بر لزوم مذاکره آمریکا و روسیه که بر این توافقنامه مهم تسلیحاتی متمرکز است، اعلام کرد که مسکو هیچ پیشنهادی از آمریکا برای مذاکره در مورد تمدید معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک دریافت نکرده است. شروع جدید)، اما گفتگو ضروری است.

ناگفته نماند که در اوایل ژوئن، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که اگر روسیه حسن نیت و شفافیت بیشتری در مورد زرادخانه هسته‌ای خود نشان دهد، می‌توان به بحث در مورد از سرگیری مذاکرات پرداخت.