روش اخذ مالیات از خودرو تغییر کرده است


طبق برنامه های تلویزیونی شب گذشته داوود منظور، اداره مالیات به سراغ صاحبان خودروهایی می رود که ارزش روز بازار آنها…

نحوه دریافت مالیات از خودرونحوه دریافت مالیات از خودرو

به گزارش شب گذشته داوود منظور، سازمان امور مالیاتی به سراغ مالکان خودروهایی که ارزش روزانه آنها در بازار خودرو بیش از یک میلیارد تومان است می رود و نسبت به اخذ مالیات خودرو از آنها اقدام می کند.

به گزارش ایران جیب از تجارت نیوز، سخنان جدید رئیس سازمان امور مالیاتی حکایت از تغییر رویکرد دولت در اخذ مالیات خودرو از مالکان دارد که آیا این تغییر رویکرد می تواند برای علاقه مندان به سرمایه گذاری در خودرو جذاب باشد. بازار. ?

طبق برنامه شب گذشته داوود منظور، اداره مالیات از این پس به سراغ مالکان خودروهایی خواهد رفت که ارزش روزانه آنها در بازار بیش از یک میلیارد تومان است.
بر اساس این صحبت ها، ارزش کل خودروهای افراد در آینده مبنای مالیات قرار نخواهد گرفت و به نظر می رسد علاقه مندان به سرمایه گذاری در بازار خودرو به راحتی می توانند هر تعداد خودرو را خریداری کنند، البته به شرط قیمت هر خودرو. کمتر از یک میلیارد تومان است.

همانطور که می دانید در روال گذشته مبنای مالیات جمع ارزش خودروهای متعلق به یک نفر بوده است و این بدان معناست که قیمت خودرو خریداری شده برای ماموران مالیاتی اهمیتی نداشته است، بلکه کافی است که ارزش کل خودروها از مرز یک میلیارد تومان گذشت که صاحب این پرونده مالیاتی معرفی شود.

به گفته داوود منظور، تعداد پرونده های مالیاتی مربوط به مالکان خودرو در رژیم جدید از ۱۷۰ هزار به ۷۷ هزار کاهش یافته است. وی در خصوص اخذ مالیات از خودروهای لوکس نیز گفت: تاکنون ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات مربوط به این خودروها پرداخت شده است و برنامه اخذ مالیات برای این دسته از مودیان همچنان ادامه دارد.

تاثیر این تغییر مالیات بر بازار خودرو

انتظار می رود این ترتیب جدید بیش از هر چیز سرمایه گذاری در بازار خودرو را تحت تاثیر قرار دهد و تقاضا برای خرید خودروهای زیر یک میلیارد تومان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

پیش از این رژیم مالیاتی جدیدی در بازار خودروهای صفر کیلومتر وضع شده بود که خودروسازان را موظف می کرد مالیات خودروی فروخته شده را به تنهایی و بدون کمک خریدار پرداخت کنند.

طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مالکان خودروهای بالای یک میلیارد تومان ملزم به پرداخت مالیات خودرو هستند که بر اساس این قانون مبنای محاسبه این مالیات از یک درصد تا چهار درصد ارزش روزانه خودرو متغیر است. . ، بسته به ارزش ماشین.