رکورد خرید منچستریونایتد; از فرماندهی به نام روی کین گرفته تا بچه ای ناله مانند پوگبا


به گزارش خبرگزاری فارس، منچستریونایتد چه در دوران فرگوسن و چه در زمان او بعد از فرگوسن در خرید یک بازیکن بزرگ تردید نکرد. حتی اگر قیمت این بازیکن بالا بود، در جذب او تردید نمی کرد و قهرمانی برایش اهمیت زیادی داشت. این مشکل از همان ابتدا در بدن شیاطین سرخ مشاهده شد که در اکتبر ۱۹۸۰ منچستریونایتد یک میلیون پوند برای خرید “گری بیرتلز” پرداخت کرد، بنابراین این بازیکن در آن زمان گران بود. همه چیز تبدیل شدن به یک بازیکن در تاریخ.

۳۶ سال بعد، همان منچستریونایتد پوگبا را به قیمت ۸۹ میلیون پوند خرید همه چیز انتقال بار دیگر از طرف او تاریخ فوتبال را به ثبت رساند و نشان داد که از خرید بازیکنان بزرگ و گران قیمت هراسی ندارد.

البته در زمان فرگوسن با خریدهایی سعی می شد این تیم به موفقیت برسد اما از سال ۲۰۱۳ منچستریونایتد خریدهای ناموفق زیادی را به ثبت رساند که یکی از آنها پل پوگبا بود. ستاره فرانسوی پس از پایان قراردادش در تابستان امسال با انتقالی آزاد به یوونتوس بازگشت تا عملکردی درخشان داشته باشد تورین دوباره تکرار کن

در این گزارش می خواهیم ۱۱ خرید گران قیمت و رکورد شکن تاریخ شیاطین سرخ را بررسی کنیم. برخی از بازیکنان رئیس بزرگ تیم شدند و برخی دیگر تیم را کنار زدند و مشکل بزرگ تیم نامیده شدند.

۱۱ – روی کین – ۱۹۹۳ – ۳.۷۵ میلیون پوند

در تابستان ۱۹۹۳، ستاره ایرلندی در شرف پیوستن بود سوختگی سیاه مریخ نوردها اما منچستریونایتد و فرگوسن پیشتازی کردند تا ناتینگهام به یکی از بزرگترین و بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال تبدیل شود. جنگل خریدن

روی کین با رقمی معادل ۳.۷۵ میلیون پوند به منچستریونایتد پیوست همه چیز تاریخ بریتانیا را در آن زمان به نام خود آورد.

البته خرید روی کین یکی از بهترین تصمیمات تاریخ فرگوسن بود. بازیکنی که تبدیل به کاپیتان بزرگی برای شیاطین سرخ شد و نقشی حیاتی در موفقیت یونایتد در طول ۱۲ سال حضورش در آنجا داشت.

۱۰ – اندی کول – ۱۹۹۵ – ۷ میلیون پوند


اندی کول در سمت راست و دوایت یورک در سمت چپ

این ستاره که به عنوان آقای گل فصل ۱۹۹۳-۱۹۹۴ و قاتل بزرگ خط حمله نیوکاسل شناخته می شود، در زمستان ۱۹۹۵ به منچستریونایتد پیوست.

این بازیکن در ۲۷۵ بازی ۱۲۱ گل برای این تیم به ثمر رساند تا یکی از برترین گلزنان تاریخ این باشگاه شود. فردی که یک هفته قبل از تیم منچستریونایتد نبوده است ایپسویچ شهر او ۵ گل زد تا تاریخ ساز شود.

اندی کول نقش کلیدی در خط حمله منچستریونایتد و نقش کلیدی فرگوسن در سه برد بازی کرد. گانش تاریخ فصل ۱۹۹۸-۱۹۹۹ بود.

۹ – بله آسم – ۱۹۹۸ – ۱۰.۷۵ میلیون پوند

این مدافع قدرتمند تنها ۳ سال در انگلیس بازی کرد اما به عنوان یکی از بهترین مدافعان جزیره معرفی شد. در تابستان ۱۹۹۸، او این کار را انجام دادایناو از آیندهوون به منچستریونایتد پیوست و نقش مهمی در ۳ بازی کرد گانش او در تاریخ این باشگاه بازی کرد و در سال ۲۰۰۱ راهی ایتالیا و لاتزیو شد.

۸ – دوایت یورک – ۱۹۹۸ – ۱۲.۶ میلیون پوند

ستاره ای که در تابستان ۱۹۹۸ و پس از خرید باعث شهرت ترینیداد و توباگو شد بله آسم از تیم قدرتمند آن زمان استون ویلا به منچستریونایتد آمد و با اندی کول جفتی به یاد ماندنی ساخت.

او به زودی ثابت کرد که شایسته چنین پاداشی است. قدرت تهاجمی شیاطین سرخ با حضور او چند برابر شد و منچستریونایتد با حضور او توانست یورککول، شرینگهام و سولسشر جوایز بسیاری را کسب کردند.

یورک او ۱۵۲ بار برای منچستریونایتد بازی کرد و ۶۵ گل به ثمر رساند که آمار فوق العاده ای است.

۷ – رودخانه ون Nistelrooy – 2001 – 19 میلیون پوند

بعد از آن یورک با ترک شیاطین سرخ، یکی از بهترین مهاجمان تاریخ هلند به اولدترافورد آمد تا خط حمله منچستریونایتد را تقویت کند.

اگرچه ستاره هلندی تنها یک عنوان قهرمانی لیگ را با فرگوسن به دست آورد، اما یک بار موفق شد کفش طلای جزیره را از آن خود کند. او در طول پنج سال حضورش در منچستریونایتد، در ۲۱۹ بازی ۱۵۰ گل به ثمر رساند و می توان آن را یکی از بهترین مهاجمان لیگ برتر نامید.

۶ – خوان سباستین پشتیبان گیری – ۲۰۰۱ – ۲۸.۱ میلیون پوند

یکی از استعدادهای برتر فوتبال آرژانتین به عنوان یکی از بدترین خریدهای فرگوسن معرفی شده است. مجبور بود این کار را انجام دهد بازی ساز منچستریونایتد اما هرگز نتوانست توانایی های خود را در انگلیس ثابت کند.

پشتیبان گیری در سری آ و لاتزیو عالی بود اسکودتو برد در تابستان ۲۰۰۱ با ۲۸.۱ میلیون پوند به منچستریونایتد پیوست و یک بازیکن رکورددار است.همه چیز او همچنین به انتقال باشگاهی اشاره کرد اما پس از ۲ سال بازی و عملکرد ضعیف به چلسی استمفورد منتقل شد. پل همچنین عملکرد فاجعه باری از خود نشان داد.

۵ – ریو فردیناند – ۲۰۰۲ – ۳۰ میلیون پوند

سر الکس فرگوسن جواهر ۳۰ میلیون پوندی لیدز یونایتد را در تابستان ۲۰۰۲ خرید تا یکی از بهترین مدافعان تاریخ انگلیس را به جهان نشان دهد.

فردیناند به یکی از اسطوره های منچستریونایتد تبدیل شد و در ۱۲ فصل ۴۵۵ بازی انجام داد. او ۶ بار قهرمان لیگ برتر انگلیس شد و در فینال جام قهرمانان اروپا در مسکو قهرمان شد.

۴- دیمیتار برباتوف – ۲۰۰۸ – ۳۰.۷۵ میلیون پوند

ستاره بلغاری رکورد فردیناند را شکست و به گرن بازگشت همه چیز تاریخ نقل و انتقالات باشگاه را تغییر داد. بازیکنی باهوش، تکنیکی و فرصت طلب که ۵۰ گل برای منچستریونایتد به ثمر رساند و در فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ آقای گل لیگ برتر شد.

برباتوف با شیاطین سرخ دو بار قهرمان انگلیس شد و یک بار هم به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه یافت.

۳- خواننده مادر – ۲۰۱۴ – ۳۷.۱ میلیون پوند

زمانی که عملکرد ضعیف منچستریونایتد در این فصل دیوید حضرت موسی این تیم تحت فشار هواداران مجبور به خرید ستاره چلسی به مبلغ ۳۷.۱ میلیون پوند شد. بازیکن بازی ساز که ۲۸۵ بار برای آن تیم بازی کرد و در چند مورد به شیاطین سرخ کمک کرد.

بالاتر از همه، حرفه ای بودن مادر در منچستریونایتد ظاهر شد. بازیکنی که حتی زمانی که نیمکت نشین بود بارها تیم را هدایت نکرد و در زمان حضور در زمین بهترین عملکرد خود را به نمایش گذاشت.

در حال اجرا ون خال و مورینیو مادر او عملکرد قابل قبولی داشت و توانست به منچستریونایتد برای قهرمانی در جام حذفی، لیگ و لیگ اروپا کمک کند.

۲ – فرشته دی ماریا – ۲۰۱۴ – ۵۹.۶ میلیون پوند

اولین خرید عمده ون خال پس از تعویض حضرت موسی و کنسرت ها این قرارداد با ستاره آرژانتینی بود که در جام جهانی نمایش بزرگی از خود به نمایش گذاشت.

داد ماریا او یکی از اجزای اصلی قهرمانی رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا بود و با قیمت بالایی به اولدترافورد آمد. او در چند بازی اول درخشش داشت، اما با گذشت فصل، عملکرد این بازیکن ضعیف شد و خیلی زود منچستر را به مقصد پاریس ترک کرد.

داد ماریا اگرچه او ستاره بزرگی بود، اما نتوانست عملکرد خوبی در منچستریونایتد داشته باشد. او را یکی از بدترین خریدهای تاریخ باشگاه می نامیدند.

۱- پل پوگبا – ۲۰۱۶ – ۸۹ میلیون پوند

منچستریونایتد برای بازگشت ستاره جوان خود تورینرکورد قیمت ۸۹ میلیون پوندی را پرداخت کرد همه چیز این بازیکن به نام خود تاریخ ساز شد. رکوردی که البته پخش می شود نیمار شکسته شد، اما منچستر همیشه به یاد خواهد داشت که چقدر برای جذب ستاره فرانسوی هزینه کرد.

بازیکنی که همیشه در تیم روحیه خوبی داشت، منچستریونایتد درخشش داشت اما هر بار که در رکود قرار می گرفت، حاشیه برای تیم و بدترین نتایج برای این باشگاه به همراه داشت.

پوگبا ۶ سال در این تیم بود، اما هرگز در ذهن هواداران خرید بزرگی نبود. او تابستان امسال با ناامیدی آمد تورین برمی گردد تا هویت از دست رفته خود را بازیابد و دوباره محبوب شود.

پایان پیام/