زاخارووا: اروپا “پرده آهنین” را در اطراف روسیه کشیده است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه به تلویزیون ایتالیا گفت که مسکو هیچ برنامه ای برای ساخت «پرده آهنین» ندارد و اتحادیه اروپا در حال انجام این کار است.

زاخارووا گفت: «حداقل برای ما مطمئن باشید که پرده آهنین وجود نخواهد داشت و اتحادیه اروپا پرده را دور روسیه کشیده است». اشتباه شما این است که بیش از حد خودخواه هستید و فکر می کنید در مرکز جهان هستید.

وی همچنین تاکید کرد که اروپا هیچ حق اخلاقی ندارد که چیزی را به سایر کشورها دیکته کند.

پیش از این، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که مسکو از پرده آهنین جدید غرب نمی ترسد و روسیه به توسعه خود ادامه خواهد داد.

اصطلاح “پرده آهنین” اولین بار توسط جوزف گوبلز وزیر تبلیغات آلمان نازی در دفتر خاطرات خود در پایان جنگ جهانی دوم علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق استفاده شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم، وینستون چرچیل، نخست وزیر وقت بریتانیا، با توجه به اتحاد جماهیر شوروی سابق و تلاش های آن برای قطع روابط بین کشورهای بلوک شرق و غرب و جلوگیری از گسترش جنگ، دوباره همین عبارت را به کار برد. غرب.

در عین حال آمریکا و اروپا به بهانه عملیات نظامی روسیه در اوکراین از چنین موضوعی علیه روسیه استفاده می کنند. از زمان آغاز درگیری در اوکراین، غرب تحریم‌های متعدد و بی‌سابقه‌ای را علیه مسکو اعمال کرده و تلاش می‌کند تا روابط روسیه و تمامی روابط اقتصادی با سایر کشورها را به طور کامل قطع کند.

روسیه در ۲۶ مارس سال گذشته عملیاتی را در اوکراین با هدف غیرنظامی کردن و دناتوره کردن این کشور آغاز کرد.