زیان ۵۵ میلیاردی خودروسازان/ افزایش رسمی قیمت خانوار – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، رزرو خودروهای منتخب تا ۷ تیرماه با فراتر از فروش خودرو از تولید، زیان انباشته ۵۵ هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا و افزایش رسمی قیمت خانوار قابل توجه است. اخبار این هفته و این یک تجارت بود.

رزرو خودروهای منتخب تا ۲۶ جولای برای واریز مهلت دارد

امید قالیباف سخنگوی وزارت امور خارجه فرزندان وی گفت: رزرو خودروهای منتخب تا ۵ تیرماه امکان واریز وجه را دارند و خودرو برای خود دارند، پس نگران نباشید.

به گفته وی، حدود ۶۶ هزار نفر برای رزرو انتخاب شده اند که برای آنها پیامک ارسال شده و یا ارسال خواهد شد تا پس از دریافت پیامک، محل تولید خودروی برنده مشخص و پرداخت شود.

فروش خودرو از تولید فراتر رفت

در ماه مه ۱۴۰۱، خودروسازان در مجموع بیش از ۷۶۰۰۰ دستگاه خودرو تولید کردند و بیش از ۸۳۰۰۰ دستگاه را به بازار عرضه کردند و فروختند که نشان می دهد فروش بیش از تولید است. (جزئیات بیشتر)

ایران خودرو و سایپا ۵۵ هزار میلیارد زیان انباشته داشته اند

گزارش دفتر پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره آسیب‌شناسی وضعیت مالی شرکت‌های ایرانی خودرو و سایپا، بهبودهایی را پیشنهاد کرد و کل زیان دو شرکت را ناشی از زیان ده ساله دانست. طبق آخرین صورتهای مالی حسابرسی شده (منتهی به ۱۴۰۰/۰۶/۳۱) مبلغ تقریبی ۵۵ هزار تومان می باشد. (جزئیات خبر)

قانون اساسی نامه واردات خودرو به ترتیب ورود به کمد

فاطمی امین وزیر فرزندان وی در خصوص واردات خودرو نیز گفت: مقررات واردات ۱۰ نکته دارد که در هیئت دولت مطرح شد. بندی که به کمیسیون اقتصادی برگشت داده شده و در حال حاضر در هیات دولت در حال بررسی است، نامشخص بود.

به گفته وی، واردات ظرف ۲ تا ۳ ماه پس از تصویب مقررات انجام می شود. مثلاً اگر بخواهیم از ماشین پیاده شویم تیبا و برای تولید همان از خط تولید باید یک خودروی مقرون به صرفه وارد کنیم که قیمت آن کمتر از ۱۰ هزار دلار است و شاید چین نباشد اما از اروپا هم وارد می کنیم. در این مورد صحبت شده است.

مبارزه با قاچاق و کالاهای تقلبی را با تمرکز بر بازار دخانیات آغاز کنید

محمدمهدی برادران، معاون وزیر صنعت فرزندان وی گفت: مرحله سوم مبارزه با قاچاق را با اولویت کالاهای مرتبط با دخانیات آغاز کرده ایم؛ همانطور که در دو مرحله قبل در زمینه قطعات خودرو و لوازم خانگی زحمت کشیده ایم، اکنون با تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و دخانیات در حال همکاری هستیم. فروشندگان برای جلوگیری از قاچاق، کالاهای مضر و تقلبی.

اختصاص ۵ میلیارد وام بدون وثیقه به واحدهای تولیدی

محمدصادق محمددیاری قائم مقام صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک گفت: واحدهایی که از اعتبار خوبی برخوردار هستند برای دریافت وجوه نیاز به تامین پنج میلیارد تومان دارند. وثایق هیچ دارایی ندارند.

افزایش قیمت رسمی لوازم خانگی

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش ۱۵ درصدی قیمت تلویزیون و ۱۰ درصدی قیمت یخچال، فریزر و لباسشویی خبر داد. شستن ظروف وی اعلام کرد که قیمت های جدید از اول تیرماه اجرایی می شود.

همکاری ایران و روسیه در صنعت خودرو

در سفر علیرضا پیمان پاک، مدیرعامل سازمان توسعه تجارت ایران، تفاهم نامه هایی امضا شد و بر عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا تاکید شد. (جزئیات خبر)

همچنین در این سفر دستیار رئیس جمهور روسیه در دیدار با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از آمادگی صنعت خودروسازی روسیه برای همکاری با ایران خبر داد.